a

Yapısal Reformlara Vurgu

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 21 Haziran 2022 tarihinde TBMM’de gerçekleşen Grup Toplantısı’nda konuştu.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 21 Haziran 2022 tarihinde TBMM’de gerçekleşen Grup Toplantısı’nda konuştu. Tüm Türkiye’yi, hiçbir ayrım yapmadan bütün vatandaşları kucakladığını dile getirerek konuşmasına başlayan Kılıçdaroğlu, “Her evde huzur olsun, herkesin işi gücü olsun, gazeteciler özgürce yazsın, eleştirsinler istiyoruz. Demokrasi olsun, kadın erkek eşitliği olsun, İstanbul Sözleşmesi yürürlükte olsun istiyoruz. Her alın terinin değerli olduğunun kabul edilmesini, çatısı altında olduğumuz parlamentonun, toplumun sorunlarına çözüm üretmesini istiyoruz” diyerek sözlerine devam etti.

Planladıkları tarım sigortaları hakkında detaylı bilgiler veren, tarım, hukuk, basın özgürlüğü, temel hak ve özgürlükler üzerinde duran CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun konuşmasının öne çıkan başlıkları şöyle;

“Söz veriyorum halkıma. Her kuruşun hesabını veren bir yönetim gelecek. Kul hakkı yemeyen bir yönetim gelecek. Herkesin iş güç sahibi olduğu bir Türkiye’yi inşa etmek için mücadele eden bir yönetim gelecek. Merkezi yönetim ile yerel yönetimler arasında sağlıklı ve tutarlı bir ilişkinin olduğu yönetim kurulacak.”

“İkinci yüzyıla giderken güzel, itibarlı, bütün kurumlarına saygı duyulan bir Türkiye’yi inşa edeceğiz. Yargıçları adalet dağıtacak, kamu görevlileri liyakat içinde halkına hizmet edecek, verilen her kuruşun hesabı halka verilecek.”

“Yargı vesayet altında. Gidelim sokakta herhangi vatandaşa “Adalet var mı” diye soralım, “Hangi adalet, adalet yok” diyecekler.”

“Biz ülkeyi yönettiğimizde medya özgürlüğü olacak, bizi eleştirebilecekler. Özgür medyanın olmadığı yerde demokrasi olmaz, düşünce özgürlüğü olmaz. Bunlara yasak getirmeye çalışıyorlar. Basın özgürlüğü ülkeyi sağlıklı yöneten idarenin vazgeçilmezidir. İyi bir yönetim gazetecilerden korkmaz.”

“Anayasa “Basın hürdür, sansür edilemez” der. Biz sonuna kadar bu konuda mücadele edeceğiz. Çıkarsa sansür yasası, Anayasa Mahkemesi’ne götüreceğiz.”

“Pınar Gültekin davasında yargıç kararıyla haksız tahrik indirimi sağlanıp, müebbet hapis cezası 23 yıla indirdi.  Hangi vicdan, hangi ahlak kabul eder bunu? Kadınların susmaması lazım. Kadın erkek dayanışmasıyla bütün haksızlıklar karşısında birlikte mücadele etmek zorundayız.”

“Hiçbir çiftçinin zarar etmeyeceği bir model inşa edeceğiz. Kredilerin faizlerini sileceğiz. Havza bazlı planlamalar yapacağız. Çiftçinin ne ekeceği, ne satacağı belirlenecek. Maliyet, makul kar tabanlı olacak. Borcu olan çiftçinin traktörü, biçer döveri, hayvanı, tarlası haczedilmeyecek.”

“Çiftçilere önce ucuz elektrik vereceğiz, sonra da kooperatiflere geçip güneş enerjisi sistemiyle ücretsiz kullanıma geçecekler.”

“Tarımla uğraşan gençlerin sosyal güvenlik primlerini biz ödeyeceğiz.”

“Kendi çiftçimiz için çalışıp onları bu milletin efendisi yapacağız.”

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

“Seçkinlerin Yükselişi ve Düşüşü”

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.