Zincirlioğlu: Birlik Olup Atlatacağız

Korona virüs, tüm dünyanın turistik yerlerini olduğu kadar Türkiye’nin de tatil yerlerini etkiledi. Dünya Turizm Örgütü, korona virüs salgını nedeniyle uluslararası turist sayısının, 2020’de yüzde 20-30 arasında düşeceği öngörüsünde bulundu. Korona virüsün ülkemiz turizmine etkilerini değerlendiren Altes Turizm’den Tur Operasyon Müdürü Çağatay Zincirlioğlu ise sektör olarak Covid 19 salgın sürecinden en kısa zamanda kurtulmayı beklediklerini umut ederek “Bu zorlu süreci birlik olup atlatacağız” şeklinde konuştu.

Merkezi İspanya’nın başkenti Madrid’de olan Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Turizm Örgütü (DTÖ), yeni tip korona virüs (Kovid-19) salgını nedeniyle uluslararası turist sayısının, geçen döneme göre, 2020’de yüzde 20-30 arasında düşeceği öngörüsünde bulundu. Türkiye’de ise turizm sektörü zor bir sınavı geçmeye çalışırken, sektör temsilcileri  turizm sektörüne de destek verilmesi gerektiğine dikkat çekti.

“BU YIL ÇİN VE AVRUPA TURLARINDA REZERVASYON DÜŞÜŞLERİNİ YAŞADIK”

Korona virüsün turizm sektörüne etkilerini konuşmak için bir araya geldiğimiz Altes Turizm’den Tur Operasyon Müdürü Çağatay Zincirlioğlu şunları kaydetti:

“Korona virüsü Aralık ayında Çin’de olan bir virüs olarak duymuşken şu an kapımıza kadar geldi. İlk olarak Yurt dışı(outgoing)  turlarında Çin ve ardından Avrupa turlarında rezervasyon düşüşlerini yaşadık. Yurt içinde ise Şubat ayının başından itibaren özellikle yurt dışından gelen turlarda büyük düşüş gözlemledik. Ülkemiz son yıllarda gelen turist artışını Çin ve Rusya üzerinde yaşadı dersek yanlış olmaz. Çinli turistin gelmemesiyle birlikte turizm sektöründe otellerde büyük rezervasyon iptalleri yaşandı. Otel fiyatlarının düşmesiyle  yurt içi turlarda hareketlenme biraz artsa da şubat sonundan itibaren insanlar artık tedirginleşmeye ve herhangi  bir yere gitmeyi kısıtladı. Mart ayından itibaren tur rezervasyonları düştü ve şu an herkesin güvenliği için devletimiz seyahatleri kısıtlama altına alarak durdurdu.”

“BU SÜREÇ TURİZM SEKTÖRÜNÜ DE OLUKÇA ETKİLEDİ”

Zincirlioğlu: Turizm sektörü olarak Mart, Nisan aylarında ramazan aylarına  kadar büyük bir hareketlilik beklerken salgın sürecinde işlerin durması bir çok firmayı da ne yazık ki olumsuz etkiledi.. Bu süreçten en çok etkilenen sektörler arasında  turizmin  olduğunu da belirtmek gerekir. Türkiye’nin bacasız sanayisi olan turizm sektörü yıllardır GSMH(Gayri Safi Milli Hasıla) içerisinde önemli yer tutmaktadır ve binlerce insana iş kapısı açtığından sektörü ayakta tutmak için bu süreçte desteğe ihtiyaç vardır. Cumhurbaşkanlığımızın son açıkladığı destek paketi ile ekonomik olarak zor durumda olan firmaların nakdi sıkıntılarına kredi sağlayarak destek olmuştur yalnız bundan fazlasına da ihtiyaç duymaktayız.”

“ÖNÜMÜZDEKİ SÜREÇTE SAĞLIKLI GÜNLERDE DOLU DOLU BİR TURİZM SEZONU BEKLEMEKTEYİZ”

Salgının durması için zorunlu olmadıkça evden çıkılmaması  gerektiğine vurgu yapan  Tur Operasyon Müdürü Çağatay Zincirlioğlu,”Cumhurbaşkanlığımızın ve Sağlık Bakanlığımızın bu konuda çabalarını, önlemlerini görüyoruz bizler de bu süreçte ‘Evde kalarak’  Covid 19 salgın sürecinden en kısa zamanda kurtulmayı bekliyoruz. Sağlıklı günlerimizin gelmesinin ardından ve  havaların ısınmasıyla oteller, turlar hepsinde büyük bir artış olacağını söyleyebiliriz. TÜRSAB’ın “Seyahatinden Vazgeçme Ertele kampanyası bulunmakta. Bu doğrultuda seyahatlerinde erteleme yapanların daha karlı çıkacağını düşünüyorum. Gerek yaz aylarının başlaması gerek de salgının son bulması halinde evde kalmaktan bunalan insanlar seyahat fırsatlarını kaçırmak istemeyecektir. Bu süreçte salgının durması için zorunlu olmadıkça evden çıkmayarak önümüzdeki süreçte sağlıklı günlerde dolu dolu bir turizm sezonu beklemekteyiz” ifadesini kullandı.

(Ekin Hazal DOĞRUYUSEVER)

 

 

 

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
2.373.115

VAKA

2.246.047

İYİLEŞME

23.664

ÖLÜM

127.068

AKTİF VAKA

sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
94.597.012

VAKA

52.119.669

İYİLEŞME

2.024.110

ÖLÜM

42.477.343

AKTİF VAKA

Yazarlar
Video
Galeri
Güçlü Anadolu Gazetesi'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Güçlü Anadolu Gazetesi'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.