“TURİZM ÇOK KIRILGAN BİR SEKTÖR”

Koronavirüs pandemisi dünyanın pek çok ülkesinde olduğu gibi Türkiye’de de turizmi olumsuz etkiledi. Pandeminin vurduğu turizm sektörünü gazetemize değerlendiren   Ayder  Grup şirketlerinin turizm bölümü Genel Müdürü  Selami Haşimoğlu, “ Turizm,  zaten çok kırılgan bir sektör en ufak bir güvensizlikte birinci derece etkilenen sektörlerin başında geliyor” ifadesini kullandı.

Turizm sektörü Kovid-19 pandemisinden en çok etkilenen sektörlerin başında geliyor. Selami Haşimoğlu  kitle turları tamamen iptal ettiklerini dile getirerek pandemide “Sağlık Bakanlığı ve diğer Bakanlıklarımızın önerileri doğrultusunda butik turlar yapmaya devam ediyoruz” şeklinde konuştu.

Gazetemize pandeminin sektör üzerindeki olumsuz etkileri  hakkında  açıklamalarda bulunan Haşimoğlu  bu süreci değerlendirdi .

“ Pandemi çoğu sektörü derinden etkiledi. Turizm sektöründe de etkileri bir hayli hissedildi. Seyahat üzerine kurulu olan bir  sektör olarak  seyahat kısıtlamalarının gelmesiyle birlikte oldukça etkilendik. Yaşanan bu durum seyahat acentelerini, ulaşım ve yiyecek içecek sektörünü, kongre turizmi ve uçak firmalarını, sağlık turizmi yapan meslektaşlarımızı olumsuz etkiledi. Hepsi bir zincirin halkası gibi. Tüm seyahat acenteleri  faaliyetlerine  birinci derece de olumsuz yansıdı.  Tabi bu etkiler sadece seyehat acenteleri ve turizm üzerinde kalmadı turizmin etkilendiği  yerlerde diğer sektörlerde  etkilendi.”

“SEKTÖRDE YAKLAŞIK OLARAK YÜZDE 90’LIK BİR DÜŞÜŞ YAŞANDI”

“ Turizm bir zincirin halkaları gibi. Alman ve Rus turist olmadığı zaman  Nevşehir’de tarladaki patates işçisi de etkileniyor.  Çünkü işçi  o patatesi Antalya’da satıyor. Turizmle direkt ilintili 52- 53 tane sektörümüz var. Turizm, zaten çok kırılgan bir sektör.  En ufak bir güvensizlikte birinci derece etkilenen sektörlerin başında geliyor. Covid-19 ‘da DSÖ’nün pandemi ilan etmesinden hemen sonra derinden etkilendik ama bir çıkış yolu arıyoruz. Sektörde yaklaşık olarak yüzde 90’lık bir düşüş yaşandı. Buna iç ve dış pazar da dahil”

“COVİD -19 BİZLERİ BİR BELİRSİZİĞE SÜRÜKLÜYOR”

“Kurban Bayramı’ndan sonra turizmde kısmen de olsa bir hareketlenme olduğunu dile getiren Haşimoğlu ”Fakat iç pazarda sektör tarihi 15 Haziran- 15 Eylül’dür. Hareketlenme Ağustos’un 10’undan sonra başladı. 2020 yılı kesinlikle büyük sıkıntılar yaşadığımız bir yıl oldu. Hala hastalıkla ilgili  insan psikolojisini rahatlatacak kesin bir bilgi olmaması bizim için  2021 yılını da belirsizliğe sürüklüyor. “

“KİTLE TURLARIMIZI TAMAMEN İPTAL ETTİK”

Ayder Turizm  ailesi olarak pandeminin başlamasıyla birlikte  gerekli önlem ve tedbirleri aldıklarının altını çizen  Haşimoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

Pandemi Mart ayının ortalarında baş gösterdiği zaman  öncelik olarak tüm faaliyetlerimizi durdurduk ve tüm iadelerimizi  kesintisiz yaptık. Yani Mart ayında Ağustos ayına kayıt olan müşterilerimizin de iadelerini gerçekleştirdik. Temmuz başında  normalleşme adımlarıyla birlikte biz de Sağlık Bakanlığı ve diğer Bakanlıklarımızın önerileri doğrultusunda butik turlar yapmaya devam ettik. Kitle turlarımızı tamamen iptal ettik. 5 kişiyle maksimum 11 kişiyle turlar gerçekleştirdik;  hala da yapmaya devam ediyoruz. Tabi turlarda sosyal mesafe ,  hijyen ve maske kullanımına ultra düzeyde dikkat etmeye çalışıyoruz. Bu hassasiyeti sonuna kadar sürdürüyoruz. Aynı özeni katılımcılarımızdan da bekliyoruz.  Bu konuda sıkıntı yaşadığımız herhangi bir misafirimiz olmadı.

“AMACIMIZ  KAZANÇ ELDE ETMEK DEĞİL AMACIMIZ SEKTÖRÜN İÇİNDE OLMAK”

“ Ayder Turizm olarak araçlarımız her iki günde bir dezenfekte ediliyor. Turlarımız butik ve yayla turları olduğu için yayladaki otellerimizin de kapasitesi yüzde 30’u-35’i geçmeyecek oteller. Rehberlerimiz de tur programını uygularken kalabalık ortamlardan uzak durmaya çalışıyor. Mümkün olduğunca kurallara dikkat etmeye çalışıyoruz. Biz bu işi herhangi bir kazanç elde etmek için yapmıyoruz, gönülden severek yapıyoruz. Örneğin yılbaşında turlar için oluşturduğumuz fiyat listesi hala aynı herhangi bir değişiklik yapmadık. Az önce de belirttiğim gibi; amacımız kazanç elde etmek değil amacımız sektörün içinde olmak. Ayder güvencesiyle hizmeti ve kaliteyi sunmak tek gayemiz bu. Hedefimiz sürdürülebilir olmak. Bu yüzden faaliyetlerimize,  butik turlarımızla ve sağlığımızı öncelik edinerek devam etmekteyiz.

“TATİL VE TURİZM HİZMETİ BİR HAYALDİR, KAÇAK TUR FAALİYETLERİNE ASLA  ALDANMAYIN”

Son olarak  gazetemiz okurlarına ve seyahat etmek isteyen vatandaşlara çağrıda bulunan Haşimoğlu, önemli bir konuda dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

“Sektör, ciddi bir sıkıntı yaşıyor önemli olan bunu hep birlikte atlatmak. Devletimiz tüm sektörlere Kısa Çalışma Ödeneği  altında bir istihdam desteği sağladı. Bu oldukça güzel, bu sürecin 2 ay daha uzatılması oldukça sevindirici. Temennimiz kısa çalışma ödeneğinin yıl sonuna kadar uzatılması. Tabir-i caizse;  sektör bazında  komaya girmek  üzere olan bir hastaya bir serum bir ilaç olur sektör olarak komaya girmeyiz”

“Turizm tüketicilerinin de bilinçli olmalarını umut ediyoruz. Seyahat acenteleriyle  seyahat etmelerini istirham ediyoruz. Çünkü bir güvence var burada.  Seyahat sigortası, TÜRSAB, turizm güvencesi var. Her şeyden önce kayıt altında bir işletmeyiz. Hem istihdamda hem vergide bir katma değer sağlıyoruz.  Tecrübemiz var, bizim işimiz bu.  Seyehat edecek olan vatandaşlar kesinlikle kaçak tur faaliyetlerine asla  düşmesinler, 3- 5 lira daha uygun diye aldanmasınlar. Çünkü tatil ve turizm hizmeti bir hayaldir. Hayalleriniz kırılırsa aldığınız hizmetin ne kadar ucuz olduğunun hiçbir önemi kalmaz. Herkesin dinlenme ve tatil hakkı var . Tüketiciler  bunu en iyi biçimde değerlendirerek  mutlaka seyahat acenteleriyle birlikte hareket etsinler.”

(Ekin Hazal DOĞRUYUSEVER)

1 0 1 0 0 0
YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Türk Eğitim-Sen: Yüz yüze eğitim noktasında sıkıntı yaşayabiliriz!

sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
302.867

VAKA

267.233

İYİLEŞME

7.506

ÖLÜM

35.634

AKTİF VAKA

sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
30.867.731

VAKA

21.102.078

İYİLEŞME

958.356

ÖLÜM

9.765.653

AKTİF VAKA

 • KOÇ
 • BOĞA
 • İKİZLER
 • YENGEÇ
 • KOÇ BURCU

  Derinliklerde kalmış hislerinizi gün yüzüne çıkarmak istiyor olabilirsiniz. Geçmiş hayatınız, ilişki

  Devamı

  BOĞA BURCU

  İlişkinizde karar aşamasında olabileceğiniz bir gün olabilir. Bir karar varmadan önce son kez partne

  Devamı

  İKİZLER BURCU

  Boş vakitlerinizi çok farklı yeni deneyimlerle değerlendirmek isteyebilirsiniz. Yeni ve farklı deney

  Devamı

  YENGEÇ BURCU

  İlişkinizde aklınızı kurcalayan bazı düşüncelerle duygularınızı baskı altında tutuyor olabilirsiniz.

  Devamı
 • ASLAN
 • BAŞAK
 • TERAZİ
 • AKREP
 • ASLAN BURCU

  Fiziksel değişim planları yapıyor olabilirsiniz. Diyet veya kişisel bakım istekleri her zaman sizler

  Devamı

  BAŞAK BURCU

  Ailenizle geçmiş konular yüzünden tartışmalar yaşayabilirsiniz. Eski defterleri açmak hiç kimseye ka

  Devamı

  TERAZİ BURCU

  Ailenizde bakıma ihtiyacı olan büyüklerinizi ziyaret etmek isteyebilirsiniz. Gününüzü sevdiklerinizl

  Devamı

  AKREP BURCU

  Yeni bir ilişkiye başlamak için harika bir gün olabilir. Uzun zamandır sevginizi ifade etmek isteyeb

  Devamı
 • YAY
 • OĞLAK
 • KOVA
 • BALIK
 • YAY BURCU

  Gizli ilişkiniz ortaya çıkabilir. Çevreniz neden gizli tutmak istediğiniz konusunda sizleri eleştiri

  Devamı

  OĞLAK BURCU

  Bugün aile toplantısı için kısa bir seyahat gerçekleştirebilirsiniz. Aileniz uzun zamandır sizleri g

  Devamı

  KOVA BURCU

  Arkada dönen olayların ortaya çıktığı saatler olabilir. Güvendiğiniz kişilere söylediğiniz özelinizi

  Devamı

  BALIK BURCU

  Hayallerinizle bir bütün gibi yaşıyor olabilirsiniz. Hayal alemi gerçek yaşamla örtüşmeyince zihinse

  Devamı
Yazarlar
Video
Galeri
Güçlü Anadolu Gazetesi'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Güçlü Anadolu Gazetesi'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.