a

Uzat elini onlar da yaşasın!

Türk Veteriner Hekimler Birliği ile Çankaya Belediyesi, 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü’nü, Çankaya Belediyesi Sahipsiz Sokak Hayvanları Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde düzenledikleri etkinlikle kutladı. Yapılan kutlamalara binlerce çocuk katıldı. Etkinlikte sahne alan Rauf Orbay Ortaokulu keman ve gitar orkestrası ise sokak hayvanları için çaldı.

Düzenlenen etkinliğe Türk Veteriner Hekimler Birliği Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu, Ankara Veteriner Hekimler Odası Başkanı Hüseyin Tanrıverdi, Çankaya Belediyesi Başkan Yardımcısı Nafiz Kaya ve birçok hayvan sever de katıldı. Etkinlikte hayvan sevgisinin öneminin yanı sıra onları korumanın ve sahiplenmenin önemine dikkat çekildi. Çocuklara hayvan sevgisini aşılama temalı etkinliklerde yavru köpek bölümü telleri çocuklara açıldı ve çocuklar sokak hayvanlarının yaşam alanlarını yerinde gördü.

Etkinliğin açılış konuşmasını gerçekleştiren Çankaya Belediyesi Başkan Yardımcısı Nafiz Kaya, “Havyanları korumak için bir gün değil her gün bu bilinçle hareket etmeliyiz. Türkiye’nin en büyük hayvan barınağına sahip bir belediye olarak burada binlerce sokak hayvanına koruma sağlıyoruz. Çalışmalarımıza devam etiğimiz sürece çocuklarımıza da hayvan sevgisini aşılamayı sürdüreceğiz”

açıklamasında bulundu.

“BİZ ÇOĞALIRKEN, DOĞAMIZI PAYLAŞTIĞIMIZ DİĞER CANLILAR AZALIYOR”

‘Dünya düzenini kuran ve yöneten insanoğlu; diğer canlıların da bu dünyada yaşam haklarının olduğunun bilincinde olarak, onları korumak ve haklarını savunmak zorundadır’ diyen Türk Veteriner Hekimler Birliği Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu, “Bugün, yeryüzünde 7 Milyar insan yaşıyor. 2050 yılında bu rakamın 10 Milyara yaklaşacağı öngörülüyor. İnsanlar çoğalıyor ama bizim dışımızdaki canlı türleri için durum, bunun tam tersi. Hızla artan nüfus, yapılaşma, doğal alanların tahribatı, yasa dışı avcılık ve ticaret, yaban hayatının dengesini bozarak, bir yok oluşa doğru sürüklüyor. Özetle, biz çoğalırken dünyamızı paylaştığımız diğer canlıların sayısı hızla azalıyor. 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü sadece gözümüzün gördüğü hayvanları değil, yeryüzünde var olan tüm hayvanların da yaşam hakkına sahip olduklarını hatırlamamız açısından çok önemlidir” diye konuştu.

“5199 SAYILI HAYVANLARI KORUMA KANUNU REVİZE EDİLMELİ”

5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanununa rağmen her gün birçok hayvanın öldürülme haberi ile karşı karşıya kaldıklarını belirten Eroğlu, “Bu kadar çok üzücü haberin gündemde olması ülkemizde Hayvan Hakları Kanununun gözden geçirilerek revize edilmesi ihtiyacını ortaya koymuştur” dedi. Eroğlu, “Revize edilecek olan kanunda özellikle cezai yaptırımların caydırıcı olması önem arz etmektedir. Ülkemizde sahipsiz sokak hayvanları dâhil her türlü yabani hayvan ve deniz hayvanı Eşya Kanunu kapsamında değerlendirildiğinden, hayvanlara yönelik yapılan her türlü suç, kanun yetersizliğinden çoğu zaman cezasız kalmaktadır. Türk Veteriner Hekimleri Birliği olarak diyoruz ki; Biz insanlar olarak, kendi geleceğimiz açısından da, hayvanları korumak ve onları yaşatmak zorundayız. “4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü” münasebetiyle toplumda farkındalık ve bilinç oluşturmalı, hassasiyeti arttırılmalı, mevcut sorunların çözümünü kolaylaştırarak, konuya ilişkin kayda değer mesafeler alınmalıdır. Bunun için; Kamu ve STK’ların birlikte çalışarak en kısa zamanda stratejik bir plan hazırlaması ve uygulamaya konulması gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

“ HAYVAN REFAHI FONU OLUŞTURULMALI”

Yeterli bir bütçe kaynağı için Hayvan Refahı Fonunun oluşturulması gerektiğine vurgu yapan Eroğlu: “Bunun için emlak vergisinde ek vergi, ev ve süs hayvanları sahiplerinden sevgi vergisi, şans oyunlarının gelirlerinden hayvan refahına pay aktarılmalıdır. Kesilen para cezaları fona aktarılmalı, hayvancılık sektöründen para kazananlardan (mama, aşı, ilaç, pet shop malzemeleri üreticisi, yarış atı sektörü vs.) maddi ve ayni katkılarda bulunması için yasal zorunluluk getirilmelidir. Yetkili tek merkezden daha istikrarlı bir uygulama için Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde Veteriner Otoritesi ya da Veteriner işleri Genel Müdürlüğü Kurulmalı ve bunun bünyesinde Hayvan Refahı Daire Başkanlığı, altında da, Çiftlik Hayvanlarının Refahı, Sahipsiz Hayvanlar, Av ve Yaban Hayatı ile Hayvanat Bahçelerinde Refah, Deney Hayvanları ve Su hayvanları Refahı gibi Şube Müdürlükleri oluşturulmalıdır” şeklinde konuştu.

“HAYVAN SEVGİSİNİ AŞILAYAN DERSLER VERİLMELİDİR”

‘Vatandaşlarımız hayvan satış yerlerinden hayvan satın almak yerine, ücretsiz olarak barınaklardaki kedi-köpekleri sahiplenmelidirler’ ifadelerini kullanan Eroğlu, konuşmasına şu şekilde devam etti: “İthal kedi köpek yerine ülkemiz ırklarını ve hayvanlarını sahiplenmeleri daha sağlıklı bir yaklaşım olacaktır. Hayvan sahiplenme ehliyeti olmayan insanların, hayvan sahiplenmesi engellenmelidir. Kedi ve köpekler kimliklendirilip kayıt altına alınmalıdır. Sokak hayvanı rehabilitasyonu yapan merkezleri günün şartlarına ve ihtiyaca uygun donanım, personel ve fiziki şartlara kavuşturulmalıdır. İlköğretimde çocuklara hayvan sevgisini aşılayan dersler verilmelidir.”

“4 EKİM TÜM ÇALIŞAN HAYVANLARA TATİL EDİLSİN”

Eroğlu: “Ülkemizde hayvan haklarına verilen önemi göstermek, bir farkındalık oluşturabilmek amacıyla 4 Ekim çalışan hayvanlar için resmi tatil günü olarak ilan edilmelidir. Polis köpekleri, yarış atları, itfaiyeye bağlı hayvanlar, fayton atları, arama kurtarma köpekleri, merasim birliği atları, temizlik hizmetlerinde kullanılan atlar, tarla sürme ve ekim işlerinde kullanılan hayvanlar o gün çalıştırılmasınlar. Resmi tatil olsun ve bu örnek davranış tüm Dünyaya Türkiye’den yayılsın.”

(Kadir Gürhan)

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sıradaki haber:

Ankara Büyükşehir her yaştan ve meslek grubundan bahçıvan yetiştiriyor

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.