SULLY VE BİZİM PİLOTLAR

Sully (Sully: Hudson’da Mucize olarak da bilinir. Clint Eastwood’un yönettiği ve Todd Komarnicki tarafından yazılmış ve Chesley Sullenberger ve Jeffrey Zaslow tarafından kitap haline getirilmiş En Yüksek Görev isimli otobiyografisine dayanan 2016 Amerikan biyografik drama filmidir. Film, Aaron Eckhart, Laura Linney, Anna Gunn, Autumn Reeser, Holt McCallany, Jamey Sheridan ve Jerry Ferrara’nın destekleyici rolleri ile Tom Hanks, Sullenberger’i canlandırıyor. Film, Ocak 2009’da US Airways’ in 1549 sefer sayılı uçuşu’ nun Hudson Nehri’nde acil inişini anlatıyor.155 yolcunun ve mürettebatın yalnızca küçük yaralanmalarla hayatta kalması ve daha sonraki kazanın anlatılması ile soruşturma aşamalarını gösteriyor.

Dünyanın her yerinde havacılık kazaları olur. Uçmak tehlikeli bir iştir. Teknoloji ve ciddi finansman gerektirir. Her işte olduğu gibi insan unsuru en önemli olgudur. THY tek başına iken; pilot kaynağı sadece hava kuvvetleri idi. Görevinden ayrılan ya da emekli olan askeri pilotlar sivil havacılık alanında çalışmaya başlardı.

Günümüzde artık üniversitelerin direkt pilot yetiştiren bölümleri var. Uçak teknikerliği içinde askeriye tekti. Bugün THY Teknik A.Ş. hem mühendisler hem teknisyenler için iyi bir çalışma ortamı ve başlı başına bir okul. Birçok havayoluna bakım ve tamir için teknik servis veriyor. Ülkemiz bir uçağın uçuş öncesi hazırlıkları için mükemmel düzeye ulaşmış durumda. İnovasyonun da en iyi uygulandığı alan.

En son 3 yolcunun ölümüne sebep olan İstanbul Sabiha Gökçen hava limanında meydana gelen Pegasus hava yollarına ait İzmir – İstanbul uçağı inişi sırasında kaza yaşandı. Medyamız çok kötü bir sınav verdi. İnsan unsurunu atlayarak, olay anını daha doğrusu zamanın ruhunu hiçe sayarak futbol maçı misali yorumlar verdi.

Havacılık tam anlamıyla uluslararası bir disiplin ve işbirliği içinde yapılan bir organizasyondur. Yabancı dilin olmazsa olmaz koşul olması da bu nedenledir. Gökyüzünde tahminlerimizin ötesinde bir uçuş trafiği vardır. Bunu yönetmek de sıradan bir iş olarak yapılamaz. Artık yolcu uçaklarının yanı sıra özel jetler ve özel kullanım amaçlı küçük ya da orta amaçlı uçaklar var.

Nissan CEO su kaçınca gördük ki ticari uçuşlara kapalı Atatürk hava limanı, özel uçak ve helikopterler tarafından doldurulmuş ve organizasyon karmaşası yaşıyor. Bu konuda başta güvenlik ciddi tedbirlere ihtiyaç var. Bu tür hava limanları artırılmalı. İzmir Çiğli, Ankara Etimesgut, Çukurova bittikten sonra Adana Şakirpaşa özel havacılık için düzenlenmeli. Özellikle yabancı işadamları ve şirketler kendi jetleri ile Atatürk hava alanına rahat geliyorlar.

Yer hizmetleri hem yolcu hem özel uçaklar için önemli. Bu konuda daha değerli ve naif yaklaşımlar içinde olmalıyız. Farklı seçenekler geliştirmeliyiz. Artık bagaj karışma işi tarih olmalı.

Son kazada da yaşandığı gibi bavullar çok zarar verdi. Uçağın içine sadece el çantaları alınmalı. Baş üstü dolaplarda sadece üst kıyafet ve el çantaları olmalı. Kabin boy bagaj diye birşey olamaz. Hele bavul asla kabul edilemez. Kaza anında son vakada da yaşandığı gibi yaralanmalara yol açıyor. Kalıcı hasar ve ölümle de sonuçlanabilir. Bu konuda kararlı olmalıyız. İşin şakası yok.

Konfor kalitesine göre farklı uçaklarda dizayn edilmeli. Daha geniş koltuk vb. Seçenekler yolculara sunulabilmeli. İnsanı esas alan uçak içi dizayn ve şartlar geliştirilmeli. Uçağa biniş ve iniş adabı vurgulanmalı. Sefere giden yeniçeri gibi davranmaktan vazgeçmeliyiz.

VIP sınıfı, bakan ve bürokrat ayrıcalığı kalkmalı. Sadece sürekli uçuş yapanlara imtiyaz sağlanmalı. Sürekli müşterilere özel ayrıcalıklar ve indirimler sağlanmalı. Hava, kara, deniz ve demiryolu işbirliği sağlayacak seferler ayarlanmalı.

Havayolu kargo taşımacılığı payı ve çeşitleri artırılmalı. Hassasiyet, teknik ve insan hizmet kalitesi artırılmalı. Eşyaları atmadan taşıma sistemi geliştirilmeli.

Havacılık üniversiteleri kurulmalı. Türk Hava Kurumu yeniden ele alınarak orta ve küçük ölçekli hava işletmelerine örnek olmalı.

NOT

Havacılık kulüpleri artmalı. Film, kitap, dijital oyun vb. uygulanmalı. Uçak ehliyeti kavramı geliştirilerek özendirilmeli.

  YORUMLAR

  En az 10 karakter gerekli

  Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

  sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
  22.412.505

  VAKA

  2.290.032

  İYİLEŞME

  24.641

  ÖLÜM

  20.122.473

  AKTİF VAKA

  sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
  96.984.258

  VAKA

  53.508.849

  İYİLEŞME

  2.077.803

  ÖLÜM

  43.475.409

  AKTİF VAKA

  Yazarlar
  Video
  Galeri
  Güçlü Anadolu Gazetesi'e üye olun

  Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

  Güçlü Anadolu Gazetesi'e giriş yapın

  Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.