a

Türk Eğitim-Sen’den MEB’e yüz yüze eğitim soruları

Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Talip Geylan okulların açılmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu ve merak edilen soruları milli eğitim bakanlığına sordu. Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan imzasıyla yazılı olarak yayımlanan basın metninde şu önemli sorular soruldu: Her okulumuzda hijyen tedbirleri en üst düzeyde alındı mı? Tüm okullara ateş ölçer, maske, dezenfektan, hijyen malzemeleri desteği yapıldı mı? Tüm okullarda sınıflar öğrenci sayısına göre düzenlendi mi? Öğrenciler arasında 1.5 metre kuralı tam olarak sağlanacak mı?”

Geylan’ın yazılı olarak yayımlanan basın açıklamasında şu bilgiler yer aldı: Bilindiği gibi 2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı salgının gölgesinde kapanmıştı. 16 Mart tarihinde zorunlu olarak ara verilen okullar, 19 Haziran tarihinde resmi olarak kapanmış, bu süreçte gerek EBA üzerinden gerekse canlı ders vasıtasıyla eğitim-öğretim süreci yürütülmüştü. Aradan geçen sürede ne yazık ki ülkemizde salgın vakaları yeniden tırmanışa geçti. Bu nedenle Milli Eğitim Bakanlığı 31 Ağustos’ta okulları uzaktan eğitimle açtı. 21 Eylül tarihinde ise okullarımız kapılarını okul öncesi ve 1. sınıflarımız için açıyor. Umuyoruz ki halkımız tedbirlere riayet eder, vaka sayıları azalır ve sadece okul öncesi ve 1. sınıflar için değil, tüm kademelerde yeniden öğrencilerimizle buluşacağımız günlere kavuşuruz. Öncelikle okulların açılmasına kısa bir süre kala hem yüz yüze eğitimin gerekliliğinin bilincindeyiz hem de endişeliyiz. Aylardır MEB’in tüm tedbirleri alarak okulları açması gerektiğini, aksi takdirde okullarda adeta salgının büyük bir hızla yayılacağını söylüyoruz. Nitekim seminer döneminde çok sayıda okulumuzda Covid vakaları patladı. Öğretmenlerimizin bir kısmında virüs testi pozitif çıktı, şu an hala bir kısım öğretmenimiz karantina altında. Öte yandan iki okul müdürümüzü de kaybetmenin derin üzüntüsü içerisindeyiz. Yine bu süreçte kaybettiğimiz öğretmenlerimize de bir kez daha baş sağlığı diliyoruz. Öte yandan çocukların okuma-yazmayı öğrenmesi, çocukların öğretmeniyle duygusal bağ kurabilmesi, arkadaşları ile sosyalleşebilmesi noktasında yüz yüze eğitimin önemi yadsınamaz. Bu sadece ilkokul 1. sınıflar için değil, eğitimin tüm kademeleri için geçerlidir. Eğitimin kaliteli, verimli bir ortamda yapılması, öğrenme sürecinin etkin ve aktif olması, çocukların arkadaşları ile bir araya gelerek sosyalleşmesi, okul havasını soluması gelişimleri açısından çok önemlidir.  Milli Eğitim Bakanlığı, salgın ortamından tedirgin olan velilerin çocuklarını okula gönderip göndermeme kararının ailelere bırakmıştır. Türk Eğitim Sen olarak bu kararın iki yönlü ele alınması gerektiğini düşünüyoruz: Veli tercihine bırakılması ailelerin içini rahatlatmak açısından önemlidir. Bu noktada tedirgin olan aileler çocuklarını okula göndermeyecek ve canlı ders anlatımıyla bu süreci geçirecektir.

İkinci yönü ise; kimi çocukların okula giderken kimi çocukların okula gitmeyecek olmasının ciddi bir eşitsizlik yaratacağı gerçeğidir. MEB’in bu konuda mutlaka çalışma yapması, okuma-yazmayı öğrenmekte zorlanan çocuklarımıza yönelik iyileştirme programını hayata getirmesi şarttır. Ayrıca 2. sınıfa geçen çocuklarımız arasında geçtiğimiz eğitim-öğretim yılına çalışmalarına uzaktan devam ettiği için okuma-yazmayı unutanlar bile olmuştur. Bu nedenle. 2. sınıflara yönelik de rehabilite çalışması yapılmalıdır. Şu anda özellikle kronik sağlık sorunları bulunan, belli bir yaşın üzerinden olan öğretmenlerimiz daha büyük kaygı yaşamaktadır. Zira okullarda alınan hijyen tedbirlerinin yeterli olup olmadığı hususunda soru işaretleri bulunmaktadır. MEB’e soruyoruz:

Her okulumuzda hijyen tedbirleri en üst düzeyde alındı mı?  Tüm okullara ateş ölçer, maske, dezenfektan, hijyen malzemeleri desteği yapıldı mı? Tüm okullarda sınıflar öğrenci sayısına göre düzenlendi mi? Öğrenciler arasında 1.5 metre kuralı tam olarak sağlanacak mı?

MEB Strateji Geliştirme Başkanlığı’nın 2019 Yılı İdare Faaliyet Raporuna göre okullarımızda MEB kadrosunda 29 bin 106 yardımcı hizmetler sınıfı çalışanı bulunmaktadır. Bu sayının yetersizliği dolayısıyla MEB, İŞKUR üzerinden personel temin etmektedir. Ancak takdir edersiniz ki, salgın nedeniyle ekstra hijyen tedbirlerini hayata geçirmemiz lazım. Bu nedenle alınan İŞKUR personeli kesinlikle yeterli sayıda değildir. MEB’in mutlaka yardımcı hizmetli personel sayısını en az 3 katına çıkarması ve tüm illerde alım yapması gerekmektedir. Aksi takdirde mevcut yetersiz hizmetli çalışanımızla okullarımızda vaat ettiğimiz hijyen tedbirlerini nasıl alabiliriz?

UZAKTAN EĞİTİM ARAÇLARINDA VERGİ İNDİRİMİ YAPILACAK MI?

Hükümet maddi durumu yetersiz aileleri tespit edip, bilgisayar ve internet imkânı sunmalıdır. Hatta bu konuda gerekirse iş insanlarını, vergi rekortmenlerini de elini taşın altına koymaya davet ediyoruz. Okullarda EBA TV üzerinden canlı yayın ve ders anlatımları sürüyor. Bu noktada gerek hiçbir beklentiye girmeden EBA TV’de gerekse okullarda canlı ders anlatımı yapan, sürece canla başla katkıda bulunan tüm öğretmenlerimize şükranlarımızı bir borç biliyoruz. Tabi şunu da belirtelim ki, uzaktan eğitim yüz yüze eğitimin yerini tutmamaktadır. Ayrıca ders süresi yetersiz olmakla birlikte, teknik açından yaşanan aksaklıklar nedeniyle de uzaktan eğitimden verim ve başarı beklemek ne yazık ki şu an için mümkün değildir. Elbette öğretmenlerimiz elindeki imkânlar doğrultusunda ders anlatmaya çalışıyor ancak bilgisayarı ve interneti dahi olmayan öğrencilerin varlığı bu sürecin en önemli eksiklerindendir. Hatırlarsanız, Türk Eğitim Sen olarak uzaktan eğitim araçlarında vergi indirimi talep etmiştik. Bu talebimiz şu ana kadar karşılık bulmadı. Hükümetin bu konuda en kısa zamanda adım atması gerekmektedir. Ayrıca maddi durumu yeterli olmayan ailelerin tespit edilip, ücretsiz bilgisayar ve internet imkânı sağlamak sosyal devletin gereğidir. Hükümet bu konuda çalışma başlatmalıdır. Hatta buradan iş insanlarına, vergi rekortmenlerine, sanatçılara da sesleniyoruz: Haydi elimizi taşın altına koyalım! Bu zor günlerde ihtiyaç sahibi olan ailelerimize destek olarak bilgisayar ve internet imkânı sağlayalım! Aksi takdirde öğrencilerimiz arasındaki eşitsizlik derinleşerek büyüyecek, etkin bir eğitim sağlanamadığı için OECD ülkeleri arasında zaten alt sıralarda yer alan Türkiye, bu sıralama daha da geriye düşecektir.

MEB’E EK BÜTÇE VERMEK İÇİN NE BEKLENİYOR?

MEB bütçesinden yatırımlara ayrılan payın düşük olduğunu Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da dile getirmişti. 125 milyar 397 milyon TL olan MEB bütçesinden yatırımlara ayrılan pay 5 milyar 837 milyon TL’dir. Yani MEB 2020 bütçesinden eğitim yatırımlarına ayrılan pay yüzde 4,65’tir. Salgın döneminde gerek uzaktan eğitim, gerek öğretmen ve derslik sayısının artırılması, gerekse okullara yardımcı hizmetli personel takviyesi yapılması ve hijyen malzemeleri sağlanması için yatırımlara ayrılan pay mutlaka artırılmalıdır. Hükümetin bu noktada MEB’e ek bir bütçe tahsis ederek, eksiklikleri hızla giderilmesi hem eğitimin hem de çocuklarımızın geleceği açısından büyük önem taşımaktadır. Unutulmamalıdır ki; eğitime yapılan yatırım, geleceğimize yapılan yatırımdır.

Merve ŞEN

 

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.