a

Yenimahalle Belediyesi’nden anlamlı proje

Yenimahalle Belediyesi’nden çevre bilincini yayan çalışma. Belediye, atık alektrikli ve elektronik eşyaların diğer atıklardan ayrı olarak biriktirilmesi ve sürdürülebilir çevre bilincini kamuoyunda yaymak amacıyla yepyeni bir proje başlattı. Ankara’da ilk kez Yenimahalle’de gerçekleştirilecek olan proje kapsamında ilçedeki okullar arasında ‘Geri Dönüşüm Yarışması’ düzenlenecek.

Kampanya kapsamında okullarda öğrenci ve öğretmenlerden toplanacak elektronik atıklar, anlaşmalı çevre iznine sahip lisanslı taşıma firması aracılığıyla alınarak geri dönüşümü sağlanacak. Bilişim Sanayicileri ve İşadamları Derneği’nin (TÜBİSAD) proje ortağı olduğu yarışma ile çocuklarda çevre bilinci geliştirilecek. En çok atık toplayan okullar ve öğrenciler ödüllendirilecek.

ATIK MALZEMELER EVDEN ALINABİLECEK
Proje 19 Mayıs tarihine kadar devam edecek. Yarışma ile ilgili detaylı bilgi, Yenimahalle Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü’nün 0312 278 75 16 nolu numarasından alınabilecek. Kampanya haricinde de evlerindeki kullanım ömrünü tamamlamış elektronik atıkları aldırmak isteyen vatandaşlar, aynı numarayı arayarak atıkları ücretsiz aldırabilecek. Ayrıca Belediye önüne ve Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi’ne iki ayrı elektronik atık kumbarası konacak.

EKONOMİDE YARATTIĞI KAYIP MİLYARLARCA DOLARI BULUYOR
Ankara’da bir ilki gerçekleştirecek olan proje konusunda bilgi veren Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, “Geri dönüşüme alınmayan elektronik atıkların ekonomide yarattığı kayıp milyarlarca doları buluyor. Elektrikli ve elektronik ekipmanlar, bazıları toksik olmak üzere, birçok bileşen ihtiva ederler.

ATIKLAR ÇEVRE VE İNSAN SAĞLIĞINI OLUMSUZ ETKİLİYOR
Ekipmanlar kullanım ömürlerini tamamladıklarında, doğru bir biçimde geri kazanılmayan ya da bertaraf edilmeyen atıklar, çevre ve insan sağlığını olumsuz yönde etkileyebiliyor. Bu nedenle böyle bir projeyi çok önemsiyorum. Gelecek nesillerin daha bilinçli, daha duyarlı olması için bu tür projelerin desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.

(Güçlü ANADOLU / İrfan BAŞÇUHADAR)

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Bayrakta, süt girdi fiyatları 6 aya sabitlenmeli

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.