Üretim yoksa sen de yoksun!

Toplum üretimden yana olanı ve para kazananı ‘adam’ olarak nitelendiriyor. Birkaç fakülte okumanın, yüksek lisans ve doktora öğrencisi olmanın, sayısız kitap bitirmenin hiçbir yararı yok toplumun gözünde. Kazanıp daire ve araba sahibi olmadığında da kimse seni takmıyor. Tekstilde ya da inşaat sektöründe çalışarak para kazanan bir insan, para kazanamayan ve akademi de ilerleyen bir öğrenciden daha değerli görülüyor.

Toplum üretimden yana olanı ve para kazananı ‘adam’ olarak nitelendiriyor. Birkaç fakülte okumanın, yüksek lisans ve doktora öğrencisi olmanın, sayısız kitap bitirmenin hiçbir yararı yok toplumun gözünde. Kazanıp daire ve araba sahibi olmadığında da kimse seni takmıyor. Tekstilde ya da inşaat sektöründe çalışarak para kazanan bir insan, para kazanamayan ve akademi de ilerleyen bir öğrenciden daha değerli görülüyor. Günümüzün kapitalist koşulları insanları buna entegre etmiş durumda.
Yukarı da anlattığım durumla birçok evlilik programında ve özellikle kız isteme de karşılaşabiliyoruz. Eskiden çocuğunuz okumuş mu denilirdi. Şimdi ise çalışıyor mu? Ne kazanıyor? Evi ve arabası var mı soruları ile karşılaşıyoruz. Yani toplum kısacası parası olana değer veriyor, bilgisi olana değil. Paran oldu mu her şey olabiliyorsun gibi yanlış kanı toplumda yerleşmiş ve güçlenmiş durumda. Bu saaten sonra bu kanıyı kırmak da zor artık.
Franz Kafka’nın Dönüşüm isimli eserini okuduysanız yukarı da anlattığım durumu daha iyi anlamış olacaksınız. Yeri ve zamanı olmayabilir ama ben bu kitabı şiddetle tavsiye ediyorum. Kafka, işlevini yitirmiş kalıplara, bireyin bilinç dünyasında başkaldırısını anlatır. Örneğin romanın kahramanı Gregor Samsa bir sabah kendisinin böceğe dönüştüğünü görür. Böcek olmaya başladığı günden itibaren toplum ve aile ile bağları kopmuş oluyor. Her gün her sabah işe giden ve eve para getiren Gregor Samsa artık bir böcek olduğu için aileye maddi katkıda bulunamıyor. Gittikçe ailenin gözünden bu şekilde düşen Samsa, bir gece ansızın kendisini kapının önüne kovulmuş bir şekilde bulur. Anne, baba ve kardeşleri gözünde samsa bir hiç olmuştur. Çünkü maddi katkısı yoktur. Yukarı da anlattığım durumda buna benziyor. Ne zaman ki verimin bittiyse sen de bitmiş oluyorsun toplumun gözünde. Buna benzer küçük bir hikayeyi okuyabilirsiniz. Sizler için bu hikayeyi köşeme taşıdım. Umarım ders çıkarılır. Hikaye şöyle;
Bir zamanlar bir köyde, bir ormanın yanında bir çiftçi yaşıyordu. Eski bir elma ağacı ve diğer bitkilerle birlikte ağaçlar ve güzel çiçekleri olan büyük bir bahçesi vardı. Çiftçi küçük bir çocukken, zamanının çoğunu elma ağacıyla oynayarak geçirdi. O günlerde, elma ağacı ona çok elma vermişti. Ancak zaman geçtikçe elma ağacı yaşlandı ve meyveleri azaldı. Artık çiftçi ağaçtan elma alamıyordu. Ağacın işe yaramaz olduğuna karar verdi. Bu nedenle ağacı kesmeye ve yeni mobilya yapmak için ahşabını kullanmaya karar verdi.
Ağaç yaşlı ve devasa olduğu için onu iyileştirmek zorunda kalmayacağını ve harika mobilyalara sahip olacağını hissetti. Küçük bir çocukken, bütün çocukluğunu ağaca tırmanıp elmalarını yiyerek geçirdiğini unutmuştu. Şimdi elma ağacı mahalledeki birkaç küçük hayvana ev sahipliği yapıyordu. Bu hayvanlar sincap, serçeler ve çok çeşitli kuş ve böcekleri içeriyordu. Çiftçi baltasını aldığında ve ağacı doğramaya başladığında, tüm küçük hayvanlar telaşlandı. Hepsi çiftçiye yalvarmaya başladı. Çiftçiyi topladılar ve “Lütfen ağacı kesmeyin. Bu ağacın altında küçükken, seninle oynardık. Bu bizim evimiz ve gidecek başka yerimiz yok ”. Çiftçi kararlıydı. Baltasını kaldırdı ve kargaşa büyüdü.
“Lütfen evimi ve çocuklarımı parçalama, yok etme” diyerek sincap ağladı.“Lütfen yuvamı parçalama, yok etme” diye küçük kuşlar ağladı.
Ve “Lütfen elma ağacını kesmeyin” diye çekirge ağladı.
Ancak çiftçi çocukluğunu ve hayvan arkadaşlarını unuttu.

0 1 0 0 0 0
YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Pınar Gültekin

sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
494.351

VAKA

400.242

İYİLEŞME

13.558

ÖLÜM

94.109

AKTİF VAKA

sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
62.849.187

VAKA

40.262.998

İYİLEŞME

1.461.376

ÖLÜM

22.586.189

AKTİF VAKA

 • KOÇ
 • BOĞA
 • İKİZLER
 • YENGEÇ
 • KOÇ BURCU

  Bir karar almadan önce iyice düşünüp hareket etmelisiniz. Koşarken düşününce yolun yarısında geri dönmek zorunda kalabilirsiniz.

  Devamı

  BOĞA BURCU

  Yatırım kaynaklarınızı tekrar gözden geçirmeniz ve iş ortamınızda bazı hızlı değişimler bugün şaşırtıcı olabilir.

  Devamı

  İKİZLER BURCU

  Bugün sizin burcunuzda gerçekleşecek olan ay tutulması sizleri duygusal bağlamda biraz huzursuz hissettirebilir.

  Devamı

  YENGEÇ BURCU

  Kendinize yapacağınız yatırımın ya da eğitim planlarının çok önemli olacağını unutmadan hareket etmelisiniz.

  Devamı
 • ASLAN
 • BAŞAK
 • TERAZİ
 • AKREP
 • ASLAN BURCU

  İş hayatınızda bazı önemli sorumluluklar söz konusu olabilir. Artık liderliğinizi daha güçlü bir şekilde ortaya sunuyor olacaksınız.

  Devamı

  BAŞAK BURCU

  Hayal kırıklıklarınızın canınızı acıttığı bir günde gerçeklere yoğunlaşmak sizleri yorabilir. Kendinize zaman vermelisiniz.

  Devamı

  TERAZİ BURCU

  Bugün yaptığınız işlerde takdir görmek ya da onaylanmak isteyebilirsiniz. Kimseden onaylanma ihtiyacı duymadan kendi kararlarınızı vermeye çalışmalısınız.

  Devamı

  AKREP BURCU

  Finansal kaynaklarınızı anlık bir öfke ile heba etmek isteyebilirsiniz. Kızgınlığınız her ne ise sonucunda sizlerin zarar göreceğini hesap etmelisiniz.

  Devamı
 • YAY
 • OĞLAK
 • KOVA
 • BALIK
 • YAY BURCU

  Hayatınızda radikal bir karar almak üzere olabilirsiniz. Önemli olan bu kararda sizleri destekleyen kişilerin görüşleri düşüncenizi netleşmesinde rol oynayabilir.

  Devamı

  OĞLAK BURCU

  Ruhunuz ve bedeniniz sizlere karşı koymaya çalışsa de siz istemediğiniz müddetçe değişim olamayacaktır.

  Devamı

  KOVA BURCU

  Bugün iletişim biçiminizde öfkeli algılanmamaya ayrıca özen gösterin.

  Devamı

  BALIK BURCU

  Disiplinli çalışmanız yaptığınız işe duygularınızı yansıtmanız ve kendinize has tarzınız sizlere başarının anahtarını kazandırmış olabilir.

  Devamı
Yazarlar
Video
Galeri
Güçlü Anadolu Gazetesi'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Güçlü Anadolu Gazetesi'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.