Acıların tatlı ve iyileştirici merhemi

Bildiğimiz üzere Hepimiz zor ve bunaltıcı günler yaşıyoruz , kanlı ay tutulması da cabası ve yine hepimiz bu olaylardan bir nebze olsun sıyrılmak adına çeşitli yollara başvuruyoruz. Bunlardan bir tanesi sosyal medya üzerinden yürütülen bir paylaşım. Çoğumuzun Facebook sayfasını kaplayan o yazı ‘’Facebook’u müzik ile doldurarak politik paylaşımlara bir ara vermek… Hepimiz yaşanan siyasi olaylardan, gündemin bitmek bilmeyen yoğunluğundan ve yaşadığımız üzücü olaylardan bir hayli yara aldık. Peki ya gerçekten insan ruhuna deva olan şeyler neler? Aklıma ilk olarak Oscar Wilde’nin o meşhur sözü geliyor. ‘’Müzik, hissin uğultusudur.’’ Dile getirilemeyen duyguların, aşkın, acının, mutluluğun, tutkunun notalara dökülmüş hali.. Hayatım boyunca tek pişmanlığım sanırım küçük yaşta müzik eğitimine eğilmemek oldu. Bir enstürman çalmayı her şeyden çok isterdim fakat istedikten sonra hiçbir şeye geç kalınmış olduğunu düşünmüyorum.
***
Gelişmiş toplumlarda aileler belli bir sisteme uymak yerine daha çok çocuklarının küçük yaşlarda bilim, teknik veya sanata yatkın olduğunu tespit edip ona göre hayatını şekillendirerek ve yeteneğini doğru yönde kullandırarak belli bir çizgide eğitim alması için özen göstermektedir. Müziğin de bu bağlamdaki önemi bireyin direkt olarak ruhuna hitap etmesi ve duygu okuma-yazma hissinin gelişmesidir. Şiddetten uzak duygusal insanların yaygınlaşmasında müzik eğitiminin önemi oldukça fazladır.
***
Bütün bunların yanı sıra müzik eğitiminin bireyin matematiksel zekasına da katkısının olduğu bilimsel olarak açıklanmış ve beynin ikiye bölünerek aynı anda iki farklı şekilde düşünme ve çalışma olgusunun ön plana çıktığı gözlemlenmiştir. Bir enstrüman çalarken iki elin ayrı ayrı işlediğini görebilirsiniz. Örneğin günümüzde en yaygın enstrümanlardan biri olan gitarı ele alalım; çalınırken bir el klavye de nota veya akor basacak, diğer el iste tellere vurarak sesin doğru çıkmasını sağlayacaktır.
***
Müziğin hayatınıza neler katacağına şahit olmak, duygularınızı ve yeteneğinizi harekete geçirip güzel bir enerjiyi kendinizde yakalamak için mutlaka bir müzik aleti çalmalısınız. Müzik eğitiminin herhangi bir yaş sınırlaması yoktur. Şiddetten uzak müziğin ve sanatın her halinin icra edildiği bir dünyada yaşamak günümüzde insanların en ihtiyaç duyduğu sosyal olgulardan biridir. Toplumsal olarak gelişmek ve kültür bütünlüğünü sağlamak için müziğe mutlaka hayatınızda yer vermelisiniz.’’

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Kırlangıcın hikâyesi

sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
166.422

VAKA

130.852

İYİLEŞME

4.609

ÖLÜM

35.570

AKTİF VAKA

sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
6.679.668

VAKA

2.859.681

İYİLEŞME

385.991

ÖLÜM

3.819.987

AKTİF VAKA

Yazarlar
Video
Galeri
Güçlü Anadolu Gazetesi'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Güçlü Anadolu Gazetesi'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.

Haber gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 470