a

Turnike sistemi Çubuklu velileri sevindirdi

Okullarda güvenlik konusunda önlemler devam ediyor. Eğitim dünyasında Öğrenci-aile ve öğretmen camiasının güvenlik kaygılarının karşılanabilmesi adına yapılan toplumsal istişare ve talepler Milli Eğitim Bakanlığı tarafından değerlendiriliyor.

Milli Eğitim Bakanlığı 19’uncu Milli Eğitim Şurası’ndan çıkan kararlarında okullardaki güvenlik önlemlerine yer verdi. Şuarada yer alan maddeler den biri de turnike sistemi.

Bu bağlamda Ankaranın Çubuk ilçesi Fatih Sultan Mehmet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde öğrencilerin devamsızlığını takip etmek amacıyla elektronik turnike uygulamasına başladı.
Öğrencilerin ders programını takip eden turnike sistemi, okula gelmeyen öğrencilerin velilerine de SMS gönderiyor.

Turnike sisteminin çalışması ise şöyle: Ders saatlerine göre çalışan sistem, giriş yapan öğrencinin dersi bitmediği sürece çıkışına izin vermiyor.

VELİLER, ÖĞRENCİLER VE OKUL YÖNETİMİ MEMNUN

Uygulamanın başlatıldığı liselerde başta veliler olmak üzere öğrenciler ve okul yönetimi memnun olduklarını ifade ettiler. Öte yandan başka okullarda okuyan örgenci velileri de turnikeli sistemin bütün okullara getirilmesini talep ediyor.

Gazetemiz Güçlü Anadolu’ya konuşan bazı veliler konu ile ilgili görüşlerini şöyle dile getirdiler:

BAKANLIK BU SİSTEMİ BÜTÜN OKULLARA YAYMALIDIR

Çocuğunun turnike sistemine henüz geçmeyen bir lisede okuduğunu belirten V. P. ” Okul çevresinde ve okulların açık alanlarında okul yönetiminin imkânları ölçüsünde kameralı izleme sistemlerinin faaliyete geçirilmesi için çalışmalar yapılarak izleme noktaları oluşturuluyor. Bununla beraber turnike sistemi de devreye girmeli. Çocuklarımızın güvenliğini düşünüyoruz. Öğrenci olmayan kişilerin dışarıdan girmeleri de engellenmiş olacaktır. Bakanlık bu sistemi bütün okullara yaymalıdır” diye konuştu.

TURNİKE SAYESİNDE EVLATLARIMIZIN NEREDE OLDUĞUNU BİLİYORUZ ARTIK

Çocuğu turnike uygulamasına başlayan Çubuk Teknik Anadolu Lisesinde okuyan bir öğrenci velisi Z. R. ise, ” İkinci öğretim veya akşam saatlerinde ders yapılan okullarda çevre güvenliği artırılmalıdır. Okul çevresi yeterince aydınlatılmıyor. Gözlerimiz yollarda kalıyor. En azından turnike sistemi sayesinde evlatlarımızın nerede olduğunu biliyoruz artık. Kızım okulda olup olmadığını artık biliyoruz. Cep telefonlarımıza mesajlar gönderilerek uyarıda bulunuyorlar. Çok memnunum” sözleri uygulamanın önemine değindi.

KESİCİ VE DELİCİ ALETLERİN GİRİŞİ DE ENGELLENEBİLİR

Bir başka öğrenci velisi E. P. ise duygularını şu sözlerle ifade etti : “Okul giriş çıkış noktalarının sayısı, mümkün olduğunca az tutulmalıdır. Okul yönetiminin imkânları doğrultusunda turnike başta olmak üzere delici veya kesici aletlerin içeriye girişini engellemek amacıyla ziyaretçi kartı, metal detektörü, gibi sistem ve cihazların da temin edilmesi gerekli. Uygulama çok güzel ve yaygınlaştırılmalıdır” diye konuştu.

TURNİKE İLE BERABER BAŞKA ÖNLEMLER GELİŞTİRİLEBİLİR

Öğretmen emeklisi bir veli T. U. ise, ” Evet turnike uygulaması çok güzel ancak bazı tedbirler de bunun yanı sıra alınmalıdır. Başka önlemler geliştirilebilir. Örneğin, okulların ve açık alanların güvenlik zafiyetini en aza indirgemek amacıyla etrafının duvar ile çevrili olması sağlanmalıdır. Okul bahçesindeki otoparklar kapatılmalı veya okulun eğitime ve öğretime kapalı olduğu dönemlerde hizmete sunulmalıdır” şeklinde değerlendirdi.

ÇOCUKLARIN SUÇA SÜRÜKLENMESİ ÖNLENİR

Turnike uygulamasının şimdiye kadar yapılması ve ülke çapında yaygınlaştırılmasını isteyen veli M. M. ise, ” Bu sistemle çocukların suça sürüklenmesinin önlenebilir. Ayrıca okul idaresi güvenlik amaçlı olarak talep edilen konularda güvenlik personelince veli toplantılarında bilgilendirme yapılmalıdır. Kimlik bildirme kanunu kapsamında okul servis araçlarını plaka bilgileri, servis şoförleri, muavin, rehber ve okul içerisinde sözleşmeli olarak çalışan kişilerin kimlik bilgileri ile irtibat telefonları okul girişinde çalışan güvenlik görevlisine bildirilmelidir. Okulların imkânları dâhilinde okul giriş ve çıkışlarında öğrencilerin tanımlanması için kartlı turnike sisteminin bu bağlamda çok iyi bir önlem olduğunu düşünüyorum” dedi.

(Selahattin BALCI)

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Kuşoğlu:Ülkemiz istihbarat örgütlerinin savaş alanına dönüştü

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.