Türkiye'deki oyun severleri yakında bilgilendiren gelişmelerde Steam Türkiye pazarından çekilmesi ile gündemde yer alan konular arasında.

STEAM NEDİR?

Dijital video oyunu dağıtımı platformu olan Steam, oyunların geniş çapta dağılımı için kullanılıyor.

Kutulu oyunlardan daha uygun fiyatlara sahip olan dijital oyunlar, çeşitli indirimleri takip ederek, çok daha uygun fiyatlara alınabiliyor. 2014 yılına kadar dolar üzerinden alışveriş yaptığımız platform, 22 Ekim 2014‘te ilk kez Türk Lirası’na geçti.  

Türkiye'de de hizmet veren Steam artık Türk Lirası desteğini geri çekeceğini açıkladı.

steam-nedir-nasil-oyun-satin-alinir-sdn-1

STEAM NEDEN TÜRKİYE'DEN ÇEKİLİYOR?

Steam 1.8 TL olan dolar kurunu 2022 yılında 10 TL'ye sabitledi.

Ancak dijital oyun dağıtımı platformu, 20 Kasım tarihinden itibaren Steam üzerindeki tüm oyunların dolar cinsinden satılacağını hatta mevcut bakiyelerin de dolara dönüşeceğini duyurdu.

Aitana López isimli yapay zeka Influencer dikkat çekiyor Aitana López isimli yapay zeka Influencer dikkat çekiyor

Böylelikle platform üzerinde bulunan oyunlara yaklaşık yüzde 200 zam gelecek.

Steam tarafından yapılan açıklamada, "Arjantin ve Türkiye'de son yıllarda yaşanan yüksek kur oynaklığı, oyun geliştiricilerinin bu para birimleri cinsinden uygun fiyatları seçmesini ve sürekli güncel tutmasını güç bir hale getirdi.

Geliştirici buluşmalarımızda ve sohbetlerimizde bu geri bildirimle çok sık karşılaştık. Buna ek olarak, bu ülkelerde/bölgelerde sürekli olarak yaşanan kur dalgalanmaları, ücretler, vergiler ve lojistik sorunlar kaynaklı olarak Steam ödeme yöntemlerini güncel ve çalışır şekilde tutmakta büyük güçlükler yaşadık.

Arjantin ve Türkiye'deki Steam müşterileri için fiyatları USD olarak değiştirmek, bize hem oyunculara hem de partnerlere daha standart ve tutarlı bir hizmet sunmamıza yardımcı olurken aynı zamanda bu ülkelerde/bölgelerde yaşayan Steam kullanıcılarına çeşitli ödeme yöntemleri sunmaya devam edebileceğimiz anlamına geliyor." ifadeleri yer aldı.

undefined-1640846822422

Haber Merkezi