Üçüncü dalga

Covid-19, ikinci dalga, üçüncü dalga derken bu işin bir sonu yokmuş gibi görünmeye başladı. Japonya, ekim ayından itibaren, ülkelerinde üçüncü dalganın başladığını ve tüm ülkeyi etkisi altına aldığını duyurdu. Türkiye’de inanılmaz bir artış var.

Covid-19, ikinci dalga, üçüncü dalga derken bu işin bir sonu yokmuş gibi görünmeye başladı. Japonya, ekim ayından itibaren, ülkelerinde üçüncü dalganın başladığını ve tüm ülkeyi etkisi altına aldığını duyurdu. Türkiye’de inanılmaz bir artış var. Hatta öyle bir artış ki hiç sonu gelmeyecekmiş gibi duruyor. Bu virüs herkese teker teker bulaşmazsa rahat etmeyecek mi acaba? Şu anda ilk çıktığı günlerden daha hızlı bir şekilde yayılıyor. Nisan ayında vaka sayısında büyük bir artış vardır. Daha sonrasında gelen önlemlerin etkili olduğunu mayıs ve haziran ayında yaşanan düşüşten anlayabiliriz. Bunun tek yolu maalesef ki, sevdiklerimizden uzak durmak, mekanlardan uzak durmak, maske temizli ve mesafe kurallarına dikkat etmek…
Ama nedense kimse bunu tek başına bir türlü yapamadı, yapmak istemedi. İlla sokağa çıkmak yasaktır diye duyurular mı yapılmalı. Biz kendi kendimizi kontrol edemiyor muyuz? Gerçi sokağa çıkmak yasaktır denilince de aman iki gün evdeyiz, evi doldurup taşıralım diye marketleri doldurup virüs yayıyoruz. Ama yine de yasaklarda vaka sayıları, bunlara rağmen şimdiki gibi değildi.
Herkes bu virüsün en fazla iki ay sürecek bir mevsimsel bir hastalık olduğunu düşündü. Fakat maalesef durum hiç öyle olmadı. Yaz aylarında, sıcak havada virüs mü olur dediler, gayet oldu ve birçok insan hayatını kaybetti.
Etkilerini herkes çok hafife alıyor. Çünkü soğuk algınlığa ve grip ile benzer belirtiler yaşanıyor. Bu virüsün soğukla üşütmekle uzaktan yakından alakası yok. Doğrudan solunum yollarına saldıran bir virüsten bahsediyoruz. Belirtileri grip ile aynı diye bu hastalığa grip muamelesi yapılması çok korkunç bir yaklaşım. Durum böyle olunca yasaklar keşke geri gelse demekten de uzak duramıyoruz işte… Çünkü kimse kendi önlemini kendisi almıyor. Hala biraz daha dikkatli olan insanlar var tabii ki. Ama yetmiyor işte. Çoğu kişinin dikkatsizliği, durumu berbat ve çözümsüz bir hale getiriyor. Sen istediğin kadar dikkatli ol, çalıştığın yerdeki kişiler dikkat etmeyebilir, marketteki insanlar dikkat etmeyebilir. Bunun bir sonu maalesef ki yok… Bu nedenle herkes kendi önlemini kendisi alsın ve bu virüsten elinden geldiğince saklansın…

0 0 0 0 0 0
  YORUMLAR

  En az 10 karakter gerekli

  Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

  Sıradaki haber:

  Coursera

  sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
  494.351

  VAKA

  400.242

  İYİLEŞME

  13.558

  ÖLÜM

  94.109

  AKTİF VAKA

  sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
  62.838.150

  VAKA

  40.248.672

  İYİLEŞME

  1.461.249

  ÖLÜM

  22.589.478

  AKTİF VAKA

  • KOÇ
  • BOĞA
  • İKİZLER
  • YENGEÇ
  • KOÇ BURCU

   Bir karar almadan önce iyice düşünüp hareket etmelisiniz. Koşarken düşününce yolun yarısında geri dönmek zorunda kalabilirsiniz.

   Devamı

   BOĞA BURCU

   Yatırım kaynaklarınızı tekrar gözden geçirmeniz ve iş ortamınızda bazı hızlı değişimler bugün şaşırtıcı olabilir.

   Devamı

   İKİZLER BURCU

   Bugün sizin burcunuzda gerçekleşecek olan ay tutulması sizleri duygusal bağlamda biraz huzursuz hissettirebilir.

   Devamı

   YENGEÇ BURCU

   Kendinize yapacağınız yatırımın ya da eğitim planlarının çok önemli olacağını unutmadan hareket etmelisiniz.

   Devamı
  • ASLAN
  • BAŞAK
  • TERAZİ
  • AKREP
  • ASLAN BURCU

   İş hayatınızda bazı önemli sorumluluklar söz konusu olabilir. Artık liderliğinizi daha güçlü bir şekilde ortaya sunuyor olacaksınız.

   Devamı

   BAŞAK BURCU

   Hayal kırıklıklarınızın canınızı acıttığı bir günde gerçeklere yoğunlaşmak sizleri yorabilir. Kendinize zaman vermelisiniz.

   Devamı

   TERAZİ BURCU

   Bugün yaptığınız işlerde takdir görmek ya da onaylanmak isteyebilirsiniz. Kimseden onaylanma ihtiyacı duymadan kendi kararlarınızı vermeye çalışmalısınız.

   Devamı

   AKREP BURCU

   Finansal kaynaklarınızı anlık bir öfke ile heba etmek isteyebilirsiniz. Kızgınlığınız her ne ise sonucunda sizlerin zarar göreceğini hesap etmelisiniz.

   Devamı
  • YAY
  • OĞLAK
  • KOVA
  • BALIK
  • YAY BURCU

   Hayatınızda radikal bir karar almak üzere olabilirsiniz. Önemli olan bu kararda sizleri destekleyen kişilerin görüşleri düşüncenizi netleşmesinde rol oynayabilir.

   Devamı

   OĞLAK BURCU

   Ruhunuz ve bedeniniz sizlere karşı koymaya çalışsa de siz istemediğiniz müddetçe değişim olamayacaktır.

   Devamı

   KOVA BURCU

   Bugün iletişim biçiminizde öfkeli algılanmamaya ayrıca özen gösterin.

   Devamı

   BALIK BURCU

   Disiplinli çalışmanız yaptığınız işe duygularınızı yansıtmanız ve kendinize has tarzınız sizlere başarının anahtarını kazandırmış olabilir.

   Devamı
  Yazarlar
  Video
  Galeri
  Güçlü Anadolu Gazetesi'e üye olun

  Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

  Güçlü Anadolu Gazetesi'e giriş yapın

  Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.