51 gün sonra ilk müşteri

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve bütün dünyaya yayılarak etkisini sürdüren Koronavirüs nedeniyle kapalı olan berberler ve kuaförler 51 gün aradan sonra hizmet vermeye başladı. Berberlerin açılmasıyla birlikte sabahın ilk saatlerinde gelen müşteriler hijyen kuralları kapsamında tıraş oldu. Açılma kararından memnun olduklarını dile getiren berberler iki ay boyunca, elektrik, su ve kira bedelini kendi ceplerinden karşıladıklarını söyledi.

Hijyen ve tek kullanımlık malzemelerin Devlet, Belediye ve Ticaret Odası tarafından kendilerine, ekonomik destek olarak verilmesi gerektiğini ifade eden Berberler, 51 gün boyunca kapalı kaldıkları için müşteri kaybettiklerini de belirtti. Her türlü hijyen koşullarını sağladıklarını vurgulayan Berberler, vatandaşlara, ‘gönül rahatlığıyla gelip tıraş olabilirsiniz’ çağrısında bulundu.

“KİRAMIZI, ELEKTRİĞİMİZİ, SUYUMUZU ÖDEYEMEDİK”

İşlerin açılmasıyla birlikte müşteri yoğunluğunun fazla olmadığını belirten Berber Gürol İnanır, “Sabah dokuzda dükkanı açtım şuana kadar gelen müşteri sayısı üç oldu. Bu saatten sonra eski iş durumumuza kavuşmamız zor gözüküyor. Çünkü müşterimiz hastalıktan dolayı tıraş olmaktan korkacak. Yaşlı müşterilerim var, onlar dışarı çıkamayacak. Bu durum ister istemez bizi baya bir zorlayacak. Kiramızı, elektriğimizi, suyumuzu ödeyemedik. Hiçbir yerden bir defter alamadık. Sokağa çıkma yasakları ve tatiller bizi gerçekten çok zorluyor.  Üç gün çalışıp dört gün kapalı tutuyoruz. Kısacası eskisi gibi olmayacağını söyleyebilirim. Kimse durumların eskisi gibi olacağını beklemesin. Bu mümkün gözükmüyor” dedi.

“KULLANDIĞIMIZ MALZEMELERİ GÜZELCE YIKIYORUZ”

‘Mesleğimizin tehlike saçtığını ben zannetmiyorum’ diyen İnanır, “Neden derseniz; bizim elimiz devamlı kolonyada ve şampuanda. Bizim işimiz temizlik zaten. Kullandığımız bütün malzemeleri güzelce yıkıyoruz. Kolonyamızı ve ilacımızı döktükten sonra mesleğimizde sıkıntı olacağını ben zannetmiyorum. Zaten sakal tıraşı yasaklandı. Saç tıraşında ise bir sıkıntı olacağını ben zannetmiyorum. Maskemizi taktıktan sonra, tek kullanımlık havlu, tek kullanımlık peçete de kullandıktan sonra ne sıkıntı kalabilir ki. Berberler olarak artık bir kısıtlama gelmesini istemiyoruz. Bu işin devamlı sürmesini istiyoruz. Bu iş bizim ekmek kapımızdır. Kısıtlama geldiğinde ekmeğimiz kısıtlanmış oluyor” şeklinde konuştu.

“MÜŞTERİLERİN SAĞLIĞI BİZİM SAĞLIĞIMIZDIR”

Müşterilerin gelip rahatlıkla tıraş olabileceğini dile getiren İnanır, “Çünkü benim sağlığım onların sağlığı demektir. Kendimi ne kadar düşünüyorsam, o kadar da müşterilerimi düşünüyorum. Ben kendime zarar gelmesini istemiyorsam, onlara da gelmesini istemiyorum. Müşteri varsa biz varız, müşteri yoksa biz de yokuz” diye konuştu.

İnanır, berberlerin açılması ile birlikte alınan önlemleri şu şekilde sıraladı: “Tek kullanımlık peçete kullanıyoruz. Kağıt havlu kullanıyoruz. Her seferinde malzemeyi temizliyoruz. Kolonya ve temizlik ilacı döküyoruz. Pırıl pırıl çalışıyoruz. Hiçbir sıkıntımız yok. Dediğim gibi elimiz devamlı sabun ve kolonyanın içindedir. Bu tek kullanımlık malzemeleri kendimiz karşılıyoruz. Dükkanlarımız bulunduğu bölgenin belediyesi tarafından her sabah ilaçlanabilir ve bu tek kullanımlık malzemeler onlar tarafından karşılanabilirdi. Bu da, tıraş fiyatın müşteriye yansımasını önlemiş olacaktı. Malzemeler iki, üç kat daha pahalandı. Eskisi gibi ucuz da değil. Fırsatçılar bunu fırsat bilerek büyük paralar kazanıyor. Daha önce 50 liradan aldığımız malzemeyi şuan 100 liradan satıyorlar. Bu fiyat ister istemez müşteriye de yansımış olacak. Vatandaş için de bu durum zor bir şey. Her iki tarafta sıkıntı çekiyor diyebilirim.”

“DÜKKANLARIN İLAÇLANMASI GEREKİR”

Bu süreç içerisinde devletin berberlere destek çıkması gerektiğini kaydeden İnanır, “Dükkanın ilaçlanması, peçetenin havlunun her gün bedava verilmesi gerekir. Maskenin de bize bedava verilmesi gerekir. Her gelen müşteriye maske dağıtmamız lazım. Yoksa kendi cebimizden bunları karşılamamız mümkün değil. Zaten maskeyi almaya çalıştığımızda bulmak da zor oluyor. Bunların tamamının düşünülmesi ve çözüm bulunulması gerekir. Belediyelerin daha gelip ilaçlama yaptığını biz görmedik. Benim dükkanımda olmadı daha. Ankara Ticaret Odasına kayıtlıyım. Hiç kimse bize yardım yapamıyorsa, Ticaret Odası yardım yapmalıdır. Kayıtlı olan berberlere ekonomik destek verilmelidir” dedi.

Tıraş olmaya gelen müşterilerden Murat Kaleözü, “Kuaför arkadaşlara devletin biraz daha destek olması gerektiğini düşünüyorum. Esnaf olarak yalnız kaldıklarını düşünüyorum. Örneğin, hijyen ürünlerinde yardım yapılabilir. Yapılacak yardım fiyat artışını da önleyecektir. Ücretler arttığında ayda bir tıraş olan adam iki ayda bir tıraş olmaya gelecektir. Bu da sağlıklı bir durum değil. Hijyen olduğu müddetçe tıraş için gelmeye devam edeceğiz” açıklamasında bulundu.

“TEK KULLANIMLIK GEREÇLERİN DEVAMLI KULLANILMASI GEREKİR”

20 senedir bu işi yaptığını ve ilk defa böyle bir durum ile karşılaştığını söyleyen Berber Yasin Doğan ise şunları söyledi: “Kullan at ve tek kullanımlık havlular daha önce de vardı ama bu durum kullanımını daha çok arttırdı. Hatta bu tek kullanımlık gereçlerin sürekli olarak kullanılması hijyen açısından daha iyi olacaktır diye düşünüyorum. Müşteriler açısından elbette ki kayıplarımız oldu. Kira, elektrik, su, malzeme ve eleman masraflarımız içerde kaldı. Bunları iki ay boyunca cepten karşıladık. Devlete; bunları karşıla, esnafa yardım et diyeceğiz ama devletin de bunu karşılayamayacağını görüyoruz. Önlemlerimizin tamamını almış bulunmaktayız. Müşterilerimiz hiçbir kaygıya kapılmadan rahatça gelip tıraş olabilirler. Müşteriler geldiğinde kendi havluları ile de gelebilirler. Hijyen açısından iyi bir önlem olmuş olur.”

Tıraş olmaya gelen müşterilerden Bülent Çepe, “Berberlerin açılması iyi oldu. İki ay içerisinde papaza döndük. Berberler kapanınca, fırsatçı bir millet olduğuz için 50 liralık makineler 200 lira oldu. Onları da alamaz olduk. Berberlerimiz bu işin bilincinde ve hijyen koşullarını sağladıklarını düşünüyorum. Bu yüzden açıldığı gibi tıraş olmaya geldim. İnsan hayatı elbetteki her şeyden önce geliyor. Devletin de bunu düşünerek bu önlemleri aldığını biliyoruz” ifadelerini kullandı.

Haber/Fotoğraf: Kadir GÜRHAN

 

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

AHİD’den Video Konferanslı Yönetim Kurulu Toplantısı

sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
487.912

VAKA

396.227

İYİLEŞME

13.373

ÖLÜM

91.685

AKTİF VAKA

sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
62.158.338

VAKA

39.757.130

İYİLEŞME

1.450.578

ÖLÜM

22.401.208

AKTİF VAKA

 • KOÇ
 • BOĞA
 • İKİZLER
 • YENGEÇ
 • KOÇ BURCU

  İlişkinizde beklediğiniz desteği göremiyor olmak sizi maddi konularda yormuş olabilir.

  Devamı

  BOĞA BURCU

  Aşk ve ilişkiler konusunda önemli bir farkındalık yaşayabilirsiniz. Güven sorununu aşamadığınız için yalnızlıkla baş etmek zorunda kalıyor olabilirsiniz.

  Devamı

  İKİZLER BURCU

  Geçmişi düşünerek ve sizlerde yarattığı acıları hesaplayarak bir muhasebe içerisine girebilirsiniz.

  Devamı

  YENGEÇ BURCU

  Kendinizi dışarı atmak ve kafanızı dağıtmak istiyorsunuz ama şu an yaşadığımız pandemi koşulları buna izin vermiyor.

  Devamı
 • ASLAN
 • BAŞAK
 • TERAZİ
 • AKREP
 • ASLAN BURCU

  Hayatınızda sorgulama içerisine girebileceğiniz bir gün olabilir. Geçmiş yaşananlar üzüntüler mutluluklar bugün gözünüzün önünden geçebilir.

  Devamı

  BAŞAK BURCU

  Aile üyelerinizle gireceğiniz polemikler sizleri yaralayabilir. Alınganlık yapacağınız söylemlere girilmemesi için yalnız kalmayı denemelisiniz.

  Devamı

  TERAZİ BURCU

  Bugün aileniz ile bazı konularda ters düşebilirsiniz. Aslında sizlerin uyumlu yapısı ve barışçıl yönü bugünü toparlayacaktır.

  Devamı

  AKREP BURCU

  Yaşam tutkunuza mani olan bütün sabit düşüncelerinizi geri dönüşüm kutusuna göndermelisiniz.

  Devamı
 • YAY
 • OĞLAK
 • KOVA
 • BALIK
 • YAY BURCU

  Bugün kendinizi hiç olmadığı kadar farklı ruh halleri içinde hissedebilirsiniz. Neden kendinizi saklama gereği duyuyorsunuz.

  Devamı

  OĞLAK BURCU

  Gerçekçi yanınız sizleri oldukça zorluyor olabilir. Hayallerinize ulaşmak için bazen gerçekleri göz ardı etmelisiniz.

  Devamı

  KOVA BURCU

  Kendinizi bugün biraz köşeye sıkışmış hissedebilirsiniz. Sanki istediklerinizi yapamıyor ve istediğiniz şekilde hareket edemiyorsunuz.

  Devamı

  BALIK BURCU

  İlişkinizde kendinizi geriye çekmiş olabilirsiniz. Sevginizi yaşamak istemeniz ve ruhunuzun sevgiye aç olması düşünmeden hareket etmenize yol açabilir.

  Devamı
Yazarlar
Video
Galeri
Güçlü Anadolu Gazetesi'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Güçlü Anadolu Gazetesi'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.