a

Türkiye Barolar Birliği ve Barolar CMK 2017 ücret tarifesini yargıya taşıdı

Türkiye Barolar Birliği ve barolar, CMK kapsamında görevlendirilen avukatlara yapılacak ödemeleri düzenleyen ücret tarifesini yargıya taşıdı. Danıştay 10. Dairesi’nde açılan davada, CMK 2017 tarifesindeki artış oranlarının yetersiz olduğu ileri sürülerek tarifenin iptali istendi. Barolar Birliği tarafından Danıştay’a sunulan dilekçede, tarifenin yürürlükte kaldığı sürece; avukatların CMK kapsamındaki hizmeti sağlıklı bir şekilde yürütemeyeceği, bu durumun yargılama sisteminde ciddi aksamalara neden olacağı ve hukuk devletinin yara alacağı ifade edildi.

Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 13. maddesinin açık hükmüne rağmen, 2017 yılı tarifesi ile ilgili Türkiye Barolar Birliği’nin görüşünün dikkate alınmadığının belirtildiği dilekçede, tarifede belirlenen ücretlerin verilen emeğin karşılığı olmadığı, Anayasa’da yer alan eşitlik ilkesine ve angarya yasağına aykırı olduğu vurgulandı. Tarifede yer alan ücretlerin günün ekonomik koşulları karşısında eridiğini söyleyen TBB Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, “CMK tarifesinde belirlenen ücretlerin düşüklüğü güçlü ve bağımsız savunmaya hizmet edemeyeceği gibi adil yargılanma ilkesini zedelediği de tartışmasızdır” diye konuştu.

Onur DEDEOĞLU

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Sivil trafik polisleri müşteri gibi araçlara binecek

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.