a

Üçlü Filtre

Biri hakkında ya da bir olay hakkında konuşmadan evvel en az üç kere oturup düşünmek gerekiyor. Özellikle söz konusu başkalarının özel hayatı, işleri ve kendilerini ilgilendiren konularsa. Bu noktada arkadaş seçimi büyük önem taşıyor.

Biri hakkında ya da bir olay hakkında konuşmadan evvel en az üç kere oturup düşünmek gerekiyor. Özellikle söz konusu başkalarının özel hayatı, işleri ve kendilerini ilgilendiren konularsa. Bu noktada arkadaş seçimi büyük önem taşıyor. Geçenlerde internette rast geldiğim bir alıntıyı siz okurlarımla paylaşmak isterim
“Bir gün bir tanıdık Sokrates’e rastladı ve dedi ki:
– Arkadaşınla ilgili ne duyduğumu biliyor musun?
– Bir dakika bekle diye cevap verdi Sokrates. Bana bir şey söylemeden evvel, senin küçük bir testten geçmeni istiyorum. Buna Üçlü Filtre Testi deniyor.
– Üçlü Filtre?
– Doğru diye devam etti Sokrat. Benimle arkadaşın hakkında konuşmaya başlamadan önce, bir süre durup ne söyleyeceğini filtre etmek iyi bir fikir olabilir. Bu ona üçlü filtre dememin sebebi.
Birinci filtre, gerçek filtresi:
Bana birazdan söyleyeceğin şeyin tam olarak gerçek olduğundan emin misin?
– Hayır! dedi adam. Aslında bunu sadece duydum.
Tamam dedi Sokrat. Öyleyse, sen bunun gerçekten doğru olup olmadığını bilmiyorsun. Şimdi ikinci filtreyi deneyelim; iyilik filtresini. Arkadaşın hakkında bana söylemek istediğin şey iyi bir şey mi?
– Hayır, tam tersi.
– Öyleyse onun hakkında bana kötü bir şey söylemek istiyorsun ve bunun doğru olduğunda emin değilsin. Fakat yine de testi geçebilirsin, çünkü geriye bir filtre daha kaldı; işe yararlılık filtresi. Bana arkadaşın hakkında söyleyeceğin şey benim işime yarar mı?
– Hayır! Gerçekten değil!
– İyi, diye tamamladı Sokrat. Eğer bana söyleyeceğin şey doğru olmayıp işe yarar faydalı bir şey değilse, bana niye söyleyesin ki!”

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.