Vaka artışları

Ankara vaka artışında nasıl oldu da en üst sıraya yerleşti? Koronavirüs onu ciddiye almadığımız her alanda nasıl herkese bulaştığını gösterip duruyor. Buna rağmen ciddiye almayan o kadar fazla insan var ki.

Ankara vaka artışında nasıl oldu da en üst sıraya yerleşti? Koronavirüs onu ciddiye almadığımız her alanda nasıl herkese bulaştığını gösterip duruyor. Buna rağmen ciddiye almayan o kadar fazla insan var ki. İnsanlar başına gelmeden önlem almayı öğrendiği zaman sorun kalmayacak. Örneklerinden gördük, önlem almayan ülkelerde durum hiç iyi olmadı. Boş vermeye başladığımız andan itibaren önünü almamız daha da zorlaşıyor.
Şu anda çoğunluk bu hastalığa yakalansak da atlatırız diye düşünüyor. Ama o her zaman öyle olmuyor işte. Bu kadar insan hayatını kaybetmişken böyle düşünmek hiç sağlıklı değil hatta çok korkunç. Hayatını kaybedenler sizce öleceklerini düşünmüşler miydi? Tek başlarına öleceklerine gerçekten ihtimal vermişler miydi? Ankara’da yaşanan bu artışın sebebi de burada yatıyor. Bana bir şey olmaz mantığında. İnsanlar Ankara’da durumun kontrol altında olduğuna kendilerini ikna ettiler ve rahatlamaya başladılar. Bu rahatlık özensizliği de beraberinde getirdi. Nişan, kına, düğün organizasyonları devam etti, eğlence mekanları dolup taştı, insanlar maske kullanımını bıraktılar. Baya bir insan artık maske kullanmıyor. Kendilerini bunalttığını söylüyorlar. Sağlık bakanının bununla ilgili iyi bir uyarısı var. Maske takarken bunalmak, solunum cihazına bağlı bir şekilde hastane yatağında bunalmaktan çok daha iyi. Böyle baktığınızda maskenizi çıkarmak istemek delilik gibi geliyor değil mi?
Mekanlar, bu süreçte çok fazla zarar ettiklerini, ekonomik açıdan zorluklarla karşı karşıya kaldıklarını söylediler. Mekanlar açılsın biz önlemlerimizi alırız dediler. Ama durum şu ki mekanlar açıldıktan sonra belli bir süre devam eden önlemler son zamanlarda, sahipleri tarafından hiç umursanmamaya başladılar. Garsonların maskeleri var evet ama boyunlarında! Herkesin ağzı burnu açık durumda. Masalar arası mesafeyi en başta biraz açtılar daha sonra yoğunluktan dolayı onlar da birbirine yakınlaşmaya başladı. Ateş ölçümü her mekanda yapılmıyor ki yapılması da çok büyük bir önlem değil. Çünkü uzmanlar hiçbir belirti göstermeden bu virüsü taşıyan insanların belirti gösterenlerden daha fazla olduğunu söyleyip duruyorlar. Yani ateş ölçümü de bir işe yaramıyor ki çoğu mekan bunu bile bıraktı. Herkes rahatlamış durumda. Bu böyle olmaya devam ederse Ankara gibi daha birçok ilde de artışlar hiç durmadan devam edecek. En başta nasıl korkuyorsak şimdi daha fazla korkmamız gerekiyor ama maalesef hiç kimse o durumda değil…

  YORUMLAR

  En az 10 karakter gerekli

  Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

  sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
  2.373.115

  VAKA

  2.246.047

  İYİLEŞME

  23.664

  ÖLÜM

  127.068

  AKTİF VAKA

  sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
  95.077.677

  VAKA

  52.363.203

  İYİLEŞME

  2.031.599

  ÖLÜM

  42.714.474

  AKTİF VAKA

  Yazarlar
  Video
  Galeri
  Güçlü Anadolu Gazetesi'e üye olun

  Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

  Güçlü Anadolu Gazetesi'e giriş yapın

  Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.