TECRÜBE

Yaşadığımız acı olayların olumlu bir sonucu vardır ve biz bu olumlu sonuca tecrübe deriz.

Örneğin; ilkokulda ilk kez birinden hoşlandığım zaman, ondan hoşlandığımı belli etmemek adına sınıfta çok da kıskanmayacağını düşündüğüm bir kızla, hoşlandığım çocuğu tanıştırmış ve ”Hadi, siz sevgili olsanıza” demiştim. Onlar tanıştığında o kadar üzülmüştüm ki Nihalle nişanlanan Behlülü kıskanan Bihter gibi beni beni bihterini diye ağlamak istemiştim ve sonra  hayatımda aldığım en büyük ders diyebileceğim bir tecrübe edindim. Duygularını belli etmekten korkma ve seviyorsan git konuş bence.

Liseye geldiğimde yine bir başka çocuktan hoşlanmaya başladım. Tecrübemden faydalanarak, gidip ”Ben senden hoşlanıyorum” demiştim. Biraz fazla iddialı bir giriş yaptığımdan dolayı, çocuk benden lise hayatımız boyunca kaçmıştı. Lise son sınıfın karne gününde, serbest kıyafetle gittiğimiz ve kendimizi çok güzel hissettiğimiz gün, çocuğun aslında benden çekindiği için benimle konuşmadığını öğrenmiştim. Bu mevzu ise bana şunu kattı; iddialı bir giriş ve duygularını açıkça söylemek bazen korkutucu olabilirdi.

Sonra, üniversiteye başladım. Bu sefer hoşlanma ve hoşlandığını belli etme işini karşı tarafa bıraktım. Benden hoşlanan çocuklara şans veriyordum ama töre gereğince biriyle evlendiriliyormuş hissine kapıldım. Bu tecrübemle, benden hoşlanan kişilere şans vermektense karşılıklı olarak hoşlanma ihtimalimiz olan kişilerle ‘sevdicek’ olmam gerektiğini anladım. Bu tecrübeye dayanarak, hem benden hoşlanan hem de benim hoşlandığım insanların hayatımda olmasına karar verdim. Karşılıklı olsa bile, sadece hoşlanmanın da yeterli olmadığını asgari düzeyde birkaç konuda anlaşmanın da önemli olduğunu , sevdiceğimin en sevdiği dizisinin Kurtlar Vadisi olduğunu ve yine Kurtlar Vadisi replikleri ile ”Ölüm dediğin nedir, gülüm. Ben senin için yaşamayı göze almışım la”  diye sevgisini gösterdiğinde anladım.

İlişkilerde sürekli bir şeyleri tecrübe ediyor ama her duygu ve hareket herkeste farklı sonuçlar doğurduğundan tecrübelerimizi bir sonraki ilişkimizde kullanamıyorduk. İlk mesajı kim atmalı ? aradığında hemen açmalı mıyım ? Sevdiğimi belli etmeli miyim ? Kıskanmıyor gibi mi yapmalıyım ? bu ve benzeri soruların cevapları herkes için farklı oluyordu. Geriye tek bir tecrübe kalıyordu ki o da, hissettiğiniz gibi davranmalı yapmacık olmamalı ve sizi tam da siz olduğunuz için tercih eden seven kişiyle birlikte olunmasıydı.

İlişkinizde size yaptığınız her şeyi iyi ki yapmışsınız hissini  veren sevdiceklerle mutlu tecrübeler yaşamanız dileğiyle…

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Polisiye Romanların Parlayan Kadın Yazarı

sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
166.422

VAKA

130.852

İYİLEŞME

4.609

ÖLÜM

35.570

AKTİF VAKA

sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
6.679.668

VAKA

2.859.681

İYİLEŞME

386.392

ÖLÜM

3.819.987

AKTİF VAKA

Yazarlar
Video
Galeri
Güçlü Anadolu Gazetesi'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Güçlü Anadolu Gazetesi'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.

Haber gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 470