a

Tesla kazası

Elon Musk ve sürücüsüz aracı Tesla teknolojinin son harikası olarak görülüyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde sürücüsüz araçların kullanımı başladı bile. Bazı bölgelerde test sürüşleri tamamlandı ve tamamen sürücüsüz araçlar kullanılıyor.

Elon Musk ve sürücüsüz aracı Tesla teknolojinin son harikası olarak görülüyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde sürücüsüz araçların kullanımı başladı bile. Bazı bölgelerde test sürüşleri tamamlandı ve tamamen sürücüsüz araçlar kullanılıyor. Arabaların otomatik şekilde kontrol edilmesi ve sürücüye ihtiyaç duyulmaması pratikte hayatı büyük oranda kolaylaştırıyor. Trafikte geçirilen vakti verimli şekilde değerlendirmek herkesin faydasına. Tabi ki bunun da olumsuz sonuçları yok değil. ABD’nin Teksas eyaletinde Tesla markalı bir sürücüsüz araç kaza yaptı ve iki kişi hayatını kaybetti. Yüksek hızla gittiği belirtilen araç virajı alamayınca ağaca çarpmış ve yanmış. Tesla’nın CEO’su Elon Musk da konu ile ilgili açıklama yaptı ve kaza anında aracın otomatik pilotunun devrede olmadığını söyledi. Sürücüsüz araçların güvenli şekilde kullanımı için yolda şerit çizgilerinin bulunması gerektiğini belirtti. Kazanın yapıldığı bölgede de yolda şerit çizgisi olmadığı söyleniyor.
Elon Musk Tesla araçlarla ilgili yapılan testlerin sonucunu paylaştı. Tesla’nın sürücüsüz araçları normal araçlara kıyasla kaza konusunda 10 kat daha az riskli. 2016 yılından beri ABD’de Tesla araçların otopilot kontrolünde olduğu en az 3 ölümlü kaza meydana gelmiş. Normal araçlarla kıyaslandığında bu oranın oldukça düşük olduğu bir gerçek. Teknolojinin insan hayatına katkı sağladığı bir gerçek. Sürücüsüz otomobil fikri insanlık adına önemli adımlardan biri. Tüm araçların sürücüsüz olması istisnalar dışında trafik problemini yüksek ölçüde azaltacak gibi. Telefon uygulaması ile araçların park edildiği bu dönemlerde teknolojiye yakın olmakta büyük fayda var. Gelecek ile ilgili beklentiler arasında olan uçan arabalar ise daha uzak. Elon Musk bu konuyla ilgili oldukça düz ve basit bir yönden bakıyor. Uçan araba ile uğraşmak yerine yer altına yönelelim ve araç tünelleri oluşturarak şehirleri trafikten kurtaralım diyor. Hiç kimse yolda yürürken tepesinden araba uçmasından hoşlanmaz tabi ki. Bu nedenle bazı şeyleri gözümüzde büyüterek imkansızı düşlemek yerine daha akılcı mantıklı sonuçlar düşlemeliyiz…

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.