a

Yüksek Hazırlık Seviyeli Müşterek Görev Kuvveti

Bakanlar Kurulu, NATO çerçevesinde oluşturulacak Çok Yüksek Hazırlık Seviyeli Müşterek Görev Kuvveti’ne ilişkin uygulamanın nasıl olacağına karar verdi.

Kriz hallerinde Türkiye’de görevlendirilebilecek veya Türkiye üzerinden üçüncü bir ülkeye intikal edebilecek Görev Kuvveti’nin hareket esasları da belirlendi. Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayınlanan kararname ile Görev Kuvveti’nin faaliyetleriyle ilgili olarak çeşitli bakanlıklar ve Genelkurmay Başkanlığı’nın sorumluluklarına da yer verildi.

Söz konusu kararnameye göre, müşterek kuvvet, Türkiye’nin karasuları, liman, deniz ve hava üsleri ile hava sahasını kullanacak. Çok Yüksek Hazırlık Seviyeli Müşterek Görev Kuvveti unsurlarına ait personel ve teçhizat bilgisi, diplomatik ve askeri kanallardan verilecek.

Gerekli izin işlemleri öncü kuvvetler için en çok iki gün, ana unsurlar için azami beş gün içinde tamamlanacak. Belirlenen esaslar, Güçlendirilmiş NATO Mukabele Kuvveti kapsamına giren tüm kuvvetlere uygulanacak…

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Rusya’dan Flaş Türkiye Hamlesi!

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.