a

Sincan’daki Hayvan katliamına suç duyurusu

Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) geçtiğimiz günlerde Ankara’nın Sincan ilçesine bağlı Yenikent  Necip Fazıl Parkında 6 köpek ve 14 kuşu zehirleyerek katleden ve kimliği henüz belirlenemeyen kişi veya kişiler hakkında suç duyurusunda bulundu. Ankara Batı Adliyesi’nde suç duyurusunda bulunduktan sonra basın açıklaması yapan HAYTAP Ankara Temsilcisi Pelin Sayılgan, hayvana şiddet uygulayana verilen cezanın “kapalı yerde sigara içme cezası” ile aynı olduğuna dikkat çekti.

Kanun değişikliğinin bir an önce meclisten geçerek yürürlüğe girmesi gerektiğini belirten Sayılgan, sürekli artış gösteren hayvana şiddet vakaları karşısında mevzuatın yetersiz kaldığını söyledi. Sayılgan, “5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu hayvanı korumaktan çok uzaktır. Yasa sahipli/sahipsiz hayvan ayrımı yapmakta, hayvana şiddeti yasak yerde sigara içmekle aynı kategoride değerlendirmektedir. 16 yıldır mücadelesini verdiğimiz kanun değişikliğinin Meclisten ivedilikle geçmesi, hayvana şiddetin Ceza Kanunu kapsamına alınması, katillerin mahkemelerde yargılanması ve hapis cezası alması gerekmektedir” dedi. Davanın takipçisi olacaklarının da altını çizen Sayılgan ilgili kurumlara seslenerek, olayda faillerin hakkettiği cezayı alması gerektiğini ifade etti.

 “CEZASIZ KALAN BU KATLİAMLAR KAMUOYU VİCDANINI RAHATSIZ EDİYOR”

‘Hayatta kalabilmek için bize muhtaç olan hayvanların güvenini ve sevgisini kullanarak onları zehirlemek, can çekişerek ölmelerine sebep olmak ne insanlık onuruyla ne de adaletle bağdaşmıyor’ diyen Sayılgan, “Yapılan bilimsel çalışmalar göstermektedir ki bugün hayvana işkence eden, tecavüz eden, öldüren şahıs, yarın fırsatını bulduğunda bunu bir insana da yapmaktadır. Hayvana yönelik şiddet Kabahatler Kanunu kapsamında olduğu için canilerin siciline işlenmemekte, bu kişiler basit bir idari para cezasıyla kurtulmakta ve aramızda yaşamaya devam etmektedir. Sadece hayvan hakları savunucuları değil, toplumun geniş bir kesimi bu katillerle bir arada yaşamak istememekte, cezasız kalan bu katliamlar kamuoyu vicdanını rahatsız ettiği gibi, güvenliğini de tehdit etmektedir” şeklinde konuştu.

“HAYVANLARIN EŞYA STATÜSÜNDEN ÇIKARILMASI GEREKİR”

TCK’nın 151 ve 181’inci maddeleri üzerinden hayvanların katilleri hakkında suç duyurusunda bulunduklarını kaydeden Sayılgan, “Sokakta vatandaşlar tarafından bakılan bu hayvanlar, sahipli hayvan sınıfına girdiği için sanık sahipli mala zarar verme suretiyle TCK madde 151’i ihlal etmiş bulunmaktadır. Burada vahim olan mesele, Türk Ceza Kanunu’nu işletebilmemizin yolunun hayvanı sahipli mal kategorisine sokmaktan geçmesidir. Oysa hayvanlar da tıpkı insanlar gibi hissedebilme yetisine sahip ve acı çekmemekte çıkarı olan canlılardır. Mevzuatımızda hayvanların eşya statüsünden çıkarılıp ıstırap çekme yetisi olan bir hukuk öznesi olarak tanımlanması zaruridir” ifadelerini kullandı.

“CEZANIN İVEDİLİKLE MECLİSTEN GEÇMESİ GEREKİR”

Sanığın zehir karıştırılmış tavuk parçalarını çocuk parkına atmakla aynı zamanda TCK’nın 181’inci maddesini ihlal ettiğini hatırlatan Sayılgan konuşmasına şu şekilde devam etti: “Zehirli maddelerin toprağa ve suya karışması kuvvetle muhtemel olduğundan, toprağa ve suya sızan zehrin etkisi uzun yıllar devam edecektir. Bu göz önüne alındığında çocuk parkı ve civarında gerçekleşen olayın ne kadar vahim olduğu daha net anlaşılacaktır. Bu itibarla suçun ağırlaşmış şeklinin nazara alınarak dava açılması talebimiz mevcuttur. Yine, zehrin etkisinin uzun yıllar devam edip etmeyeceği hususunun da Adli Tıp Kurumundan sorulmasını savcılıktan talep ettik. Geçtiğimiz sene Batıkent’te yaşanan benzer zehirleme vakasında Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesinin verdiği kararla 3 sanık hakkında ayrı ayrı TCK m. 151/2’den 2’şer yıl, TCK m. 181/4’ten 8’er yıl olmak üzere toplam 10 yıl hapis cezası ve her bir sanık için ayrı ayrı 15.000 TL para cezasına hükmedilmiştir. HAYTAP Hayvan Hakları Federasyonu olarak talebimiz, kolluk güçlerinin, savcılığın ve mahkemelerin bu konuda toplumsal duyarlılığı gözetmesi, bu olayda da faillerin hakkettiği cezayı alması ve hayvana şiddeti Ceza Kanunu kapsamına alacak caydırıcı yasal düzenlemelerin ivedilikle Meclisten geçmesidir. Bizler bu davanın takipçisi olacak, dünyayı birlikte paylaştığımız hayvan dostlarımızı gerçek anlamda koruyacak kanuni düzenlemelerin yapılması için verdiğimiz mücadeleden asla vazgeçmeyeceğiz.

3 SANIĞA 10’AR YIL HAPİS CEZASI VERİLMİŞTİ

Ankara’nın Yenimahalle ilçesi Batıkent Semtinde bulunan Turgut Özal Mahallesi’nde geçen yılın Nisan ayında 16 köpek zehir vererek öldürülmüştü. Geçtiğimiz günlerde, konuya ilişkin olarak, ‘sahipli hayvanı öldürmek suretiyle mala zarar verme’ ve ‘çevreyi kasten kirletmek’ suçlarından haklarında dava açılan ve tutuksuz yargılanan 3 sanık, 10’ar yıl hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme heyeti, karar ile birlikte 3 sanığın da tutuklanmasına hükmetti

Kadir Gürhan

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

“GENETİK Mİ TERCİHLER Mİ?’’

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.