a

Yavru danalar Ukrayna’dan satın alınıyor

Gaziantepli üreticiler, yavru danaların, Ukrayna’dan gemiyle Kapıkule’ye oradan da tırlarla Gaziantep’e geldiğini dile getirdi. Ukrayna’dan gelecek 60 tane dana için 4.000 Euro kaparoyu bankaya şirket adına yatırdığını söyleyen Gaziantepli üretici, danaların gelmesi gecikiyor. Firma gelecek diye bekletiyor. Diğer firmalardan satın alınan danalar geliyor fakat onunkiler gelmiyor. Neden gelmediği de belli değil ifadelerini kullandı.

“MAHALLE STATÜSÜ KAZANAN YERLER HAYVANCILIK HİBESİNDEN YARARLANAMIYOR”

Mahalle içlerinde ahırlar olduğunu belirten Üretici, “Şehre 25 km uzaklıkta yer alan köyler mahalle oldu. Önceden köy olup şu an mahalle statüsü kazanan yerler, devletin hayvancılık için verdiği destek hibesinden yararlanamıyor. Oysaki; köy olsa, devlet desteği alabilecekler. Devlet küçük çiftçiye destek vermiyor. Devlet ölen hayvanın parasını ödüyor. Veteriner rapor tutarsa, çiftçilerin bakımsızlığından değil de kendiliğinden ölürse devlet dananın parasını veriyor. Ama Gaziantep’teki bir dana yetiştiricisi, 25 km’lik mesafenin dışında üretim yaptığı için danası ölen üretici ziraat mühendislerinin hayvancılık bölümü mezunları veteriner hekimler tarafından kontrol ediliyor. Veteriner tarafından verilen rapor karşılığında hayvanların bedelleri ödeniyor” şeklinde konuştu.

YEM FİYATLARI

Şu an ürün bol olduğu için yem fiyatlarının uygun olduğunu vurgulayan Üretici, “Hayvancılıktan para kazanabilmek için kışa stoklama yapmak gerekiyor. Şimdi kilosu 25 kuruş olan samanın kilosunun kışın 1 TL olacağı tahmin ediliyor. Arpa ve buğday yeni çıktıkları için fiyatları uygun. Arpanın kilosu 85 kuruş. Buğday; 80 kuruş. Hayvancılık yapanların para kazanması için kışlık yem stoğunu yazdan, yem fiyatları ucuzken depolama yapmaları gerekiyor” diye konuştu.

ET FİYATLARI

Et fiyatlarının şu an artışta olduğunu kaydeden üretici konuşmasına şu şekilde devam etti: “Hayvan ithaline bağımlı kaldık ülke olarak. Hayvancılara hayvanlar yurt dışından geç teslim ediliyor. Yavru hayvan sıkıntısı var. Hayvanlar çabuk gelmezse; et fiyatlarında yükseliş olur. Hayvanlar çabuk gelse et fiyatları düşer.”

KOYUN YETİŞTİRİCİLİĞİ TERÖR YÜZÜNDEN TEHDİT ALTINDA

“Şu an canlı koyunun kilosu 20 TL. Doğuda koyun üreticileri terör nedeniyle üretimden vazgeçti. Hayvancılar dağlara çıkamıyor. Doğuda hayvan yetişmediği için et fiyatları yükselişte. Canlı hayvan üretimi az.”

(Gülay Atar)

 

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Kayseri’de faciadan dönüldü

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.