a

Veren: Gülen despot bir kişiliktir

Yargılananlar arasında Fetullah Gülen’inde bulunduğu FETÖ Çatı Davası Ankara’da görülmeye devam ediyor. İlk celsede kim cemaatçi tartışmaları yaşanırken, öğleden sonra yapılan duruşmada Nurettin Veren, şahit olarak ifade verdi.
Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde FETÖ Çatı Davası’nın 6. celsesi ile devam etti. Daha önce tanık olarak dinlenen Dr. Bülent Çanakçı, cep telefonunda bulunan cemaatçi numaralarını mahkeme heyetine teslim etti. Mahkeme başkanı Selfet Giray, verilen isimleri ‘FETÖ mensubu isimler mi?’diye sordu. Çanakçı, numaraların kendisine gelip cemaatten olduklarını söyleyen kişilere ait olan grubun numaraları olduğunu söyledi. Verilen numaralar arasında Eski Ankara Emniyet Müdürü Orhan Özdemir’inde bulunduğunu hatırlatan Mahkeme Başkanı, “Orhan Özdemir bu davanın mağdur müştekisi, onu da cemaatçi olarak yazmışsınız, bu nasıl oldu?” diye sordu. Çanakçı, “Orhan Bey beni çok iyi tanır. O öyle biri” dedi. Bunun üzerine kim cemaatçi, kim değil tartışması yaşandı.

1966 YILINDA KURULDU

Öğleden sonra yapılan duruşmada ilk olarak Nurettin Veren şahit olarak ifade verdi. FETÖ yapılanması hakkında detaylı olarak ifade veren Veren, yapılanmanın 1966 yılında Fetullah Gülen’in İzmir’e gelmesiyle birlikte başladığını ifade etti. İlk olarak İzmir’e gelen kişilere burs ve ev tutarak başladıklarını anlatan Veren, bunu hizmet amaçlı yaptıklarını, daha sonra sistemin gelişerek büyüdüğünü ifade etti. 1972 yılında yurt inşaatı yaptıklarını ve 77 yılında bitirdiklerini söyleyen Veren, ANAP hükümetin döneminde okul açmanın önünün açıldığını ve bu ilk yurdun okula çevirdiklerini söyledi.

BENİ AFOROZ ETTİLER

Yapılan toplantıları detaylı olarak anlatan Veren, Fetullah Gülen’i ‘Despot, Diktatör’ olarak tanımladı. Bütün kararları kimseyle istişare etmeden aldığını ve kimseye güvenmediğini belirten Veren, örgütün yapılanması hakkında bilgi verdi. Yapılan bir toplantıdan sonra örgütün farklı yollara sapıldığını anladığını ve Gülen ile bu konu hakkında konuştuğu söyleyen Veren, Gülen’in kendisini cemaatten aforoz ettiğini, cezalandırdığı, arkadaşlarından hiç kimsenin daha sonra kendisiyle konuşmadığını ifade etti.

YAŞ ÜYELERİ İLE GÖRÜŞTÜ

Cemaatin gençlik yapılanmasının güçlü olduğunu ve ABD’nin bunu fark ettiğini, daha sonra ABD tarafından desteklendiğini savunan Veren, Gülen’in Vatikan ziyaretinin ABD ve Türkiye’deki din misyonerleri tarafından sağlandığını söyledi. Gülen’in Vatikan’a güven mektubu sunduğunu ve Vatikan’a giderken Alaaddin Kaya’nın YAŞ üyesi Çevik Bir ile görüştüğünü, Çevik Bir’in, Gülen’in Vatikan’a “Atina’da imam hatip okulu açmak istiyoruz’ önerisinde bulunmasını istediğini söyledi. Gülen’in Çevik Bir’e ‘Biz Atina’da Atatürk lisesi kuracağız’ diyerek cevap verdiğini, kendisini Atatürkçü olarak lanse ettiğini söyledi.

Cemaatin dünyaya açılmasının Sovyet Rusya’nın yıkılması ile başladığını belirten Veren, ilk olarak Türki Cumhuriyetlere çıkarma yapıldığını, daha sonra Vietnam, Kenya gibi ülkelere gidilince durumun Çevik Bir tarafından kendilerine sorulduğunu ifade etti.
Öğlenden önce yapılan duruşmada, Mahkeme Başkanı tutuklukluların yemeklerini adliyeye gelmesini istedi ve duruşmanın geç saatlere kadar süreceğini söyledi.

(Güçlü ANADOLU / Mehmet Ali AKKUM)

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

TSK: 48 DEAŞ terör örgütü mensubu etkisiz hale getirildi

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.