a

Toprak: Merdiven altı maskeler tehlike saçıyor

Korona virüs pandemisi dünyanın dört bir yanında herkesi etkilemeye devam ediyor… Salgına karşı adeta hayatımızın bir parçası haline gelen maske kullanımı ve doğru maske seçimi hakkında  önemli açıklamalarda bulunan Gizse Medikal’den  Gizem Toprak seyyar tezgâhlarda satılan maskelere karşı vatandaşları uyararak  “ İnsanlar medikal ürünleri,medikal firmalardan satın alsınlar. Satın alınan maskelerin veya ürünlerin  üzerinde barkodlar vardır vatandaşlar lütfen bu barkodları  telefonlarına yükleyecekleri bir barkod okuyucu uygulamasıyla kontrol edip ürünün  orijinal olup olmadığına dikkat etsinler” çağrısında bulundu.

Dünyayı tehdit eden korona virüs salgınına karşı maske, hayatımızın bir parçası oldu. Uzmanlar merdiven altı olarak tabir edilen yerlerde üretilen maskelerin risk oluşturduğunu ifade ediyor. Maske ve maskenin kullanım alanları ile ilgili gazetemize açıklamalarda bulunan Gizse Medikal’den Gizem Toprak, “Maskelerin özelliklerinin mutlaka üzerinde yazması gerekiyor. Maske alırken kullanıcıların sahte ürünlere karşı dikkat etmesi gereken nokta ise “CE” işareti. Tüketiciler bu noktada bilinçli olmaya özen göstermeli” uyarısında bulundu.

“BARKOD OKUTTUĞUNUZDA EKRANINIZA ÜRÜNE DAİR BİLGİLER GELMİYORSA DİKKAT”

Doğru maske kullanımının korona virüsle mücadelede hayati bir öneme sahip olduğunu dile getiren Medikal Danışmanı Gizem Toprak, gazetemiz okurlarına şu açıklamalarda bulundu:

“Vatandaşlar maske alırken birkaç noktaya dikkat etmeli. Öncelikle medikal ürünleri, medikal firmalarından almaya özen göstersinler. Satın alınan maskelerin veya ürünlerin kutularının  üzerinde barkodlar vardır vatandaşlar lütfen bu barkodları  telefonlarına yükleyecekleri bir barkod okuyucu uygulamasıyla bakıp detaylarına ve orijinal olup olmadığına göz atsınlar.  Barkod okuyucu uygulaması yüklenip ürünün üzerindeki kod okutulduğunda o ürünün hangi firmaya ait olduğu ve diğer bilgileri yer almaktadır. Ürün firma garantisi altında satılıyorsa daha güvenli oluyor ne yazık ki merdiven altı diye tabir ettiğimiz üretim yerlerinde maske ve diğer ürünler de üretilebiliyor bunun önüne geçmek adına tüketiciler bilinçli olmalıdır.  Barkod okuttuğunuzda ekranınıza ürüne dair bilgiler gelmiyorsa satın aldığınız maske merdiven altı bir ürün demektir ve kullanmamanız gerekir. Örneğin bazı maskelerin üzerinde 3 katlı yazıyor fakat alıp baktığımızda maske 2 katlı çıkıyor. Maskenin içindeki kumaşların kalınlık mikronlari var. Örnek veriyorum her iki maske de üç katlıdır ama içindeki kumașların kalınlıkları,mikronları farklıdır biri daha incedir diğeri daha kalın.”

“MASKELERİN ÖZELLİKLERİNİN MUTLAKA ÜZERİNDE YAZMASI GEREKİYOR”

“Sağlık Bakanlığı’nın onayından geçmiş ürünleri kullanmak hayati bir öneme sahip. Medikal firması olarak kullandığımız tüm ürünler Sağlık Bakanlığı onaylıdır ve bu ürünler birtakım testlere tabi tutuluyor ondan sonra piyasaya sürülüyor. Türk Standardları Enstitüsü’nün belirlediği kriterler var ürünün bu kriterleri geçmesi gerekiyor. Ürün bu kriterlerden geçmediği takdirde zaten piyasaya sürülmüyor. Maskelerin özelliklerinin mutlaka üzerinde yazması gerekiyor.  Maske alırken kullanıcıların sahte ürünlere karşı dikkat etmesi gereken nokta ise “CE” işareti. Uzmanlar  da maskelerde de “CE” işaretinin aranması gerektiğine dikkat çekiyor.

 

Vatandaşların virüsün yayılmasını önlemek için öncelikli olarak 3 katlı filtreli maske tercih etmesi gerekiyor diyen Toprak, “ Üç katmandan oluşan ve özel kumaştan üretilen filtreli maskenin ağızla temas eden iç katmanı normal kumaştan oluşuyor. İkinci katmanda filtrasyonu sağlayan özel kumaş, dış katmanda ise birinci katmandaki gibi normal kumaş kullanılıyor. Tabii herkesin nefes  alışveriş şekli aynı olmuyor akciğer hastaları- Koah hastaları birtakım rahatsızlıkları olanlar bazen çok katmanlı olan maskelerde rahat nefes alışverişi yapamıyor, katman tercihi kişiye göre değişiyor ama biz 3 katlı cerrahi maskeyi vatandaşlarımıza öneriyoruz. N95 maske de bize oldukça soruluyor. Özellikle doktorlar için, hemşire, diğer sağlık çalışanları ve yoğun insan kalabalığında çalışan kişiler için önerilmektedir. Bunun haricinde yoğun kalabalık ortamlara girdiğinizde N- 95 maske kullanılabilir genellikle havaalanında, yolculukta ve hastanelerde N- 95 maske kullanımını görüyoruz” şeklinde konuştu.

“MASKE, KENARLARDAN HAVA GEÇİŞİNE İZİN VERMEYECEK ŞEKİLDE TAKILMALI”

Cerrahi maske kullanırken öncesinde ve sonrasında dikkat edilmesi gereken noktaları aktaran Toprak, şu uyarılarda bulundu:

” Cerrahi maskeyi takmadan önce eller en az 20 saniye su ve normal sabunla yıkanmalı ve maske; katlı kısmı dış tarafta kalacak, üst taraftaki metal şerit burun köprüsünün üzerine gelecek şekilde takılmalı. Maskenin üst tarafındaki metal şerit burun köprüsünün üzerine hafifçe bastırılarak yerleştirilir. Maske,  ağız ve çeneyi tamamen kapatacak, kenarlardan hava geçişine izin vermeyecek şekilde takılmalıdır. Normal günlük olarak taktığımız cerrahi  maskelerin sürekli değiştirilmesi gerekiyor. Aslına bakarsanız saatlik olarak değiştirilmesi lazım.  Ben cerrahi maskemi  günde  3 kere değiştiriyorum  çünkü mesleğim gereği çok kişi ile irtibat halinde oluyorum. Normal olan kullanım şekli de budur.”

“HEM KENDİ SAĞLIĞIMIZI HEM DE TOPLUM SAĞLIĞINI TEHLİKEYE ATMAYALIM”

Malzeme temininde zaman zaman sıkıntı yaşadıklarını dile getiren Toprak “ Şu anda firma olarak eldiven temininde sıkıntı yaşıyoruz. Pandemi sebebiyle bazen bu tarz sıkıntılarla karşılaşabiliyoruz. Medikalci olarak vatandaşlara şunu söyleyebilirim, medikal ürünleri medikal firmalardan almaya özen göstersinler. Nasıl ki kırtasiye ürünleri, kırtasiyeden alınıyorsa aynı şekilde medikal malzemeler de medikal firmalardan tercih edilmelidir. Tüketiciler kullandıkları medikal ürünleri araştırsınlar bunu internete girerek de yapabilirler hangi ürünler Sağlık Bakanlığı onaylı hangi ürünler değil bakabilirler. Konuşmamda sürekli  vurguladığım gibi medikal ürünü aldıktan sonra telefonlarına  barkod okuyucu yükleyip ürünün  üstündeki barkodu okutsunlar. Bunun haricinde merdiven altı ürünlere son derece dikkat etsinler. Bu sadece bireysel açıdan önem taşımıyor aynı zamanda toplum sağlığı açısından çok önemli. Dışarıda da maske  kullanmayan ya da çenesinin altında kullanan insanlar var bu son derece yanlış böyle yaparak hem kendi sağlıklarını hem de toplum sağlığını riske atıyorlar. Lütfen kurallara uyalım” çağrısında bulundu

(Ekin Hazal DOĞRUYUSEVER)

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.