a

Turizm şirketi adı altında “Korsan taksicilik” yapılıyor

Turizm şirketi olarak kurulup, D2 belgeleri olan ve turizm taşımacılığı için gerekli izinleri olan bazı turizm firmaları, taksi gibi taşımacılık yapma yetkileri olmadığı halde Esenboğa Havaalanı’na yolcu taşımacılığı yapıyorlar. Turizm şirketi adı altında korsan taksicilik yapıldığını savunana taksiciler, “Uzun zamandır havaalanına yolcu alamıyoruz. Korsan taksicilik yapıyorlar” dedi.
İnternet üzerinden yada cep telefonuna indirilen bazı uygulamalar ile özel, lüks taşımacılık yapan Uber taksinin, korsanı Ankara’da ortaya çıktı. Yine Uber gibi internetten reklam aracılığı ile müşteri toplayan turizm şirketleri, taksicileri çileden çıkardı. Özellikle internet üzerinden verilen reklamlar ile müşteri toplandığını söyleyen taksici esnaflarından Cengiz Düğer, usulsüz, kanununa aykırı taşımacılık yapıldığını savunarak, “Bu işi yapan turizm firmaları korsan taksicilik yapıyorlar” dedi.
DÜĞER, SİSTEMİN NASIL ÇALIŞTIĞINI ANLATTI
Uzun zamandır Esenboğa Havaalanı’na yolcu alamadığını belirten Düğer, “Biz Kızılay’dan, havaalanına 70-80 liraya götürüyoruz. Korsan taksicilik yapan turizm firmaları internet üzerinden reklam vererek yolcu topluyorlar. Bir araca en az 4,5 yolcu alıyorlar ve her birinden ayrı ayı 30, 40 lira para alıyorlar. Aynı şekilde yolcu Ankara’ya geri geldiğinde yine bu korsan taksicilik yapan turizm şirketleri, yolcuyu havaalanından alıyor” diyerek sistemin nasıl işlediğini anlattı. Hali hazırda Ankara’da korsan taksicilik yapan veya çift plaka kullanan birçok araç olduğunu söyleyen Düğer, “Adamlar açık seçik korsan taksicilik yapıyorlar. Aylardır havaalanına yolcu alamadım. Birçok arkadaşımda benim gibi onlarda yolcu alamıyorlar” ifadelerini kullandı. Yetkililere seslenen Düğer, korsan taksicilik yapan turizm firmalarına geçit verilmemesini istedi ve yetkililerin bir an önce konuya el atmaları gerektiğini sözlerine ekledi.


CEZAİ İŞLEM UYGULANMALI
Turizm şirketi olarak kurulup D2 belgeleri olan ve turizm taşımacılığı için gerekli izinleri olan bu şirketlerin taksiciler gibi taşıma yapamıyorlar. Daha önce İstanbul’da Uber taksi, gelen yoğun şikayetler üzerine inceleme altına alınmış ve cezai işlem uygulanmıştı. Taksici esnafları, “Bunlarda Uber taksi gibiler. VİP hizmet olmasa da dahi, izinleri olmadan havaalanına yolcu götürüp, getiriyorlar. Korsan taksicilik yapıyorlar. Bunlara da cezai işlem uygulanmalıdır” diye konuştular.
(Güçlü ANADOLU / Mehmet Ali AKKUM)

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Çerkeslerden birlik ve beraberlik çağrısı

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.