a

Tanal’dan köpekli yanıt

TBMM’de AK Parti ve CHP arasındaki köpek kavgası genel kurul dışına taşındı. Meclis genel kurulunda,’ köpek giremez’ pankartı açan AK Parti Antalya Milletvekili Gökçen Özdoğan Enç ve İstanbul Milletvekili Mihrimah Belma Satır,’a, CHP’li milletvekilinden köpekli yanıt geldi.

TBMM Genel Kurulu’nda anayasa görüşmeleri kavga ve tartışmalara sahne olurken, milletvekilleri arasındaki köpek tartışması meclis bahçesine taşındı.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, TBMM’nin 4 Numaralı Basın Kapısı önünde yanında getirdiği Dora isimli köpekle basın toplantısı düzenledi. “Bu köpek neden burada merak ediyorsunuz? ” sorusunu basın mensuplarına yönelten Tanal, “Biliyorsunuz Meclis’te geçen gün yaşanan olaylardan sonra AKP’li milletvekilleri daha evvelden olmuş bir yarasını göstererek beni ısırdılar diye yaygara kopardı ve kamuoyunu aldatarak gerçek dışı beyanlarda bulundu. Sonrasında yine AKP’li milletvekilleri tıpkı Nazi Almanya’sındaki zihniyeti hatırlatan bir şey yaptı. Tıpkı Yahudilere yapılan bir tavır ve hatta aynı söylemle ‘köpek giremez’ diye bir pankart açtılar. Oysa biz CHP olarak hayvanların da hakların olduğunu hayvan sevgisinin insanı iyileştirdiğini düşünüyoruz. Bir söz vardır, hayvanı sevmeyen insanı da sevemez. Meclis’te ‘köpek giremez’ pankartları aynı zamanda hayvan haklarının ihlalidir.” şeklinde yanıtladı.
HAYVAN SEVGİSİNİ TOPLUMA ALIŞTIRABİLİRSEK GENEL KURULA GİRERDİ
Basın mensuplarının “Dora’yı Genel Kurul’da görecek miyiz?” sorusuna da Tanal, “Genel Kurul’da görecek miyiz, eğer gerçekten bu hayvan sevgisini topluma alıştırabilirsek girerdi. Genel Kurul’a giriş kurallara bağlandığı için Genel Kurul’a sokmamız o kurallara ben bir hukukçu olarak buna bağlı kalmam lazım” yanıtını verdi.
ERKEN SEÇİME HODRİ MEYDAN
Erken seçim tartışmalarının olma olasılığı ile ilgili bir soruya Tanal, “Erken seçime biz tüm siyasi partilere hodri meydan diyoruz. Çünkü burada Türkiye Cumhuriyeti Devletinin rejiminin değiştirilmesi bir şantaj konusu oldu. Milletvekilleri 2 yıl süre içerisinde milletvekili yapmazlarsa özlük haklarından yararlanamıyorlar. Burada milletvekillerinin bu özlük haklarına kavuşabilmesi için ‘aman bu anayasayı geçirelim, siz de bu özlük haklarınızdan mahrum kalmayın’ şantajı ile karşı karşıya. Şunu söylüyoruz erken seçimse erken seçim, ne istiyorlarsa hukuk çerçevesinde demokratik hak ve özgürlükler içerisinde erken seçime hodri meydan diyoruz” şeklinde yanıtladı.
FETÖ İLE İLİŞKİLENDİRİLEN MİLLETVEKİLLERİ SALDIRDI
Meclis Genel Kurulu’nda yaşanan kavgalar konusunda da değerlendirmelerde bulunan Tanal, ” “Genel Kurul’da saldıran AKP’li milletvekillerinin ortak özellikleri var. FETÖ ile ilişkilendirilen milletvekilleri saldırdı. Meclis’te konuşamayan, böyle kişilik açısından pısırık, kendisini ifade edemeyen, herhangi bir görüşü olmayan, adeta kendisini bir daha ki seçimlerde kendilerini gösterebilmek için bu tür yollara başvurmuşlardır” dedi. “Vermek istediğiniz mesaj nedir?” sorusuna da Tanal, “Hayvan hakları ihlalidir” cümlesi ile yanıtladı.

Cengiz ALDEMİR

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Erdoğan erken seçim içi, ” düşünülmeyecek şey değil”

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.