Yerel seçimler, reis beyler

31 Mart 2019 tarihinde yerel yöneticilerini seçmek için sandık başına gidiyoruz. Aslında sandık değil plastik büyük kap. Eskiden ne güzel ağırlığı olan ahşap sandıklarımız vardı. Şimdi şeffaf olacağız diye plastiğe mahkum olduk. Gelinlerimiz eskiden süzülürdü. Şimdi ortada fır dönüyor. Bakalım şeffaf ve açık olmak için daha ne değişiklikler çıkacak.

Mahalli İdareler Seçimleri’nde 81 il, 921 ilçe, 396 beldede belediye başkanı ve 22 bin civarında belediye meclis üyesi ile yaklaşık 50 bin muhtar belirlenecek. Tahminlere göre seçimlerde yaklaşık 74 bin koltuk için 1 milyona yakın aday seçim heyecanı yaşayacak.

Seçime katılacak siyasi partiler 30 büyükşehir, 51 il belediyesi, 519 büyükşehir ilçe ve 402 ilçe belediyesi ile 396 beldede aday gösterecek.

Belediye meclis üyelikleri için de binlerce aday seçim yarışına katılacak. Son yerel seçimdeki gibi 26 siyasi partinin seçime katılması halinde yaklaşık 22 bin belediye meclis üyeliği için 570 bin aday seçim heyecanına dahil olacak.

Öte yandan, köy ve mahallelerde de on binlerce aday muhtarlık için yarışacak. Yerel seçimlerde Türkiye’deki 32 bin 36 mahalle ve 18 bin 336 köy için 50 bin 372 muhtar seçilecek. Her mahalle ve köyde ortalama 6 adayın yarışa dahil olması halinde muhtarlık için yarışanların sayısı 300 bine ulaşacak.

Soğan başı olda ne olursa olsun. İşte bu yüzden herkes işin bir ucundan tutmaya çalışıyor. Yıllar önce pide yaptırmaya gittiğimiz yerde; sizi encümen bey mi gönderdi diye sormuşlardı. Demek ki encümen beyin pideleri önemli.Iyi pişmeli, altı yanmamalı. Eğer 2019 Türkiye’ sinde hala böyle meclis üyeleri varsa; bıraktığımız yer de oyluyoruz.

Adliyede odasında sigara içip de duruşma salonunda sigara cezası veren hakim gibide olmamak lazım. Belediye de odanda sigara iç sonrada dışarda esnafa ceza kes. Denetimi önce kendi içinde başar ki sonra çevrende başarı gelsin.

Yerel yönetimde görev almak önemli. Hele de muhtar olmak. Mahallenin sorunlarını gidermek, insana dokunmak, hayvanlarını korumak, çevre temizliği sağlamak.

1999 depreminde İsrail bölgede kaç vatandaşı var bilirken, bizim muhtarlar kendi beldelerinden habersizdi.

Hırsızlar bir yerde yaşlı ve yalnız insanları biliyor, muhtar ve belediye bilmiyorsa bu utanç verici bir hadisedir.

Muhtar, imam, karakol amiri, okul müdürü, aile sağlık ocağı müdürü işbirliği içinde olmalı. Semtin sorunları masaya yatırılmalı. Belde de kim hırlı kim hırsız bilinmeli. Herhangi bir yardıma muhtaç insanlar tespit edilmeli. Bina yapı stok durumu ortaya çıkarılmalı. Kentsel dönüşüm ancak halkı işin içine katarsanız çözülür. Yoksa parsel bazında 2 katlı olanı yık 5 katlı olanı dik, içine girilmez otopark yap. Sokaklar ve kaldırımlar arabadan geçiremesin.

Hafriyat kamyonları şehir içinde kaza yapsın, insan öldürsün, ambulans ve itfaiye geçecek yol bulamasın, çöpleri koyacak yer bulunamasın sonrada yeni binalar yapmaya devam. Ne güzel Ankara.

Hedefiniz bir beldenin ihya edilmesi mı yoksa birilerinin makam sahibi olması mı? Bizde maalesef mevki ön planda gidiyor. Herkes peşinde birileri koştursun istiyor. Allah rızası için göreve talip olan çok az. Kendi partisinde rakip adayları için söylemediğini bırakmıyor.

Halka hizmet Hakka hizmettir. Ayrımsız, ideoloji gözetmeden, rant peşine düşmeden belediyecilik yapılmalı.

Cumhurbaşkanı söyledi: İstanbul’ a ihanet ettik. Her yeri betonla doldurduk. Herkesin bu bilinçle olması gerekir. Yeşil ve sosyal alanlar artmalı;avm ve rezidanslar değil.

Belediyeye başkan değil halkın gönlüne reis olunmalı. Bina ve kapı halka açık olmalı. Tam aksine vatandaşın kapısı çalınmalı, derdi dinlenmeli, sohbet edilmeli.

Oda, araba, emir eri saltanatı bitmeli. Halk için, milletle beraber, toplum huzuru için çalışılmalı.

NOT

Sadrazam ve Harbiye Nazırı MAHMUT ŞEVKET PAŞA SUİKASTİ İbrahim Çiçek ALFA yayınları.

Biz yöneticilerimizi kötülerden korumalıyız, halkından değil.

Emin belde emin insanlar olursa kötü kim bilinir ve haddi bildirilir.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Vatansız Çocuklar Ülkesi

sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
162.120

VAKA

125.963

İYİLEŞME

4.489

ÖLÜM

36.157

AKTİF VAKA

sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
5.941.992

VAKA

2.505.545

İYİLEŞME

365.252

ÖLÜM

3.436.447

AKTİF VAKA

Yazarlar
Video
Galeri
Güçlü Anadolu Gazetesi'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Güçlü Anadolu Gazetesi'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.

Haber gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 470