a

Türkiye’nin dolar ve dövize bağımlılığı azalacak

Türkiye ve İran arasında yapılan trampa yoluyla dış ticarette kolaylık yaşanacak. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, uygulamanın dövize bağımlılığını azaltılacağını kaydetti.

Türkiye ve İran arasında başlatılan trampa yoluyla dış ticaret ile Türkiye’nin dövize olan bağımlılığını azaltacak. İran’la başlatılan trampa yoluyla dış ticarete Rusya da katıldı. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfençki ithalatta ve ihracatta malın malla takas edilmesi anlamına gelen trampa yöntemini tüm ülkelere yaygınlaştırmak için çalışma başlattıklarını söyledi.

Bakan Tüfenkçi, ‘’Trampa Türkiye’nin aynı zamanda dolara, dövize bağımlılığını azaltacak çalışmalardan birisi. Şimdiye kadar sadece İran’la yapılıyordu, şimdi bir haftadır Rusya da bunu kullanmaya başladı. Mesela bir makine ithal ettiniz, karşılığında yerel para birimini de kullanmıyorsunuz; mal gönderiyorsunuz. Buralarda karşılıklı gümrükleme avantajlarıyla birlikte herkes kendi yerel para birimini kendi ülkesinde kullanmış oluyor” dedi.
BAKAN TÜFENKÇİ ‘’BU KARARIN ALINMASINDA DOLARDAKİ ARTIŞ ETKİLİ OLDU’’
Rusya’nın da uygulamaya katılmasıyla, sonuçların bir ay sonra alınmaya başlanacağını belirten Bakan Tüfenkçi, “Bu kararın alınmasında tabii dolardaki artış da etkili oldu. Firmaların gümrükle ilgili avantajları olacak.” İthalatta vadeli olarak kabul edilen “kabul kredili, vadeli akreditif ve mal mukabili” ödeme şekillerinde vadeli ithalat tutarı üzerinden Kaynak Kullanımını Destekleme Fonu (KKDF) kesintisi yapılıyor. Takasla ithalatta KKDF istisnası uygulanacak.

2017 YILINDA HEDEF 2 MİLYAR DOLARLIK TAKAS

Türkiye ve İran arasında, bankacılık işlemlerinin normalleşmesinin ardından 2016 yılında takasla ticaret 15 milyon dolara kadar düştü. 2017 yılında 2 milyar dolarlık takas işlemi bekleniyor. 2008 yılına kadar tüm ülkeler ile uygulandığı dönemde takas, dış ticaretin yaklaşık yüzde 2’sini oluşturuyordu.

Güçlü ANADOLU

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Küresel piyasalara Trump etkisi

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.