Yeşil: Engelli vatandaşlarımızı görmezden gelmeyin!

Engelli yurttaşların sorunlarıyla ilgili olarak konuşan Cumhuriyet Halk Partisi Ankara Milletvekili Nihat Yeşil: “Ülkemizde engelli bireylerimiz  sağlık, eğitim, istihdam, ulaşım ve bilgi edinme gibi hizmetlere erişime konusunda bir dizi problem ile baş etmeye çalışıyor.” dedi. Gündelik yaşamlarında karşılaştıkları zorluklarla ilgili olarak engelli bireylerin Covid-19 pandemi nedeniyle daha da zor durumlar altında hayatlarını idame ettirmeye çalıştıklarını belirten Yeşil, Konuyu TBMM’ye taşıdı. Yeşil: Engelli yurttaşlarımız rutin tedavileri için hastanelere gidemiyor, sağlık hizmetlerinden yeterince yararlanamıyor, cihazlarını yenileyemiyor, engelli heyet raporu alabilmek için günlük hayatın engellerini aşamıyorlar” açıklamasında bulundu.

CHP Ankara Milletvekili Nihat Yeşil; TBMM Başkanlığı’na ilettiği yazılı önergesiyle, Türkiye’de engellilerin işgücüne katılma, istihdam ve işsizlik oranlarını Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na sordu.

Yeşil devamla; “Türkiye’de engelli yurttaşlarımızın sayısı tam olarak belirlenemiyor. TÜİK ve ilgili bakanlığın verileri güncel olmaktan uzak. Üstelik hem Sağlık Bakanlığı verilerinden hem de Sosyal Güvenlik Kurumu verileri üzerinden kapsamlı bir çalışma yapılarak sağlıklı bir istatistiki veri ortaya konulabilir. Bunun şu ana kadar neden yapılmadığı da ayrı bir tartışma konusu” yorumunda bulundu.

SOSYAL POLİTİKALAR GELİŞTİRMEK KAMUNUN GÖREVİ

Toplumsal  yaşamda karşılaştıkları ayrımcılık ve sorunlar nedeniyle pek çok alanda ötekileştirilen engelli bireylerin topluma kazandırılması ve istihdam alanlarının arttırılmasını ifade eden Yeşil, “Engelli yurttaşların istihdam edilebilecekleri alanlarda sosyal politikalar geliştirmek kamunun öncelikli görevlerinden biri olduğunu, engelli yurttaşların mevzuatta düzenlenen çalışma kotalarının yeterli olmadığını ve bu kota engelli bireylerin iş hayatına katılmaları için yetersiz olduğunu ifade etti.

YEŞİL’İN VERDİĞİ SORU ÖNERGESİ ŞÖYLE:

Bakanlığın son verilerine göre;

Türkiye’de engelli birey sayısı kaçtır? Engel gruplarına göre dağılımı nelerdir? Türkiye’de kamu ve özel sektörde istihdam edilen engelli birey sayısı kaçtır? Ankara’da engelli birey sayısı kaçtır?

Kamu ve özel sektörde istihdam edilen engelli kadın ve erkek birey sayısı kaçtır? Engelli bireylerin bakanlığınızın sosyal yardımlarından faydalanma oranı nedir? Ankara’da eğitim-öğretim çağında olan engelli öğrenci sayısı kaçtır?   

(Eren GÜVENDİK)

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Azerbaycan Gecesi

sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
520.167

VAKA

418.331

İYİLEŞME

14.316

ÖLÜM

101.836

AKTİF VAKA

sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
65.132.317

VAKA

41.862.236

İYİLEŞME

1.504.443

ÖLÜM

23.270.081

AKTİF VAKA

 • KOÇ
 • BOĞA
 • İKİZLER
 • YENGEÇ
 • KOÇ BURCU

  Bilinçaltınız sizleri geçmişe götürüyor olabilir. Mutluluk veya hüzün herhangi bir konuda geriye dönük yaşamamalısınız.

  Devamı

  BOĞA BURCU

  Bugün konuların sizlerin düşündüğü gibi çıkmaması adına hatalarınızdan dolayı özür dileyebilirsiniz.

  Devamı

  İKİZLER BURCU

  Zihinsel aktivitelerinizi hayata geçirmek için planlı bir çalışma yapmalısınız.

  Devamı

  YENGEÇ BURCU

  İkili ilişkilerinizde yanılma payınızın yüksek olabileceği bir gün içerisindesiniz.

  Devamı
 • ASLAN
 • BAŞAK
 • TERAZİ
 • AKREP
 • ASLAN BURCU

  Bugün kendinizi mutsuz hissedebilirsiniz. İçe çekilerek geçmiş anılarınızın canlandığı saatler olabilir.

  Devamı

  BAŞAK BURCU

  Gelecek kaygısı içerisinde olabileceğiniz bir gün. Yakanızı bırakmayan aksiliklere sabır göstermek de zorlanıyor olabilirsiniz.

  Devamı

  TERAZİ BURCU

  Aileniz ile duygusal gerilimler yaşamamaya özen gösterin. Bazı konular da yaptığınız inatlaşma ileriye taşınarak kırıcı boyutlara ulaşıyor olabilir.

  Devamı

  AKREP BURCU

  Yakın çevrenize karşı öfkeli davranışlar sergileyebilirsiniz. Asıl anlatmak istediğiniz iyilikleri olsa bile ifade ediş tarzınız yanlış olabilir.

  Devamı
 • YAY
 • OĞLAK
 • KOVA
 • BALIK
 • YAY BURCU

  Tutunduğunuz bazı kişisel özelliklerinizin artık modernize olması gerektiğinin farkına varıyor olabilirsiniz.

  Devamı

  OĞLAK BURCU

  Bugün ilişkilerinizde kendinizi daha duygusal ya da herhangi biri tarafından manipüle edilmiş hissedebilirsiniz. Yalnızlık bir çözüm değil.

  Devamı

  KOVA BURCU

  Gündelik işlerinizi ağırdan almak isteyebileceğiniz bir gün olabilir.

  Devamı

  BALIK BURCU

  Hayallerinizi gerçeğe dönüştürmek için çevresel koşulların değişmesini beklemek yerine koşullarınıza uygun daha rasyonel hedefler belirlemeyi seçin.

  Devamı
Yazarlar
Video
Galeri
Güçlü Anadolu Gazetesi'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Güçlü Anadolu Gazetesi'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.