a

Sinop, lezzetleriyle Ankara’ya taşındı

Özel Haber: Kadir GÜRHAN

Ankara Sinoplu Dernekler Federasyonu (ANSİDEF) tarafından gerçekleştirilen Sinop Tanıtım Günleri düzenlenen resmi açılış ile başladı. 23 Ocak tarihine kadar sürecek olan tanıtım günleri Ankara’da yaşayan binlerce vatandaşı ağırlayacak. Sinop Tanıtım Günlerine siyasilerin ve vatandaşlarında ilgisi ise yoğun oldu, siyasiler ve vatandaşlar stantları ziyaret ederek Sinop hakkında bilgi aldı.

Ankara’da düzenlenen 1. Sinop Günleri’nde, kestane baklavasından Sinop mantısına, sırık kebabından, incir uyutmasına kadar birçok lezzet yoğun ilgi gördü. Tanıtım günleri hakkında gazetemize bilgi veren ANSİDEF Genel Başkanı Hasan Aktaş, Ankaralıları ve başkentte yaşayan tüm Sinopluları tanıtım günlerine davet etti. Aktaş, “Mutluluğun şehri Sinop; kültürüyle, sanatıyla, pirinci, kestanesi, balıyla, mantısıyla ve hiç tatmadığınız eşsiz yöresel lezzetleriyle Ankara’ya geldi. Duyan duymayana söylesin. Amacımız Sinop’u Ankaralılara tanıtmak. Sinop’un özgeçmişini, ilçelerini, gelenek ve göreneklerini Başkentlilerin ayağına getirdik ” diye konuştu. ANFA Altınpark Fuar alanında gerçekleştirilen tanıtım fuarı ile Sinop’un tanıtımına büyük katkı sunulması hedefleniyor.

“AMACIMIZ SİNOP’U ANKARALILARA TANITMAK”

Ankara’da 1’incisi Düzenlenen Sinop Tanıtım Günlerini dernek olarak üstlendiklerini belirten Aktaş, “16 derneğimizi buluşturarak büyük bir federasyon oluşturduk. Bu federasyonu oluşturduktan sonra güzel etkinliklerde bulunduk. Üç sene sonra Sinop günlerini hazırlayalım diyerek bu günleri hazırladık. Bakanlarımızla, vekillerimizle, belediye başkanlarımızla ve halkımızla konuşarak bu işe karar kıldık. Buradaki amacımız insanlarımızı bir araya getirebilmek, kaynaştırabilmektir. Belediye başkanlarımız ve kaymakamlarımızla güzel bir katılım oldu. Şuana kadar İstanbul’da yapılıyordu biz bunu Ankara’ya da taşıdık. Ankara siyasetin de başkenti olduğu için ve bu günler Ankara’da ilk defa yapıldığı için çok gelen ve gidenimiz var. Amacımız Sinop’u Ankaralılara tanıtmak. Sinop’un özgeçmişini, ilçelerini, gelenek ve göreneklerini Başkentlilerin ayağına getirdik. Her standın kendine has bir ürünü ve tanıtımı var. Tanıtım günlerini ziyaret eden ziyaretçilerimiz her stantta ayrı bir lezzet tadıyor. Sinop Erfelek Belediyesi kestane dağıtıyor, Boyabat Belediyesi keşkek dağıtıyor, Saraydüzü Belediyesi kebap ve incir uyuşturması dağıtıyor. Her belediye kendi ürününü dağıtarak kültürünü tanıtıyor” şeklinde konuştu.

“BÜTÜN ANKARALILARI BURAYA BEKLİYORUZ”

81 ilden insanın Ankara’da olduğunu bildiklerini kaydeden Aktaş, “Biz bu vatandaşlarımıza üç gün boyunca Sinop’u tanıtacağız. Bu işi yapmak için de bu günleri organize ettik. Bu organizasyonu ilk defa yaptığımız için hem mutluyuz hem de gururluyuz. Övgüler alıyoruz, övgüler aldıkça daha çok mutlu oluyoruz. Pazar günü saat 20:00’a kadar buradayız. Bütün Ankaralıları buraya bekliyoruz. Burada hep birlikte Sinop’u ve kültürünü tanıyalım. Gelen vatandaşlarımıza sürpriz hediyelerimiz var. Sinop Belediyesi ile birlikte 9 ilçemiz var. 9 ilçenin 8’i tam katılım yaptı. Dokuzuncu ilçemiz sel felaketinden dolayı gelmek istemediler ama açılışımıza katıldılar. Sekiz standımızın tamamı özel giysileriyle, yöresel tanıtımlarıyla, yemekleriyle, kadın kolları ve esnaf kooperatifleriyle tam katıldı. Burada 72 tane stant var. Bunların 50 tanesi Sinop’un yöresel ürünlerini satıyor.

“9 İLÇESİ İLE SİNOP BİR TÜRKİYE YANSIMASIDIR”

‘Anadolu var olduğundan beri Sinop var’ diyen Aktaş konuşmasına şu şekilde devam etti: “Milattan önce 5 bin yılarında yaşamış olan Diyojen buralıdır, burada doğmuştur. Onun öncesinde Amazonlar var, Selçuklulardan kalıntılar var, kurtuluş mücadelesinde de Atatürk’ümüz oraya gelmiştir. 18’de Sinop’a geldikten sonra Samsun’a geçmiştir. Kurtuluş akımını bu şekilde başlatmıştır. Ayrıca her ilçemiz başlı başına bir Türkiye aynasıdır. Türkiye’nin her kültürünü bünyelerinde barındırıyorlar. Türkiye gibi çok renkli olduklarını söyleyebilirim. 9 ilçesi bir Türkiye yansımasıdır. Bu kültürlerin hepsi içi içe yaşıyorlar. Bu yüzden herkesin gelip Sinop’u görmesini çok istiyoruz. Yemeğiyle, giyimiyle, insanıyla, şekliyle çok farklı bir iliz. İlk defa bu organizasyonu yaptığımız için bazı korkularımız vardı. Çünkü ilklerde çok aşırı heyecan ve korku vardır. Acaba nasıl olacak korkusu? Ama nasılı geçtik, çok güzel bir başlangıç oldu diyebiliriz. Bu başlangıç bize moral oldu, bu moral ile bu günleri geleneksel hale getirmeyi düşünüyoruz.”

“İNCİR UYUTMASI DEĞİL, İNCİR UYUŞTURMASI”

1.Sinop Tanıtım Günlerine katılan Kooperatif Başkanı Neslihan Toker ise Saraydüzü’nün ünlü İncir uyuşturmasından bahsetti: “İncir Uyuşturması internette incir uyutması olarak yer alıyor. Bu bilgi yanlış bir bilgidir. Esas adı İncir Uyuşturmasıdır. İncir uyuşturması bizim geleneksel tatlımızdır. Biz bu tatlıyı düğün-dernek gibi özel günlerde hazırlar ve tüketiriz. İncir uyuşturması yapıldığında karıştırmak için özellikle tahta kaşık kullanılmalıdır. Katkı maddesi yoktur, süt ve incirden oluşur. Hazırlanışı şu şekildedir: Kuru incirleri yıkayın, birkaç dakika suda bekletin. Saplarını kesip, incirin geri kalanını küçük zar şeklinde doğrayın. Sütü yoğurt mayalama sıcaklığına kadar ısıtın. (Serçe parmağınızı süte batırdığınızda ılıktan sıcağa doğru olacak ama elinizi yakmayacak.) O sıcaklığa geldiğinde ocağın altını kapatın. Isınmış sütün içine incirleri ekleyin ve el doğrayıcısıyla incirleri parçalayın. İncir parçası kalmamasına dikkat edin. Tatlıyı kuplara paylaştırın. Her bir kupun üzerine birer tatlı kaşığı ceviz koyun, üzerine kaşıkla hafifçe bastırın. Kupları bir tepsiye yerleştirip üzerine streç film geçirin. Üzerine de bir mutfak örtüsü kapatıp, tatlıyı üç saat oda ısısında mayalandırın. Tatlı mayalandıktan sonra buzdolabına alın ve buzdolabında saklayın. Soğuduktan sonra sevdiklerinizle paylaşın.”

“BİZ ONLARI MİSAFİR OLARAK DEĞİL EV SAHİBİ OLARAK AĞIRLIYORUZ”

Mamak Belediye Başkanı Murat Köse ise, Mamak’ta birçok Sinoplu vatandaşın yaşadığını söyleyerek “Sinoplu hemşeri derneklerine ve programlarına destek veriyoruz. Ankara’da memleketlerinden yaklaşık 500 kilometre uzaklıkta bir anlamda gurbetteler. Biz onları misafir olarak değil, ev sahibi olarak ağırlıyoruz. Bu faaliyetler, birlik ve beraberliği arttırmak için önemli biz de bu nedenle destek veriyoruz. Ağaç nasıl köküyle yaşarsa insanda köküyle yaşar gelenekleri yaşatma gelecek nesillere aktarmak çok kıymetli” diye konuştu.

Stantları ziyaret ettiklerinde eski kültürü yaşatacak şekilde hazırlanıldığını hatırlatan Köse, “Eski bulgur dövme ile ilgili dibek dediğimiz geleneksel aletleri ve ürünleri gördük. Eski kültürü yaşatılacak şekilde stantlar kurulmuş. Sinoplu olmayanlar Sinop’a gitmiş kadar oldular” dedi.

“TURİZMİN YENİ MERKEZİ SİNOP OLACAK”

Sinop Valisi Erol Karaömeroğlu da, Sinop’un doğa turizmiyle ön plana çıkacağına işaret ederek, “21. yy’ın yeni turizm rotası Batı Karadeniz ve bunun da merkezi Sinop olacak. O günlere Sinop’u alt yapısı üst yapısı ile hızlı bir şekilde dönüştürüyoruz, değiştiriyoruz. Şu haliyle 300 bin kadar turisti ağırlayacak kapasitemiz mevcut. Geleceğe yönelik yaptığımız projeleri büyütmeye çalışıyoruz.5 yıldızlı oteller, kongre merkezleri yapmayı planlıyoruz. Bütün bu çalışmalarımız gelen turistlerimizin rahatı için. “dedi.

Sinop Tanıtım Günlerinin açılışına Sinop Valisi Erol Karaömeroğlu, İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy, AK Parti Sinop Milletvekili Dr. Nazım Maviş, CHP Grup Başkanvekili İstanbul Milletvekili Engin Altay, CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, Sinop Belediye Başkanı Barış Ayhan ve ANSİDEF Genel Başkanı Hasan Aktaş, Mamak Belediye Başkanı Murat Köse, Altındağ Belediye Başkanı Asım Balcı ve birçok vatandaş katıldı.

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Altındağlı kadınlara ilk yardım dersi

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.