Türkiye artık koronavirüse karşı daha güçlü

Koronavirüs hastalarının tedavisinde kullanılan Favipiravir isimli ilacın Türkiye’deki üretimi başladı. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu favipiravir etken maddeli ilacın yerli üretimi için ilk ruhsatını verdi. Favipiravir ilacının ilk ruhsatını alan Novelfarma Genel Müdürü Eczacı Yasin Alp gazetemize açıklamalarda bulundu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın 8 Temmuz’da müjde olarak duyurduğu ilacın yerli üretimi için ruhsatı verildi. Bakan Koca; “Türkiye’de imalatı için 4 firma tarafından müracaat edildi. 1-2 gün içerisinde ruhsat süreçleri bitmiş olacak. Artık bu ilacı hem uluslararası boyutuyla satabilecek hem de kendi hastamıza yoğun olarak kullandığımız bu ilacı 4 firmayla gerçekleştirmiş olacağız” ifadelerini kullanmıştı. Bu açıklamadan iki gün sonra yerli ilaç firmalarından Novelfarma, TİTCK tarafından ilk ruhsatı alan firma oldu.

Japonya tarafından 2014 yılında geliştirilen ve bazı ülkelerde satışı yapılan favipiravir ilacı, virüslerle ilgili hastalıkların tedavisinde kullanılıyor. Aralık ayında ortaya çıkan Covid-19 tedavisinde de etkili olduğu Çinli yetkililer tarafından onaylanmıştı.

Türkiye’de ilk vakalar görüldükten sonra Sağlık Bakanı Koca, Çin’den özel bir ilacın Türkiye’ye getirildiğini; özellikle yoğun bakımdaki koronavirüs hastalarının tedavi süresini 11 günden 4 güne kadar indirdiği bilgisine ulaştıklarını açıklamıştı. Daha sonra Bilim Kurulu’ndan alınan bilgiler doğrultusunda bu ilacın “favipiravir” olduğu anlaşılmıştı. Mart ayından bu yana ithal olarak Türkiye’ye getirilen favipiravir ilacı, ruhsatın verilmesiyle birlikte artık tamamen yerli firmalar tarafından üretilecek.

Sağlık Bakanlığı’na 5.000 kutu hibe

Favipiravir ilacının ilk ruhsatını alan Novelfarma Genel Müdürü Eczacı Yasin Alp gazetemize açıklamalarda bulundu. Ruhsatın alınmasının ardından Türkiye’ye hizmet vermenin mutluluğunu yaşadıklarını belirten Alp, 5.000 kutu ilacın hemen Sağlık Bakanlığı’na, firması tarafından hibe edileceğini duyurdu. İlacın hastalara en hızlı şekilde ulaşması için gece gündüz çalıştıklarını belirten Novelfarma yetkilisi, ülkemizin artık Covid-19 ile mücadelede çok daha güçlü olduğunu vurguladı.

Maliyetler yüzde 90 oranında azalacak

Koronavirüs hastalarının tedavisinde kullanılan favipiravir etken maddeli ilaçlar daha önce ithal edildiği için yüksek maliyetlerle tedarik ediliyordu. Novelfarma Genel Müdürü Alp, yerli üretimle birlikte maliyetlerin yüzde 90 oranında azalacağını belirtti.

Covid-19 tedavisinde hastalardan ücret alınmayacağını defalarca duyuran Sağlık Bakanlığı’nın yerli üretimle birlikte maliyet yükünün hafiflemesi bekleniyor.

“Corona virüsünde en etkili ilaç Favipiravir”

Daha önce konuyla ilgili açıkalamaları bulunan Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, ‘favipiarivir’ ilacının Türkiye’de üretilmesinin çok önemli olduğunu vurgulamıştı. “Favipiravir, kabul gören bir ilaç” açıklamasını yapan Ceyhan, henüz hiçbir ilacın çok etkili olduğuna dair veri olmadığını ifade ederek, “Bütün bunların içerisinde Favipiravir, kabul gören bir ilaç. Yan etkisinin az olması, fiyatının uygun olması ve deneyimin çok olması nedeniyle en çok ümit bağlanan ilaç bu.” şeklinde konuşmuştu. (Rozita Merve HAMİDİ CİZRELİ)

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Atölyelerimiz çok sağlıksız!

sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
363.999

VAKA

316.008

İYİLEŞME

9.874

ÖLÜM

47.991

AKTİF VAKA

sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
43.444.797

VAKA

29.132.600

İYİLEŞME

1.158.882

ÖLÜM

14.312.197

AKTİF VAKA

 • KOÇ
 • BOĞA
 • İKİZLER
 • YENGEÇ
 • KOÇ BURCU

  Bilinçaltınız sizin düşünceleriniz ile şekillenecektir. Olumlu düşüncelerle zihninizi donatırsanız olumlu olayları yaşarsınız.

  Devamı

  BOĞA BURCU

  Arkadaşlık ilişkileriniz, sosyal çevrenizle alakalı geçmişten gelen bazı durumlar ya da şu anki yaşananlardan kaynaklı çeşitli gelişmeler olabilir.

  Devamı

  İKİZLER BURCU

  Bazen olmuyorsa olmuyordur deyip yeni başlangıçlar yapmanız gerekebilir.

  Devamı

  YENGEÇ BURCU

  İlişki kurarken dikkatli olmanız gereken bir süreçtesiniz.

  Devamı
 • ASLAN
 • BAŞAK
 • TERAZİ
 • AKREP
 • ASLAN BURCU

  Kadersel tanışmalar hayatınızda büyük dönüşümlere gebe olabilir.

  Devamı

  BAŞAK BURCU

  Ani kararlar, hızlı durum değişiklikleri, yaşayabilirsiniz. Adım atarken düşünmeniz ve ileriyi görerek davranmanız oluşabilecek sorunları azaltacaktır.

  Devamı

  TERAZİ BURCU

  Haklılık payınız elbet anlaşılacaktır. Herkese tüm her şeyinizi anlatmamaya özen göstermelisiniz.

  Devamı

  AKREP BURCU

  Bu dönemde çevrenizle alakalı bazı durumlar için sizden yardım istenebilir.

  Devamı
 • YAY
 • OĞLAK
 • KOVA
 • BALIK
 • YAY BURCU

  Sert çıkışlardan kaçınmalısınız ve tatsızlıklardan olabildiğince uzak durmalısınız.

  Devamı

  OĞLAK BURCU

  Değişiklik yapmak hayatınızın her alanında size iyi gelecektir. Değişiklikten, farklılıktan çekinmeyin. Buna ihtiyacınız var.

  Devamı

  KOVA BURCU

  Sorunlarınızı iletişim kurma şeklinizle çok rahat çözebileceksiniz. Bugün sadece agresif yaklaşımlardan uzak durun.

  Devamı

  BALIK BURCU

  Yeni bir başlangıç yapabilirsiniz ancak değişken olmamalı kararlarınızda emin olarak yürümelisiniz.

  Devamı
Yazarlar
Video
Galeri
Güçlü Anadolu Gazetesi'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Güçlü Anadolu Gazetesi'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.