Üretim yoksa sen de yoksun!

Toplum üretimden yana olanı ve para kazananı ‘adam’ olarak nitelendiriyor. Birkaç fakülte okumanın, yüksek lisans ve doktora öğrencisi olmanın, sayısız kitap bitirmenin hiçbir yararı yok toplumun gözünde. Kazanıp daire ve araba sahibi olmadığında da kimse seni takmıyor. Tekstilde ya da inşaat sektöründe çalışarak para kazanan bir insan, para kazanamayan ve akademi de ilerleyen bir öğrenciden daha değerli görülüyor.

Toplum üretimden yana olanı ve para kazananı ‘adam’ olarak nitelendiriyor. Birkaç fakülte okumanın, yüksek lisans ve doktora öğrencisi olmanın, sayısız kitap bitirmenin hiçbir yararı yok toplumun gözünde. Kazanıp daire ve araba sahibi olmadığında da kimse seni takmıyor. Tekstilde ya da inşaat sektöründe çalışarak para kazanan bir insan, para kazanamayan ve akademi de ilerleyen bir öğrenciden daha değerli görülüyor. Günümüzün kapitalist koşulları insanları buna entegre etmiş durumda.
Yukarı da anlattığım durumla birçok evlilik programında ve özellikle kız isteme de karşılaşabiliyoruz. Eskiden çocuğunuz okumuş mu denilirdi. Şimdi ise çalışıyor mu? Ne kazanıyor? Evi ve arabası var mı soruları ile karşılaşıyoruz. Yani toplum kısacası parası olana değer veriyor, bilgisi olana değil. Paran oldu mu her şey olabiliyorsun gibi yanlış kanı toplumda yerleşmiş ve güçlenmiş durumda. Bu saaten sonra bu kanıyı kırmak da zor artık.
Franz Kafka’nın Dönüşüm isimli eserini okuduysanız yukarı da anlattığım durumu daha iyi anlamış olacaksınız. Yeri ve zamanı olmayabilir ama ben bu kitabı şiddetle tavsiye ediyorum. Kafka, işlevini yitirmiş kalıplara, bireyin bilinç dünyasında başkaldırısını anlatır. Örneğin romanın kahramanı Gregor Samsa bir sabah kendisinin böceğe dönüştüğünü görür. Böcek olmaya başladığı günden itibaren toplum ve aile ile bağları kopmuş oluyor. Her gün her sabah işe giden ve eve para getiren Gregor Samsa artık bir böcek olduğu için aileye maddi katkıda bulunamıyor. Gittikçe ailenin gözünden bu şekilde düşen Samsa, bir gece ansızın kendisini kapının önüne kovulmuş bir şekilde bulur. Anne, baba ve kardeşleri gözünde samsa bir hiç olmuştur. Çünkü maddi katkısı yoktur. Yukarı da anlattığım durumda buna benziyor. Ne zaman ki verimin bittiyse sen de bitmiş oluyorsun toplumun gözünde. Buna benzer küçük bir hikayeyi okuyabilirsiniz. Sizler için bu hikayeyi köşeme taşıdım. Umarım ders çıkarılır. Hikaye şöyle;
Bir zamanlar bir köyde, bir ormanın yanında bir çiftçi yaşıyordu. Eski bir elma ağacı ve diğer bitkilerle birlikte ağaçlar ve güzel çiçekleri olan büyük bir bahçesi vardı. Çiftçi küçük bir çocukken, zamanının çoğunu elma ağacıyla oynayarak geçirdi. O günlerde, elma ağacı ona çok elma vermişti. Ancak zaman geçtikçe elma ağacı yaşlandı ve meyveleri azaldı. Artık çiftçi ağaçtan elma alamıyordu. Ağacın işe yaramaz olduğuna karar verdi. Bu nedenle ağacı kesmeye ve yeni mobilya yapmak için ahşabını kullanmaya karar verdi.
Ağaç yaşlı ve devasa olduğu için onu iyileştirmek zorunda kalmayacağını ve harika mobilyalara sahip olacağını hissetti. Küçük bir çocukken, bütün çocukluğunu ağaca tırmanıp elmalarını yiyerek geçirdiğini unutmuştu. Şimdi elma ağacı mahalledeki birkaç küçük hayvana ev sahipliği yapıyordu. Bu hayvanlar sincap, serçeler ve çok çeşitli kuş ve böcekleri içeriyordu. Çiftçi baltasını aldığında ve ağacı doğramaya başladığında, tüm küçük hayvanlar telaşlandı. Hepsi çiftçiye yalvarmaya başladı. Çiftçiyi topladılar ve “Lütfen ağacı kesmeyin. Bu ağacın altında küçükken, seninle oynardık. Bu bizim evimiz ve gidecek başka yerimiz yok ”. Çiftçi kararlıydı. Baltasını kaldırdı ve kargaşa büyüdü.
“Lütfen evimi ve çocuklarımı parçalama, yok etme” diyerek sincap ağladı.“Lütfen yuvamı parçalama, yok etme” diye küçük kuşlar ağladı.
Ve “Lütfen elma ağacını kesmeyin” diye çekirge ağladı.
Ancak çiftçi çocukluğunu ve hayvan arkadaşlarını unuttu.

0 1 0 0 0 0
YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Pınar Gültekin

sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
306.302

VAKA

269.696

İYİLEŞME

7.639

ÖLÜM

36.606

AKTİF VAKA

sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
31.409.623

VAKA

21.543.874

İYİLEŞME

966.574

ÖLÜM

9.865.749

AKTİF VAKA

 • KOÇ
 • BOĞA
 • İKİZLER
 • YENGEÇ
 • KOÇ BURCU

  Duygusal olarak uzaklara gitmek isteyebileceğiniz bir gün olabilir. Kendinizi dengede tutmak için ça

  Devamı

  BOĞA BURCU

  Sağlık kontrollerinizi aksatmamanız gereken bir gün. Doktorunuzu arayarak randevu talep edebilirsini

  Devamı

  İKİZLER BURCU

  Finansal konularınız içinden çıkılamaz bir hal alabilir. Bu konuda uzman kişilerden mutlaka destek a

  Devamı

  YENGEÇ BURCU

  Çalışma ortamınızda arkadaşlarınızla tartışmalar yaşayabileceğiniz saatler içerisinde olabilirsiniz.

  Devamı
 • ASLAN
 • BAŞAK
 • TERAZİ
 • AKREP
 • ASLAN BURCU

  Partnerinize karşı sert davranışlarınız ilişkinizi çıkmaz sokağa sokabilir. Dürüst olmak sizi her za

  Devamı

  BAŞAK BURCU

  Kariyer alanınızda iletişiminiz oldukça yüksek olabilir. Ruhunuza iyi gelen çalışma ortamını sonunda

  Devamı

  TERAZİ BURCU

  Yeni bir iş sözleşmesi imzalamak üzereyseniz sözleşme maddelerini ayrıntılı incelemelisiniz. Dalgın

  Devamı

  AKREP BURCU

  Kariyeriniz de başarılarınızın meyvesini toplayacağınız bir gün olabilir. Beklediğiniz terfiye bugün

  Devamı
 • YAY
 • OĞLAK
 • KOVA
 • BALIK
 • YAY BURCU

  Oldukça enerji dolu bir güne başlıyor olabilirsiniz. Yaşamı umutla kucaklayarak çevrenizdeki insanla

  Devamı

  OĞLAK BURCU

  Geçmişteki gizli konular deşifre olabilir. Sizlerin düşündüğü gibi çıkmadığını öğrenmek sizleri haya

  Devamı

  KOVA BURCU

  Bu aralar şehir değişikliği planları içinde olabilirsiniz. Aileniz bu planlarınızı onaylamıyor olsa

  Devamı

  BALIK BURCU

  Ailenizle miras konularında tartışmalar yaşayabilirsiniz. Mirasta sizlerin de söz sahibi olduğunu un

  Devamı
Yazarlar
Video
Galeri
Güçlü Anadolu Gazetesi'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Güçlü Anadolu Gazetesi'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.