a

Türk Eczacıları Birliği’nden ‘kınama’ açıklaması

Yeni Akit Gazetesi köşe yazarı Ali Karahasanoğlu’nun “Eczacılar Birliği Başkanı’nı, Eczacılar Odası Başkanı’nı, sendika yöneticisini ne yapmak gerekir? Darağacında sallandırmaktan başka, ne yapmak gerekir?” sözlerine ilişkin Türk Eczacıları Birliği Merkez Heyeti açıklama yaptı. Açıklamada, “Gazetecilik etiğinin ayaklar altına alındığı bu yazıdan ötürü, yazıyı yayınlamakta beis görmeyen Yeni Akit Gazetesi’ni ve mesleği “hukukçuluk” olan “yazar” Karahasanoğlu’nu kınıyoruz” ifadelerine yer verildi.

“BAŞKANLARIMIZ TEHDİT EDİLDİ”

Yeni Akit Gazetesi köşe yazarı Ali Karahasanoğlu, 18 Ağustos 2018 tarihinde Türk Eczacıları Birliği Başkanı Ecz. Erdoğan Çolak ve İstanbul Eczacı Odası Başkanı Ecz. Zafer Cenap Sarıalioğlu’nun basına vermiş olduğu demeçlerden yola çıkarak “İlaç fiyatları üzerinden korku salanlara ne ceza gerekir?” başlıklı bir yazı kaleme almıştı. Söz konusu yazıda Türk Eczacıları Birliği Başkanının ve Oda Başkanının hedef gösterilmesine ilişkin Türk Eczacıları Birliği açıklama yayınladı. Yapılan açıklamada Yeni Akit Gazetesi köşe yazarı Ali Karahasanoğlu’nun Birlik Başkanının ve oda başkanının aleni bir şekilde tehdit edildiği, halkı kin ve nefrete teşvik ettiği belirtilerek açıklamada şunlara yer verildi:

“Karahasanoğlu yazısındaki nefret söyleminde çıtayı yükseltmiş: “Hatta, onlara malzeme veren Eczacılar Birliği Başkanı’nı, Eczacılar Odası Başkanı’nı, sendika yöneticisini ne yapmak gerekir? Darağacında sallandırmaktan başka, ne yapmak gerekir?” ifadelerini kaleme almıştır. Gazetecilik etiğinin ayaklar altına alındığı bu yazıdan ötürü, yazıyı yayınlamakta beis görmeyen Yeni Akit Gazetesi’ni ve mesleği “hukukçuluk” olan “yazar” Karahasanoğlu’nu kınıyoruz.”

“HALK SAĞLIĞINI ÖNCELEYEN BİR SAĞLIK MESLEK ÖRGÜTÜYÜZ”

Açıklamada, her şeyden önce, biz Türk Eczacıları Birliği olarak kamu yararına hizmet eden ve halk sağlığını önceleyen bir sağlık meslek örgütüyüz denilerek açıklamaya şöyle devam edildi: “Temel kaygılarından biri toplumun ilaca ulaşması olan meslek birliğiyiz. 1956 yılında kurulduğumuzdan beri ilacın bulunabilir ve alınabilir olmasını savunuyoruz. O nedenle de yerli ilaç sanayisini, ilaç fiyatlarının ucuz olmasını desteklediğimiz gibi, ilacın fiyatının toplumun ilaca erişmesini engellemeyecek seviyede olması gerektiğini savunuyoruz.”

“İFADELER HUKUKÇU KİMLİĞİ OLAN BİRİSİNE YAKIŞMAMAKTADIR”

Türk Eczacıları Birliği Merkez Heyeti açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Karahasanoğlu’nun üzerinde yazdığı; ilaçların piyasadaki varlıklarını etkileme tehlikesi olan Euro kurunun yıllık olarak belirlenmesi ve yıl içinde değiştirilmemesi ile ilgili Sağlık Bakanlığımızın açıklamasında da yer alan konu, Beşeri Tıbbi Ürünlerin Fiyatlandırması Hakkında Tebliğ ile zaten bağıtlanmış ve iki yıldır o şekilde uygulanmaktadır. Zaten ilaçların piyasa fiyatlarının Euro kuruna göre yükseltilmesini savunmak da Türk Eczacıları Birliği’nin görevi değildir. Türk Eczacıları Birliği’nin görevi, her demokratik toplumda olduğu gibi ilaçların piyasada bulunma güçlüğü tehlikesine karşı ve bunun sonucunda oluşabilecek sağlık sorunlarına ilişkin yetkilileri uyarmaktır. Kaldı ki yapılan açıklama bu minvaldedir. Açıklama ile ilgili dayanak da Birliğimizin takip ettiği dağıtım kanalları, ilaç şirketleri ve eczane verileridir. Bu verilerin dikkate alınmasını istemek, idamı mı gerektirir? Uyarı amaçlı yapılan bu açıklamaya karşı “darağacını” işaret etmek, gazeteci kimliğinin yanı sıra hukukçu kimliği olan birisine yakışmamaktadır.”

“HASTALARIMIZI ASLA MAĞDUR ETMEDİK”

Eczacılar olarak halkımıza ilaç ve sağlık hizmeti verirken hastalarımızı asla mağdur etmedik diyen Türk Eczacıları Birliği Merkez Heyeti açıklamada “Birlik Başkanımızın ve Oda Başkanlarımızın yapmış olduğu açıklamalar, asla korku atmosferi oluşturmaya yönelik değildir. Aksine demokrasilerde meslek örgütlerinin varlık sebeplerinden biri olarak ilgili mercileri zamanında önlem alınabilmesi adına uyarma amaçlıdır. Bu görevi yerine getirmenin “darağacında sallandırmak” ile cezalandırılmasının istenmesi; hukuk bilmezliğinin, demokrasi bilmezliğinin, etik bilmezliğinin bir sonucu olabilir ancak” ifadelerini kullandı.

“TOPLUM SAĞLIĞINA YÖNELİK AÇIKLAMA YAPMAKTAN GERİ DURMAYACAĞIZ”

Türk Eczacıları Birliği Başkanı Erdoğan Çolak’ın, Euro kuru ve buna bağlı olarak ilaçların bulunabilirliği konusunda pek çok kez açıklama yaptığı ve bu durumun bugünün sorunu olmadığının ifade edildiği açıklama şöyle devam etti: “Ayrıca Erdoğan Çolak açıklamalarının devamında halk ve kamu yararı adına ilacın ve hammaddenin yerlileşmesi gerektiğini defalarca dile getirmiştir. Birlik Başkanımızın, halk ve kamu yararına yönelik yaptığı açıklamalardan ötürü kendini bilmez, gazetecilik etiğinden bihaber bir şahıs tarafından hedef gösterilmiş olmasını kabul etmiyoruz. Gerek Türk Eczacıları Birliği, gerek Birlik Başkanımız Ecz. Erdoğan Çolak, gerekse de Eczacı Odası Başkanlarımız toplum sağlığına yönelik gerekli gördüğü konularda açıklama yapmaktan dün olduğu gibi bugün de asla geri durmayacaktır.”

Açıklamada son olarak şunlara yer verildi:

“Birlik Başkanımız ve Oda Başkanımıza yönelik bu mesnetsiz yazı ve yazının sahibi şahıs ile ilgili tüm hukuki haklarımız saklı kalmak koşuluyla mücadele edeceğimizi ve süreci kararlılıkla takip edeceğimizi kamuoyunun bilgisine sunarız.”

(Türkan ÇATAL YILDIZ)

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

SOLOTÜRK Ankara’da nefes kesti

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.