a

“Türkiye’nin çözülemeyecek hiçbir sorunu yoktur”

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı(CHP) Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. Ekonomide yaşanan gelişmelere değinen Kılıçdaroğlu,  “Bir hukuk buhranı ve ekonomik buhran var, Türkiye’nin çözülemeyecek hiçbir sorunu yoktur. Bunu çözecek kapasite de irade de liyakat de vardır” açıklamasında bulundu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin haftalık grup toplantısında açıklamalarda bulundu. Konuşmasında ekonomiye geniş yer ayıran CHP lideri,“Dövizdeki artış her şeye yansıdı. Sudan peynire kadar her şeye zam geldi” ifadelerini kullandı. 

“SİYASET KURUMUNDA SORUNU ÇÖZECEK, SORUNA TALİP OLACAK KİM?”

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuşmasının satır başlarını şunlar oluşturdu:

 “Bütün vatandaşlarımız şundan emin olsunlar, her hafta söylediklerimizin yüzde 100’ü doğrudur. Bir eleştiri yapalım diye konuşmuyoruz. Ciddi bir sorun var. Sorunu çözecek olan kim? Siyaset kurumu. Siyaset kurumunda sorunu çözecek, soruna talip olacak kim? İktidar, yönetenler. 

“Bir yanlışlık var mı? Var. Hatalar var mı? Var. Bir ekonomik buhran var. Bir hukuk buhranı var. Çözülmesi gerekiyor. Kim çözecek? Siyaset kurumu çözecek. Israrla yalnızca söylemde kalan sözler var. Gerçeğe, uygulamaya, yasaya, kararnameye, genelgeye dönüşmüyor. Herkes nasıl çözülecek diye beklenti içinde.” 

Türkiye’nin çözülemeyecek hiçbir sorunu olmadığını, sorunları çözecek irade, kapasite, birikim ve liyakatin olduğunu dile getiren CHP lideri, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ama bir kişi ‘Ben her şeyi çözerim. Benim çözmem lazım.’ diyorsa o olmaz. Devleti yönetmek için bilgiye, birikime, liyakata, yetişmiş insan gücüne, enerji dolu özel sektöre, yaptığı her harcamanın hesabını kamuya veren kamu kuruluşlarına ihtiyacınız var. Devleti yönetenlerin bir sorumluluk anlayışının olması lazım. Devletin bir sorumluluk içinde yönetilmesi lazım. Devleti yönetenler, vatandaşları arasında ayrımcılık yapmazlar. Ayrım yaptıkları andan itibaren bölücülük yapmış olurlar. İnsanların kimliği, inançları, yaşam tarzları üzerinden ayrımcılık olmaz. ‘Bendensen hizmet veririm, benden değilsen hizmet vermem.’ Bu anlayış demokrasilerde de insan haklarında da evrensel değerlerde de olmaz. Bu nedenle ekonomide veya hukukta reform yapacaksan, nasıl yapacağını anlatacaksın. Ekonomide derin mi derin sorunlar var”

“BU KEZ SADECE ÇÖZÜMLERİMİZİ ANLATACAĞIZ”

81 ile giden milletvekillerinin  halkın tüm kesimleriyle görüştüğünü anımsatan Kılıçdaroğlu, “Arkadaşlarımızı şimdi görevin ikinci etabı bekliyor. Geçen hafta anlattığım çözümleri, yine 81 ile gideceğiz, yine aynı kişilerle konuşacağız. Bu kez sadece çözümlerimizi anlatacağız. Atladığımız bir çözüm varsa, ‘Şunu da ilave etmeniz gerekir.’ diye bir çözüm önerilirse onu da alacağız” dedi.

Kısa, orta ve uzun vadede nelerin yapılması gerektiğini tek tek belirlediklerini aktaran Kılıçdaroğlu, şunları dile getirdi:

“Örneğin nisan ayında ertelenen vergilerin ödeme zamanı geldi ama ödenecek potansiyel yok, böyle bir güç yok. Yeniden ivedilikle bir taksitlendirme yapın. Niçin? İnsanlar üretiyorlar. Bari üretemez noktaya gelmesinler diye. Buna benzer bütün önerilerimizi sıralıyoruz. Sadece bunu yapmadık, bir ‘Ekonomi Masası’ kurduk. Ekonomi Masası’nda görev alan milletvekillerimizi veya milletvekili olmayan arkadaşlarımızı; Devlet Planlama Teşkilatınca çalışmış, Hazine’de müsteşarlık yapmış, Gelir İdaresi Başkanlığında başkanlık yapmış, eskiden bakanlık yapmış pek çok arkadaşımızı görevlendirdik. Bu kez her ile gideceksiniz, sorun yaşayan aktörlerle birebir görüşeceksiniz ve sorunları nasıl çözeceğimizi yetkin birer kişi olarak anlatacaksınız. Hem politikacı hem de teknokrat olarak öyle anlatacaksınız ki ülkenin sorunlarını bilen, bütün ayrıntıları analiz eden şekilde anlatacaksınız. Arkadaşlarımız Mersin’e, Adana’ya, Hatay’a gittiler. Yine gidecekler, görüşecekler.”

“TÜRKİYE’NİN SORUNLARINI ÇÖZECEK OLAN EN GÜÇLÜ AKTÖR CHP’DİR”

Sorunları çözecek en büyük aktör biziz açıklamasında bulunan Kılıçdaroğlu, “ 83 milyona söylüyorum Türkiye’nin sorunlarını çözecek olan en güçlü aktör CHP’dir. Bunu büyük bir samimiyetle söylüyorum. Sorun var, çözemiyorlar. Sorunların altında yığılıp kaldılar. Arada bir nefesleri çıkıyor. Biz çözeceğiz ama. Kararlılıkla, inançla çözeceğiz. Bizim çözme konusunda bilgimiz, birikimimiz var. Bizim kimseye verilecek bir hesabımız yoktur. Hiç kimse bizi malvarlığımızla tehdit edemez. Demokrasiyse demokrasi, sonuna kadar. Bu ülkede tüyü bitmemiş yetimden başlayarak en yaşlımıza kadar hepsinin sorunlarını çözmeye kararlıyız ve çözeceğiz. Arkadaşlarıma söylüyorum, aynı kararlılık, bilgi ve bilinçle anlatacaksınız bunları. Sorun var ama çözümü de var.”

(Kadir GÜRHAN)

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.