a

Teknik Öğretmenler, Öğretmenler Gününü mezun oldukları okulda kutladı

GÜ Teknoloji Fakültesi’nde gerçekleştirilen “1937’den Bugüne Değerlerimiz ve Anılarımız” 24 Kasım Öğretmenler Günü Özel Programı’nda güzel anılar yeniden hafızalarda canlandırıldı.

“1937’den Bugüne Değerlerimiz ve Anılarımız” 24 Kasım Öğretmenler Günü Özel Programı, Gazi Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Buhara Binası (A Blok) Konferans Salonunda gerçekleştirildi. Programa, halen Teknoloji Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak hizmet veren akademisyenler ile okuldan mezun olup başka kurumlarda hizmet eden akademisyenler ve teknik öğretmenlerin yanı sıra  emekli öğretim üyesi ve teknik öğretmenler de yoğun katılım gösterdi.

Programda; okulun mesleki eğitim sistemi içerisindeki önemine ilişkin konuşmalar yapıldı. Gerçekleştirilen  sinevizyon gösterimi, katılımcılara tarihi anlar yaşattı, anılar paylaşıldı, vefat edenler rahmet ve  saygı ile anılarak yâd edildi.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan programın açılış konuşmasını GÜ Teknoloji Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Oğuz Poyrazoğlu yaptı. “Siz değerli öğretim üyelerimizin, öğretmenlerimizin, 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutluyorum, hepinize saygılarımı sunuyorum.” diyen Poyrazoğlu, şunları ekledi: “Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bizzat kuruluş talimatını 1935 yılında vererek Türkiye’nin ilk kurulan Yüksek Teknik Öğretim Kurumu 1937’de hayat buldu. Bu kurum, kuruluş amacına ve temel ilkelerine uygun olarak kuruluş felsefesinin gereği Öğretmenler Günü’nü unutmadı. Türkiye’nin ilk, örnek ve öncü endüstriyel mesleki ve teknik yüksek eğitimde yükselen yıldızı, bugünkü misyonu ile Teknoloji Fakültesi’nin gelişmesi için canla başla çalışan fedakar ve cefakar öğretim üyeleri ve öğretim elemanları olarak bugün 24 Kasım Öğretmenler Günü vesilesiyle hep bir araya geldik. Kattığınız değerler için hepinizden Allah razı olsun. Aramızdan ayrılan arkadaşlarımıza, ağabeylerimize de Allah’tan rahmet diliyorum.”

GÜ Teknoloji Fakültesi Emekli Öğretim Üyeleri adına bir konuşma yapan Prof. Dr. Ahmet Mahiroğlu; “Öğretmenler Günü’nüz kutlu olsun. Burası kadim bir ocak. Çok öğretmen yetiştirdi. Bu ocak öğretmen yetiştirme görevini mükemmel bir şekilde yerine getirdi. Burada yetişenlerin bir kısmı mesleki teknik alanında çalıştı. Okullarda öğretmen olarak çalıştı, idareci oldular. Bir kısmı  bakanlıklarda çalıştı, eğitim bürokrasisinde önemli görevler aldı.  Bir kısmı da eğitim fakültelerinin kuruluşunda, gelişmesinde ve genel anlamda ülkenin bütününde öğretmen yetişmesinde ciddi katkılarda bulundu. Bu sıralardan yetişen öğrenciler de öğretim üyelerimizi taklit etti. Bugün sahada çalışan birçok öğretmenin rol modeli oldunuz. Ata’mız, her seferinde eğitime, öğretmenliğe verdiği önemi ifade etti. Bizler de ona layık olmaya çalıştık. Hepiniz etkili görevler yaptınız. Bu ülkeye çok önemli katkılarımız var. Bu okuldan emekli bir hoca olarak hepinizin Öğretmenler Günü’nü tekrar candan kutluyorum. Sağ olun, var olun. Hep izleyenleriniz sizi takip ediyor. Aklınızda olsun.  Bununla onur duyun, gurur duyun. Yürekten hakkınız bu. Hepinize katılımlarınızdan dolayı teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

ANKESOB Eğitim, Proje ve Ar-Ge Müdürü ve Teknik Eğitim Vakfı (TEKEV) Genel Başkanı  Erdoğan Özen de konuşmasında şunları ifade etti: “Öğretmenler Günü Kutlama Programında bu kutsal çatı altında sizlerle bir arada olmaktan onur ve gurur duyduğumu belirtmek isterim. Bu kutsal yapının endüstriyel mesleki teknik eğitime çok büyük katkıları olmuştur. Bu okulda öğretim üyesi olarak görev alan arkadaşlarımız ülkemizin en ücra köşelerinde görev alan teknik öğretmen arkadaşlarımızı yetiştirmişlerdir. Ülkemizin tarım toplumundan sanayi toplumuna geçişte bu kutsal çatı altında görev alan öğretim üyelerimizin ve burada yetişen öğrencilerden ülkemizin her bölgesinde görev almış teknik öğretmen arkadaşlarımızın çok büyük katkı ve emeği olmuştur. Gösterilen çaba ve emek her zaman takdirle anılmıştır. Özellikle ebediyete intikal etmiş çok değerli hocalarımız var. Hepsinin ruhu şad olsun. Emekliye ayrılan ve şu an aramızda olan ve de olamayan hocalarımız var, onlara da sağlıklı, huzurlu, uzun ömür diliyoruz.”

Programda; 1937 yılından bugüne Teknoloji Fakültesi’nin  tarihi akışını ve bu süreç içerisinde eğitim kadrosunda hizmet eden öğretim üyelerinin görsellerini içeren  sinevizyon gösterisi izleyenlere duygu dolu anlar yaşattı.

Programda ayrıca Etimesgut Belediyesi (ETİSEM) Halk Müziği Sanatçısı ve  Bağlama Eğitmeni Behzat Çiçek ile saz arkadaşları da ‘Anadolu’dan Esintiler Müzik Dinletisi’ kapsamında seslendirdikleri türkü ve şarkılarla güzel bir müzik ziyafeti çekti. Etkinlikte Etimesgut Belediyesi Halk Oyunları Seymen Ekibinin gösterisi de büyük ilgi gördü.

(Haber Merkezi)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.