Üniversite hayatı

19 Ağustos 2019 Pazartesi üniversite kayıtları başlayacak. Üniversiteler 2019 – 2020 akademik yılı hazırlıkları başlıyor. YKS sınavı zorlu bir süreç. Bu sürecin sonunda üniversite hayatı bir hayal kırıklığı olmamalı.

Ülkemizde 130 devlet 73 vakıf üniversitesi var. Toplam 203 yüksek öğretim kurumu. Sayı olarak önemli bir rakam. Vatanımızın lisans eğitiminde bu sayıyı yakalaması önemli. YÖK Yüksek Öğretim Kurumu derecelendirme ve değerlendirme çalışmaları yapıyor. Bölüm açılması veya kapatılması artık kriterlere bağlı.

Ülkemizde yaşanan hain darbe girişimi 15 Temmuz 2016 tarihinde üniversitelerde de bölücü terör örgütü üyeleri tespit edilip ihraç edildi ve tutuklandı. Tabi ki sinsi örgüt hiç suçu günahı olmayan insanları ihbar edip insan harcarken hala kripto olarak üniversitede yer alan üyeleri var. Bu iş çözülene kadar idari ve akademik temizlik devam edecek. Bu bir ders olmalı. Akademi hayatı sadece bilimsel çalışmaların faaliyet alanı olmalı. Her hangi bir ideoloji veya tarikat üniversite yönetiminde söz sahibi olmamalı.

Üniversiteler kalkınma için çok önemli. Bulundukları bölge ve ülke açısından, hatta evrensel açıdan oluşturacağı katma değer önemli. Hayatın içinde bir yüksek öğrenim gerekli. Toplumun ihtiyaçlarına cevap vermek ve sorunlarına çözüm bulmak ve de yönlendirme yapmak önemli.

Sosyal hayat üniversite öğrencisi ve öğretim üyeleri için önemli. Yurdumuzda sosyal faaliyetler ve sportif çalışmalar açısından değerlendirme yok. Düzenli spor yapan üniversite öğrencisi ve hocası hemen hemen yok gibi. Üstelik spor tesisleri açısından ülkemiz her alanda iyi. Buna rağmen spor alışkanlığı yok. Aksine sigara ve alkol tüketimi yüksek öğrenim çağında daha artıyor. Bu konuda dikkat çekici çalışmalar yapılmalı. Genç insan kötü alışkanlıklardan uzak durmalı. Spor için yaşamalı. Yüzme,yürüme ve bisiklet özellikle yapılmalı.

Sosyal faaliyetler önemli. Engelli insanlar için projeler yürütmek gerekli. Engelli eğitimi, sesli kitap okuma, işaret dili öğrenme, bedensel engelli bakımı öğrenmek ve öğretmek gerekli. Üniversiteli engelleri ortadan kaldırmada ve toplumsal bilinç oluşturmada öncü rol oynamalı. Duyarlılık geliştirme önemli.

Sanayi ve ticari hayatın akademi dünyası ile uyumlu olması gerekiyor. Sayın bakanımız Ziya SELÇUK iş hayatı soru çözerek çalışılmaz. Üniversite öğrencisi ve hocaları iş insanları ve emek örgütleri ile bir arada olmalı.1.sınıftan itibaren staj ve yarı zamanlı çalışmalarla çalışma hayatının içinde olmalı.

İş dünyası ile üniversite birleşik güçler gibi olmalı. Geleceğe yönelik bir misyonları olmalı. Vizyon geleceğin insanını yetiştirmek olmalı. İlke değişmeyen tek şey değişim olmalıdır. Ülkenin bir kanadı iş dünyası bir kanadı üniversite. Ancak iki kanatla uçulabilir. Bilimsiz iş hayatı, hayattan kopuk bir akademik olamaz.

Uludağ ünv. Kimya fakültesi organik kimya bölümü başkanı Prof.Dr.Mustafa TAVASLI hoca OLED ekran için kilosu 120 bin dolar olan malzemeyi üretme çalışmasında. Borsalar birliği bu aşamada destek vermeli.

Yüksek teknoloji gerektiren ve ithal girdiye sebep olan ürünler milli ve yerli üretim olmalı. Bu da üniversite ve iş dünyası iş birliği içinde olursa yüksek medeniyet seviyesi yakalarız.

Üniversite devlet memuru yetiştirme yeri değildir. Devlet herkesi memur yapmak zorunda değildir. İnsanların tek işvereni devlet olamaz. Devlet dairesinde çalışıp devlete düşman olunmaz.

Üniversite hayatın şifrelerini vermeli, kullanmak artık mezunun heyecanı, yeteneği ve çalışmasına bağlı olmalı.

NOT

Kitap: Türkiye’de Üniversiteler ve Bölgesel Gelişme Politikaları

Tuğba DENİZ

SETA yayınları

 

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

İçinden Geçen Neyse Osun

Hızlı Yorum Yap

0 0 0 0 0 0

Güçlü Anadolu Gazetesi'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Güçlü Anadolu Gazetesi'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.

Haber gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 470