a

YKS maratonu devam ediyor

Geçtiğimiz yıl ilki gerçekleştirilen Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) hazırlık maratonu başladı. Milyonlarca öğrencinin girdiği sınava nasıl hazırlanmalı, hazırlık aşamasında nelere dikkat etmeli gibi sorularımızı Bilimsel Kolej’in Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik öğretmeni Semanur Şahin cevaplandırdı.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığınca geçtiğimiz yıl sınav sistemi değiştirilmiş ve Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) olarak belirlenmişti. YKS ile birlikte birçok değişiklik de beraberinde gelmiş ve geçtiğimiz yıl sınava rekor başvuru alınmıştı. Sınavın birinci oturumu TYT’ye 2 milyon 322 bin 421 kişi, ikinci oturumu AYT’ye başvuran aday sayısı ise 1 milyon 982 bin 669 olarak açıklanmıştı. Sınava başvuran kişi sayısının artması ile sınavın da zorlaştığını belirten uzmanlar, sınava büyük bir özveri ile çalışmak gerektiğini vurguluyorlar.

Gazetemizin sorularına cevap veren Bilimsel Kolej’in Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik öğretmeni Semanur Şahin, 3 ayın geride bırakıldığını, geri kalan zamanı da paniklemeden verimli kullanmanın stresi azaltma yöntemlerinden en etkilisi olduğunu belirterek sorularımıza şu cevapları verdi:

Hocam öncelikle sizi kısaca tanıyabilir miyiz? 

18 Eylül 1994 yılında Ankara’da doğdum aslen Kırşehirliyim. Anaokulu-ilkokul-ortaokul ve lise olmak üzere tüm kademelerden başarılı bir şekilde mezun oldum. Lise 1’de popüleritesi artan Pdr alanına ilgim başladı ve sürekli araştırmalarda bulundum, alan ile ilgili kitaplar okudum.12. sınıfta yaşanan meslek kararsızlığı olmadığı için kendimi çok şanslı hissediyordum, tabi ailemde bu konuda beni çok destekledi ve Kıbrıs yolculuğum başladı.

Girne Amerikan Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümünden burslu bir şekilde mezun oldum. Üniversite yılları boyunca birçok seminerlere, eğitimlere, sosyal sorumluluk projelerine katıldım. Bilimsel kolejde ise 2. Yılım. Burada olduğum için mutluyum. Mesleğini sevmekle başlıyor her şey..

“ZAMANI VERİMLİ KULLANMA STRESİ AZALTMA YÖNTEMLERİNDEN”

YKS tarihleri belli oldu ve adaylar hızla çalışmaya başladılar. Şu süreçte adaylar verimli ders çalışmayı nasıl yapabilirler? Verimli ders çalışma yolları nelerdir? 

Evet. YKS 1.oturum TYT Tarihi 22 Haziran 2019 (cumartesi), AYT VE YDT Tarihi 23 Haziran 2019(Pazar) günü yapılacaktır.

Geride bırakılan 3 aylık bir süreç var. Yapılacak şey 3 ayda hedefe ulaşmak için nelerin yapılıp nelerin yapılmadığının sorgulanması ve hemen hareket planı oluşturulmasıdır. Zamanı verimli kullanmanın stresi azaltma yöntemlerinden en etkilisi olduğu araştırmalarla da kanıtlanmıştır. Stresi engellemenin yolu gerçekçi hedefler, kararlılık ve zamanı etkili kullanmaktır. Önemli olan dersin başında kaç saat geçirdiklerinden çok bu saatleri nasıl geçirdikleridir. Verimli ders çalışmak için öncelikle bir amaç belirlenmeli ve bu amaca ulaşmak için planlı çalışmak çok önemlidir. Aralıklı tekrar yaparak unutmayı önlemek, anlayarak okumak, farklı kaynaklardan yararlanmak, not tutmak, dersi derste dinlemekve derslere hazırlıklı gitmek, uygun bir çalışma ortamı oluşturduktan sonra çevrede verimi azaltıcı etkenleri ortadan kaldırmak en önemli faktörlerin başında gelir.

Sanıyorum ki en büyük sorun zamanı doğru kullanamamak. Bunun için nasıl bir plan yapılmalı? 

Öncelikle bugün ne yapacaktım ve ne yaptım başlığı altında küçük bir ajanda tutulmalıdır. Literatürden ‘yarın’ sözü çıkarılmalıdır. Bugünün işini yarına bırakıp ihmalkârlık edilmemeli ve yarın kurbanı olunmamalıdır. Eksiklerini bilmeli, kendini tanımalı ve bir destek alarak çalışma programı hazırlanmalıdır. Çünkü çalışma programları bizi tetikleyen bir güç ve motivasyon kaynağıdır.

“KONUYU KISA ZAMANA SIKIŞTIRMAK YERİNE UZUN ZAMANA YAYIN”

Planlı çalışmanın faydalarından bahsedebilir misiniz? 

Her derse yeterince zaman ayırmanın verdiği bir güven ve yapmak istediğiniz şeyleri daha huzurlu yapmanızı sağlar. Sınav paniğini önler ve çalışma verimini yükseltir. Öğrencilerin konuyu kısa zamana sıkıştırması yerine uzun zamana yayarak daha kalıcı ve etkili bir bilgi olmasını sağlar.

Eğer ki öğrenci kendisinde dikkat eksikliği olduğunu düşünüyorsa bunun için neler yapabilir? 

Zaman zaman her çocuk aşırı hareketli olabilmekte, dürtüsel davranabilmekte ya da dikkat sorunları yaşayabilmektedir ev ve okul dışında düzenli ve yoğun fiziksel aktivite gün içerisinde mümkünse okuldan sonra eve dönmeden ve ödevlere başlamadan yürüyüş gibi enerjisini sağlıklı bir yol ile boşaltabileceği alanların yaratılması sağlanmalıdır.  Soruları parça parça okumalılar, önemli olan yerleri renkli kalem ile işaretleyip algıda seçicilik oluşturmalıdırlar. Basit nefes ve dikkat egzersizlerini uygulayıp, meditasyon gibi rahatlayacağı aktivitelere yoğunlaşmalıdırlar. Kontrol altına alamadıkları bir durum olduğunda mutlaka bir uzmana başvurmaları gerekir.

Lise sonda olup aynı zamanda YKS’ye hazırlanan öğrenciler için süreç daha zor geçiyor olmalı. Onlara neler önermek istersiniz? 

Belirli bir plan ve programda ilerleyen öğrenciler için 12. Sınıf ya da mezun olarak hazırlanma durumu çokta önemli değildir aslında. Kendi eksikliklerini bilip onu tamamlamaya çalışarak, nerede ne yapmasını bilen ve farkındalıkları güçlü bireyler amaçları doğrultusunda çabalayarak güzel sonuca ulaşacaklardır.

“DERS ÇALIŞILDIĞI KADAR, ÖĞRENCİ KENDİSİNE DE VAKİT AYIRSIN”

Sürekli ders çalışıp sosyal hayata vakit ayırmamak doğru mu? Öğrenciler kendilerine vakit ayırmayı ne ölçüde yapmalılar? 

Hayır doğru bir durum değil.  Her şeyi yerinde, zamanında ve dengeli yapabilmektir önemli olan. Üzerine düşen sorumlulukları yerine getirdikten sonra sinemaya, tiyatroya vs. etkinliklere tabi ki zaman ayrılmalıdır. Çünkü sınava hazırlanmaları demek onların robot oldukları anlamına gelmez insandırlar ve duyguları vardır. Bu duyguları beslemek, kendilerini daha zinde hissetmekte bunlarla birlikte olmalıdır. Çünkü sınav sürecinin itici bir uyarıcı hale gelmesini engelleyip daha keyifli bir hale getirmesini sağlar.

Son olarak sizin eklemek istedikleriniz var mı? 

Bu maratonda kendinize inanın. İnanmak başarmanın yarısıdır. İnanırsak istekli oluruz ve hayallerimize ulaşmak için elimizden geleni yaparız. Tüm adaylara başarılar diliyorum ve sizlere de bu güzel ve keyifli röportaj için teşekkür ediyorum.

(Türkan ÇATAL YILDIZ)

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

SMA hastaları ilaçlarını bekliyor

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.