a

TEGV çalışmaları – eğitim etkinlikleri

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) Semahat-Dr. Nüsret Arsel Eğitim Parkı Yöneticisi Nilüfer Özdemir TEGV’in çalışmalarını ve etkinliklerini anlattı.

TEGV’İN ÇOCUK VE EĞİTİM ALGISI’nı anlatır mısınız?

TEGV, eğitimin bir güç ve hak olduğuna inanır.
Özellikle gelişmekte olan ülkelerde, bazı çocukların, sahip olabileceği tek güç ve tek fırsat eğitimdir.
Eğitim, sadece okumaya-yazmaya, sayı saymayı bilgi edinmeye değil, öncelikle kendi gücünü keşfetmeye ve hayatta kalmaya yarar. Çocuklarımızı nasıl soğuktan korumak için giydiriyorsak, yorulmasınlar diye kucağımızda taşıyorsak, kendi ayakları üstünde durabilsinler diye de eğitimle desteklemek gerekir. Biz, sevgiyle yaklaştığımız, bilgiyle donattığımız çocuklarımıza dimdik yürümelerini, hayata karşı daha güçlü durmalarını sağlayacak becerileri ve özgüveni kazandırdığımıza inanıyoruz. Çocuklarımız için okulun tamamlayıcısı, sokağın ve riskli ortamların alternatifiyiz. TEGV’de çocuklarımız özgür bir ortamda en gelişmiş ülkelerdeki eğitim anlayışıyla tanışıyorlar. Çoğu gençlerden oluşan gönüllü ablalar ve ağabeyler, hayata bakışlarıyla çocuklarımıza örnek oluyorlar. Hayata zor koşullarda başlayan birçok insan, sadece eğitim sayesinde, başarılı bir iş insanı, sanatçı, bilim insanı veya üst düzey yönetici olabiliyor. Biz de özellikle eğitim olanaklarının sınırlı olduğu bölgelerde, 22 yılda 2 buçuk milyona yakın çocuğumuzu, eğitimin gücüyle destekledik.

ULUSLARARASI FİRST LEGO LEAGUE (FLL) TURNUVASI

First Lego League(FLL), 9-16 yaş arası çocukların yaratıcı, üretken, özgüven sahibi, sosyal sorumluluklarının bilincinde bireyler olarak yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla düzenleniyor. First Lego League; çocuklara teknolojiyi ve bilimi sevdirerek, bu alanlarda yaratıcı faaliyetlerde bulunmalarını teşvik ediyor. Aynı zamanda, turnuvaya katılan takımlardan, önceden belirlenen küresel bir problemin çözümüne yönelik proje geliştirmeleri, buna yönelik robot tasarlamaları ve programlamaları beklenmekte.

Bilim Kahramanları Derneği tarafından bu yıl 13. kez düzenlenen First Lego League (FLL) Ankara Yerel Turnuvası; 11-12 Şubat 2017 tarihlerinde ODTÜ Üniversitesinde gerçekleştirilecek. Ankara ve çevre illerden takımların katıldığı turnuvaya, Eğitim Parkımız Çankaya Belediyesinin sponsorluğunda hazırlanıyor. Takımda yer alan 10 çocuğumuz 4 ay boyunca FLL tarafından belirlenen tema üzerinde proje ve robot çalışmalarını sürdürdüler. Ankara Semahat-Dr. Nüsret Arsel Eğitim Parkı daha önceki yıllarda katıldığı takım ismi olan Robitek ile katılım sağlayacak. FLL 2017 yılında “Hayvanlar: Yaşam Ortaklarımız” teması hakkında farkındalık yaratmayı amaçlıyor.

Uluslararası First Lego League (FLL) Turnuvası Hazırlıkları

Vakfımız ve bütün çocuklar için büyük anlam ve önem taşıyan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları tüm Eğitim Parklarımızda, Öğrenim Birimlerimizde ve Ateşböceklerimizde her yıl coşkuyla kutlanıyor.

Bu yıl da 23 Nisan’ı çocuklarımız, gönüllülerimiz, velilerimiz ve eğitim dostlarımız ile birlikte kutlayacağız.

Eğitim Parkımızda düzenleyeceğimiz ‘’23 Nisan Şenliği’’nde gün boyu çeşitli oyunlar, halk oyunları gösterileri, çocuklarımızın dönem boyunca yaptıkları çalışmaların sergilenmesinin yanı sıra atölye çalışmaları, yarışmalar ve müzikli eğlenceler ile çocuklarımızla keyifli bir gün planlıyoruz.
Ayrıca, bu yıl ilk defa Oryantiring Federasyonu ile yaptığımız işbirliği kapsamında çocuklarımızı oryantiring sporu ile tanıştıracağız. Harita yardımı ile yön bulmayı amaçlayan ve ekip çalışması ruhunu besleyen bu spor ile çocuklarımızın kendilerini geliştirecekleri ve eğlenecekleri bir etkinlik olacağını düşünüyoruz.

TEGV olarak Adım Adım Koşusu ile 2009 yılından beri İstanbul ve Antalya Maratonları’nda yardımseverlik koşusuna katılıyoruz. Her geçen gün daha fazla kişi ve kurumun katıldığı bu yöntemle biz ve diğer vakıflar çok anlamlı bağışlar toplanıyor.

‘’Gelin, Adım Adım Yarınları Aydınlatalım” sloganımızla bu yıl TEGV Ankara Semahat- Dr. Nüsret Arsel Eğitim Parkı olarak ilk kez yerel bir koşu olan Büyük Atatürk Koşusu’nda yer aldık. 27 Aralık 2016 tarihinde 81.’si düzenlenen koşuya katılım sağlayan kurumlar ve kişiler, Eğitim Parkımızdan eğitim desteği olan 250 çocuğumuza, koşarak sosyal medya üzerinden bağış toplayarak destek olmuştur. Bu etkinlikte çocuklarımız için koşan tüm Eğitim dostlarına teşekkür ediyoruz.

“HİÇ BANA SORDUNUZ MU?”

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV), olarak ‘Hiç Bana Sordunuz mu?’ kampanyamızla çocuklarla ilgili kararlar alınırken onların daha çok fikirlerinin sorulması gerektiğini ve çocukların yeteneklerini ön plana çıkaracak çalışmaların artırmasını hedefliyoruz.
Vakfımızın ulusal düzeyde yürüttüğü “Hiç Bana Sordunuz Mu?” kampanyasından yola çıkarak Ankara özelinde biz de 2017 Nisan ayında çocuklarımıza bu soruyu sorarak cevaplarını almayı planladık. Böylece, çocuğun katılım hakkı konusunda farkındalığının artırılmasına ve kendisini ilgilendiren konularda görüşlerini bildirerek kendini ifade edebilmesine olanak sağlayacağımızı düşünüyoruz.
Bu amaçla, Uluslararası Çocuk Merkezi Derneği ile yapılan proje işbirliği kapsamında “STK’lar Çocuk ve Gençlik Gruplarına Yönelik Küçük Destek Programı”ndan sağlanan fonla Eğitim Parkımızdan eğitim desteği alan farklı yaş gruplarından 60 çocuğumuzla bir çalıştay gerçekleştireceğiz. Çocukların geleceklerini şekillendirmede onlara da söz hakkı vermek, onların söylediklerini paydaşlarımız ve kamuoyu ile paylaşmak istedik. Bu düşünce ile Fen, Matematik, Sanat, Eğitim, Teknoloji, Çocuk Hakları alanlarında danışman/mentorların desteği ile çocukların katıldığı bir çalıştay düzenleyerek çocukların alacağı kararları bir bildiri ile kamuoyu ile paylaşmayı hedefliyoruz.

‘’BİSİKLET KULLANIYORUM’’ETKİNLİĞİ

2017 yaz etkinliklerimizde Ankara Bisikletliler Ortak Platformu ile gerçekleştirdiğimiz proje işbirliği ile bisiklet kullanmayı bilmeyen çocuklara, bisiklet kullanımı öğretilmesi hedefleniyor. Bu faaliyet kapsamında, çocuklara bisiklet kullanmayı öğreterek onların yaşamına olumlu bir dokunuş yapmış, özgüvenlerini arttırmış ve belki de hayallerini gerçekleştirmiş olacağız.

TEGV’DEN KİMLER NASIL YARARLANABİLİYOR?

TEGV ilköğretim çağındaki çocuklara eğitim desteği veriyor. TEGV ile Temel Eğitim Genel Müdürlüğü arasında imzalanan işbirliği protokolü çerçevesinde hafta içi okul saatlerinde çocuklar valilik, okul müdürlükleri ve velilerin izni ile öğretmenlerinin ve kendilerinin istekleri doğrultusunda servislerle TEGV’e gelerek eğitim etkinliklerinden yararlanabiliyorlar.
Ayrıca çocuklarımız velilerinin bireysel olarak onları kayıt ettirmeleri yoluyla da hafta sonu ve hafta içi etkinliklerine katılabiliyorlar.
TEGV’de etkinlikler sonbahar, ilkbahar ve yaz dönemleri olarak 3 dönem ayrı ayrı planlanır. Her dönem başında çocuk kayıtları alınırken aynı zamanda gönüllü kayıtları ve eğitimleri tamamlanır. TEGV’e gelen gönüllü adayları Vakıf Tanıtımı, Temel Gönüllü Eğitimi’ni alarak TEGV’de gönüllülük faaliyetlerine başlayabilir.
Sonbahar döneminde eğitim parkımızda uygulanan etkinliklerle 3.300 çocuğumuza ulaştık. Bu etkinliklerden standart eğitim programlarımız olan akademisyen ve uzman danışmanlar tarafından hazırlanıp 10 hafta süre ile uygulanan Okuyorum Oynuyorum-Yaratıcı Yazma etkinliği ile 208, Okuyorum Oynuyorum-Yaratıcı Okuma ile 220, Drama Atölyesi ile 217, Düşler Atölyesi ile 253, Matematik Eğlenerek Öğren ile 510, Fen Eğlenerek Öğren ile de 188 çocuğumuza ulaşmışken Eğitim Parkımıza gelemeyen uzak noktalardaki okullara da gönüllülerimizle giderek 1400 çocuğumuza da kısa süreli etkinliklerimizle ulaştık.

Atlas YANAR

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.