a

Vatandaş: Dolar yükseldikçe hastalarımız ölecek mi?

İlaçlara zam açıklaması sonrası yaşanan ilaç sıkıntısına toplumun birçok kesiminden tepki yağıyor. Hastalar için hayati önem taşıyan antibiyotikler, tansiyon ilaçları, kanser ve kan ilaçlarının erişimine ulaşımında sıkıntı yaşanıyor. Eczanelerde yaşanan ilaç sıkıntısı döviz kurlarındaki yükseliş ise ilaç fiyatlarına zam olarak yansıyor.

Fiyat Değerlendirme Komisyonu’nun (FDK) ocak ayında yaptığı toplantıda ilaç fiyatlarının belirlenmesinde kullanılan euro kurunun değerinin 2.1166 TL’den 2.3421 Türk Lirası’na çıkarılmıştı. İlaçlar 20 Şubat’tan itibaren yüzde 10.6 oranında zamlı satılacak. Zam piyasada bulunan tüm ilaçları kapsayacağı belirtilmişti.

Her konuda sokağın nabzını tutan gazetemiz Güçlü Anadolu ilaç fiyatları ile ilgili zammı vatandaşa sordu. İşte başkentlilerin o yanıtları:

VATANDAŞIN SAĞLIK DURUMU NE OLACAK?

İlaçta dışa bağımlılık ve piyasadaki ilaçların yüzde 90’a yakınının ithal olması nedeniyle zam açıklaması sonrası eczanelerde ilaç sıkıntısı yaşanmaya başladığını bildiren Ç.P. ” insanların sağlığını hiçe sayıp, fırsatçılık yaparak, ilaçları zamlı satmak isteyen ilaç firmaları depolara, depolar da piyasaya ilaç vermekten kaçınıyor. Bu nedenle de hastalar 10 ilaçtan 9’una ulaşamıyor. Ne olacak vatandaşın sağlık durumu ?”

SAĞLIK BAKANLIĞI VE SGK ÖNLEM ALMALI

Hastaların mağdur olmaması için denetimlerin sıklaştırılmasını isteyen D.N. ise,” Reçeteli alınan ilaçlarda vatandaşların zamdan etkilenmemesi için Sağlık Bakanlığı ile Sosyal Güvenlik Kurumu tedbir almalıdır. Hastalar için hayati önem taşıyan antibiyotikler, tansiyon ilaçları, kanser ve kan ilaçlarının erişimine ulaşımında sıkıntı yaşıyorduk şimdi daha da sıkıntı yaşayacağız demektir. Yetkilileri göreve çağırıyorum” dedi.

İLAÇ DEPOLARI DENETLENİYOR MU?

Kardeşinin kanser hastası olduğunu belirten H.G. ” Sağlık Bakanı’na sadece sizin aracılığınız sormak istiyorum. Sayın Bakan başında bulunduğunuz bakanlığınız ilaç sıkıntısının giderilmesi için hangi önlemleri almıştır? İlaç depolarına ve ithalatçı firmalara yönelik kaç denetim yapılmıştır? İdari ve cezai işlem uygulanmış mıdır?” bunlar yapılırsa sorun da ortadan kalkar sanırım. Kardeşim kanser hastası inanın çok sıkıntı yaşıyoruz ilaç konusunda. Ateş düştüğü yeri yakıyor. Akrabalarımızın desteği olmasa o ilaç fiyatlarının altından kimse kalkamaz” diye konuştu.

KENDİ İLAÇ SANAYİMİZİ TEKRAR KURMALIYIZ

Zam konusunda önlem alınmasını isteyen bir başka vatandaş Ş.İ. ” Reçeteli alınan ilaçlarda vatandaşların zamdan etkilenmemesi için önceden önlem alınmalı diye düşünüyorum. Hani sağlık bedava olacaktı? İthal edilen ilaç sayısı ve ödenen para miktarı sanırım oldukça yüksektir. İlaç sıkıntısının yaşanmaması için biz kendi ilaç sanayimizi tekrar kurulmamız ve güçlendirilmesi yönünde her kesim elinden geleni yapması gerekir” yanıtını verdi.

DOLAR YÜKSELDİKÇE HASTALARIMIZ ÖLECEK Mİ?

Dolar ile ilaç arasındaki bağlantının hasta vatandaşları olumsuz yönde etkilediğini dile getiren M.Ü. ise, ” Vatandaş hayati önem taşıyan ilaç bulamazken, şimdi de dolar, euro yükseldikçe ilaç fiyatları da yükseliyor. Bu şu demek: dolar yükseldikçe maddi külfet yüzünden hastalarımız mı ölecek artık? Bir çözüm getirilmeli” sözleri ile tepki gösterdi.

Cengiz ALDEMİR

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Başkent’li öğrenciler akıllı cihazlar tasarladı

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.