Whiplash

Sizlere zaman zaman buradan izlemekte, okumakta, gitmekte geciktiğim şeylerden bahsetmiştim. İşte Whiplash filmi de tam bunlardan. Whiplash, 2014 yılının Oscar alan filmlerinden biri. En İyi Yardımcı Oyuncu Oscarı olmak üzere 3 dalda Oscar ve 88 ödül sahibi bir film. Başrollerinde Miles Teller ve J. K. Simmons yer alıyor. Ünlü bir konservatuvardaki öğrenci-öğretmen ilişkisi anlatılıyor. Ancak bu buzdağının görünen kısmı.

Küçük yaşlardan beri bateri çalan Andrew (Miles Teller), en iyilerin arasına girmek ister. Ünlü Shaffer Konservatuarı’na yazılır. Elleri kanayana kadar davul çalar. Bu azmi, okulun sert hocalarından Fletcher’ın (J. K. Simmons) dikkatini çeker ve her şey o an başlar… Mutlaka seyredilmesi gerektiği için filmi burada uzun uzun anlatmayacağım. Meraklılar, ayrıntılı analizini, Aslı Tanel’in kaleme aldığı https://www.monapsikoloji.com/film-analizi-whiplash/ sitesinden okuyabilir.

Biraz önce de belirttiğim gibi J. K. Simmons’ın (Fletcher) performansıyla Oscar kazandığı filmdeki kullanılan müzikler, kurgu, Fletcher’ın diyalogları sizi hemen içine çekiyor. Whiplash aslında baskı altında ve kusursuz biri olmayı hedefleyen bir insanın kendine fiziksel ve psikolojik olarak neler yapabileceğini net bir şekilde gösteriyor. Filme adını veren parçanın provalarında müzik hocası Fletcher’ın, davulcu Andrew’e fırlattığı sandalye filmin en çarpıcı sahnelerinden. Tabii bu sandalyenin atılma nedeni de başka bir sanatçının başına gelen olaya gönderme içeriyor.

Film sonunda sakin, sessiz bir gencin çılgın birine nasıl döndüğünü izliyorsunuz. Tabii bir de onun iyi olmak için azmini anlamayan, ailesini iyi geçindirecek bir iş bulmasını öğütleyen yakın akrabalarıyla diyaloglarından da etkileniyorsunuz. Film kesinlikle her yaştan kişinin izlemesi gereken bir film. Özellikle de gelecek planlaması yapan gençlerin.

Bu arada bu kadar çok ödül toplayan filmle ilgili küçük ve enteresan da bir anekdot vereyim. Bunu, filmle ilgili araştırma yaparken https://www.filmloverss.com sitesinde Naci Köse’nin kaleme aldığı, “Damien Chazelle’in Sözleriyle Whiplash’i Anlamak” başlıklı makalesinden öğrendim:

Whiplash ilk başta yeterli bütçe bulunamadığı için kısa film olarak çekiliyor. Kısa film çok başarılı olunca uzun metraj bir film haline getiriliyor. Ayrıca filmin yönetmeni Damien Chazelle hikâyeyi, kendi başından geçenlerden esinlenerek yazmış. Bir Jazz topluluğundaki ilk gününü kâğıda döken Chazelle, o günü başarılı bir senaryoya dönüştürmüş.

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

07.09.2019

Hızlı Yorum Yap

Güçlü Anadolu Gazetesi'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Güçlü Anadolu Gazetesi'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.

Haber gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 470