SOSYAL MESAFE ve CEMİYET HAYATI

İnsan sosyal bir varlıktır der toplum bilimciler. Yalnızlık Allah’a mahsustur der ilahiyatçılar. Ayrıca tek başına inzivada olan evliyadan ziyade halkın içinde olup her zorluğa katlanan insan makbul kabul edilir derler. Teknik bilimler içtimai hayatın en çok yoğunlaştığı şehirler için çözüm üretirler.
Şehir medeniyetin kapısını aralar. Yesrib yerini Medine’ ye dönüşürken İslamiyet çoğulculuğu ifade ediyordu. Osmanlı bu şiar üzerine yolunu çizmiştir. Fethettiği yerlerde halkı dininde serbest bırakmış. Çok uluslu ve çok dinli bir toplum oluşturmuş. Hatta ilk seçimlerde gayrimüslim nüfus çoğunluğu nedeniyle ve jön Türklerin etkisiyle mecliste Müslüman ve Türk vekil sayısı son derece düşük olmuştur. Çünkü ulusçuluk ve milliyetçilik akımları birlikte yaşamaya düşman olmuştu.
Siyasî hayatımızda bugün iki ana damar oluştu. Aslında iki farklı görüş önemlidir. Birbirini dengeler. Farklı bakış açıları getirir, alternatif oluşturur. Renk ve ahenk oluşturur. Kimse karnından konuşmaz. Eleştiri ve tahlil kültürü gelişir. Ama bizde tek adam, diktatör ve Bay Kemal vb. diyaloglarla ilerleyen bir seviyesizlik var. Son olarak Özgür ÖZEL’ in MHP genel başkanı Devlet BAHÇELİ için söyledikleri çok iğreti oldu. Daha öncede böyle basit konuşmalar yapan oldu. Ne yazık ki siyasetin çöp kutusu böyle doluyor.
Tepede böyle durum olunca aşağıda olanlar argo, hakaret ve kaba tavır ön plana çıkıyor. Tıpkı spor kulüpleri başkanlarının ve teknik direktörlerinin seviyesiz beyanatları sonucu taraftar fanatikleşiyor. Kamuya mal olmuş konularla ilgili yetkili ve sorumlular tavır ve söylemlerine dikkat etmeli. Yöneticiler birleştirici olmalı ki hayat kolaylaşsın.
Güvenlik güçleri, sağlık çalışanları ve eğitim dünyası iletişim konusunda çok iyi yetiştirilmeli. Çocuk polise güvenerek büyümeli, hastane ve hasta kelimelerin yerini şifahane ve şifa kelimeleri almalı, senden adam olmaz tavrı yerine yeteneklerine göre eğitebilmek önemli.
Yıllar önce ödeme ve işlem yapılacak yerlerde banko ve sıraların önüne sarı çizgiler çekilmişti. Tek kişi ve sıralı sistem getirilmek istenmişti. Buna maalesef kimse uymadı. Kara düzen şekilde işlemler yapılmaya devam ediliyor. Bankada ki güvenlik görevlileri bu konuda eğitim alarak yön göstermeli. İşlem yapılan her yerde kargaşa ve kaos uzak tutulmalı.
Keçiören Belediye Başkanı Turgut ALTINOK tarafından başlatılan özellikle yaşlılara ağırlama ve iş takibi hizmeti her yerde daha kapsamlı olarak değiştirilmeli. Kamusal hizmetler için belediyeler, vergi daireleri, tarım kuruluşları vatandaşı süründürmemeli. Halka hizmet Halka hizmet olmalı. Kamu hizmetlerini verenler doğru dürüst çalışmalı. E-devlet bugün git yarın gel sistemini bitirdi zaten.
Tüm bu çalışmalar sırasında davranış kurallarına uymayanlar toplumsal hizmetler alanında çalışmaları mecburi tutularak eğitilmeli. Yürümesini, oturmasını bilmeyen, konuşma yerine kavgayı seçen kişiler es geçilmemeli.
Trafik ışıkları ile kurallarına yaya ve sürücü olarak. Kimsenin olmadığı yerlerde uymak zorundayız. Araçta sopa ve demir çubuk taşıyan herkes toplum çalışmalarına tabi tutulmalı. Alkollü araç süren, araç kullanırken sigara içen ve telefonla konuşan bunun karşılığını maddi manevi görülmeli.
Toplumsal davranış bozukluğu gösteren 8nsanlar her yerde tespit edilmek zorunda. Toplum hayatını düşünüyorsak bu şart. Çöpünü evinde ayrıştıramayan, yere tüküren ve izmarit atan, karşıdan karşıya geçmeyi bilmeyen kişilere bir ayar verilmeli. Bundan utanmalılar ve toplum tarafından kınamamalılar.
Profesör dahi olsa bizde eşek şakası yapan ve tuvalet terbiyesi olmayan insanlarımız var. Lokanta ve yemek yerleri yeniden ele alınacak. Yemek yerine dayak yediğimiz çok yer vardı. Koronavirüs sonrası bu iş böyle gidemez zaten. Masalar arası mesafe ile el yıkama yerleri artık önemli.
İmamlar artık safları sıklaştırın diyemez. Umumi tuvaletler ciddi işletmeler haline dönüşmek zorunda. Alış veriş alanlarında kurallar konulmak zorunda. Değişme kabinlerinin yerini bir yazılım programı ile teknoloji almalı. Kuaför ve berber salonları artık özel ve randevulu olmak zorunda.
Herhangi bir mekânda kaç kişi olacağı ve m2 başına insan unsuruna dikkat edilecek. Kural olacak. Kimse bir yere rast gele girip çıkamayacak. Döner kapılar bile elden geçirilecek.
Sinema, tiyatro ve konferans salonlarında oturma düzenleri değişecek. Bu arık bir yaşam b8çimine dönüşmek zorunda. Hatta TBMM için yeni bir alanda yeni bir bina sosyal mesafe gözeterek inşa edilmek zorunda.
Hastanelere refakatçi kalkmalı, bu işle ilgili profesyonel personel bulundurulmalı. Ziyaretçi sınırlı ve denetimli tutulmalı. Eski tıp dar koridorlu örneğin Mevki hastanesi, SSK Dışkapı poliklinikleri kapatılmalı ya da revize edilmeli. Bu açıdan Etlik şehir hastanesi Ankara, Bayraklı şehir hastanesi İzmir bir an önce bitirilmeli.
NOT
Sosyal hayat, edep ve adap, sosyal mesafe, nezaket kuralları, toplumsal ilişkiler konusunda interaktif eğittim, kitap ve broşür, sosyal medya kanallarıyla eğitim ve medyada bir kuşak projeleri oluşturulmalı. Biz bu ilerlemeyi kaydedemezsek Koronavirüs bizi ezer geçer. Kaybolan insanlığımız geri dönmez. Namussuzların sesi çok çıkar.

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
2.373.115

VAKA

2.246.047

İYİLEŞME

23.664

ÖLÜM

127.068

AKTİF VAKA

sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
94.602.582

VAKA

52.128.844

İYİLEŞME

2.024.168

ÖLÜM

42.473.738

AKTİF VAKA

Yazarlar
Video
Galeri
Güçlü Anadolu Gazetesi'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Güçlü Anadolu Gazetesi'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.