a

Ustalar, Diyarbakır lezzetlerini anlattı

Kültür, Sanat Mühabirleri tarafından, Kültür ve Turizm Bakanlığının katkılarıyla bu yıl ikincisi düzenlenen ‘Medya, Kültür ve Turizm Buluşmaları’ın üçüncü durağı olan Diyarbakırda bir araya geldik. Diyarbakırın en önemli et ve sebze yemeklerinin adresi olan Doğan Sofrasının çalışanları ile Diyarbakır Mutfağını ve en çok tercih edilen yemekleri konuştuk. 13 yıldır yemek sektöründe çalıştığını belirten Yusuf Çiftçi, gelen müşterilerin her yemekten tatması için karışık tabak hazırladıklarını belirtti. 

Yaklaşık 40 yıldır yemek sektöründe çalışan Ahmet Usta ise, künefenin Hatay’da değil Diyarbakır’da yenilmesi gerektiğini söyledi. Kendisine göre Diyarbakır’ın en güzel yemeğinin tandırda çömlek güveç olduğuna vurgu yapan Ahmet Yürek, Diyarbakır’a gelen herkesin bu mutfağı görüp tatması gerektiğini belirtti. 

“YEMEKLERİMİZİN HEPSİ DİYARBAKIR’A HAS YEMEKLERDİR”

13 yıldır yemek sektöründe çalıştığını ve İşverenlerle birlikte abi kardeş olduğunu kaydeden Çiftçi, “Doğan Sofra Salonu 17 Yıldır vatandaşlarımıza hizmet veriyor. Yemeklerimizin hepsi Diyarbakır’a has yemeklerdir. Diyarbakır çömlek güveç, ekşili kabak dolması, biber dolması ve patlıcan dolması, ispir kuru fasülye, patlıcan köftemiz, sebzeli yemeklerden çobvan kavurması, dana kavurma, kuzudan oluşan tepsi pirzolası, kuzu kaburga, kuzu tandır, gerdan tava, patlıcan kebabı, iç pilav yufka ve yumurta sarısından yapılıyor, kuzu incik arpadan yapılıyor, bulgur pilavı, kuzu gerdan, pekin ördeği kendi pilavı ile yapılıyor” dedi. 

“50 TL’YE ÇOK RAHATLIKLA KARNINIZI DOYURABİLİRSİNİZ”

Birçok yemek çeşidine sahip olduklarını söylreyen Çifti, “Her yemeğimizin biri diğerinden lezzetlidir. Hepsini rahatlıkla tadabilirsiniz, birçok çeşit yemeğimiz olduğu için gelen müşteri hepsini tatmak istiyor. Biz de müşterilerimize özel her yemeğimizden birer parça koyduğumuz karşık bir tabak hazırlıyoruz. Bu şekilde yemeklerimizin hepsini kendilerine tattırmış oluyoruz. Doğan Sofra Salonuna gelen bir kişi 50 TL’ye çok rahatlıkla karnını doyurabilir. Bir sonraki güne kadar da açıkmayabilir” diye konuştu. 

“LEZZETİN ADRESİ BİZİZ”

‘Pandemi her sektörü olumsuz etkilediği gibi bizim sektörü de olumsuz etkiledi’ diyen Çifti konuşmasına şu şekilde devam ett: “Paket servisi olmasına rağmen ciddi ciro kaybımız oldu diyebilirim. İşçilerimizin bir kısmı çalışmadı, bir kısım ile çalışmamıza devam ettik. Ama şu an tekrardan hepimiz birlikte çalışmaya başladık. Çalışan olarak da işveren olarak da mağdur olduk diyebilirim. Diyarbakır’a gelip de Doğan Sofrasına uğramadan geri dönenler diyarbakır lezzetlerinden tattım demesinler. Çünkü lezzetin adresi biziz. Gelen birdaha geliyor. Her vatandaşımızın buraya gelmesini ve lezzetlerimizi dışarıya taşıyarak anlatmasını istiyoruz. Yemek konusunda çok iddialıyız. Yaptığımız yemeklerden değil Diyarbakır’da, Türkiye ve dünyada da bizim gibi yapan yok. Buraya gelip sunum, görsellik ve tada bakan bütün müşterilerimiz de bizimle aynı fikirde.” 

“EN GÜZEL YEMEK TANDIRDA ÇÖMLEK GÜVEÇ”

1965 doğumlu  olduğunu vurgulayan Ahmet Yürek ise şunları söyledi: “40 yıldır bu işi yapıyorum. Bana göre Diyarbakır’ın en güzel yemekleri tandırda çömlek güveç, dönerimiz ve künefemizdir. Hatay’ın ismi var ama en iyi künefeyi biz yaparız. Künefe Hatay’da değil Diyarbakır’da yenilir. Dışarıdan buraya gelen misafirlerimize ekşili dolmamızı, kuzu incik haşlamamızı, kaburga dolmamızı da öneririm. Tatlar bizden anlatılması sizden olmalı. Burada ünlü bir söz var; ‘et balık kelle bunlar yenir elle’. Yani şunu söylüyoruz; et yenildiği zaman çatal, bıçak unutulmalı elle yenilmelidir.”

Haber: Kadir GÜRHAN

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

HIZLI YORUM YAP