a

Selfie çekerken canından olanlar

Teknolojik gelişmelerin hızla ilerlemesi ile teknolojinin hayatımızdaki yeri de değişmeye başladı Hayatımıza yeni yeni yaşam şekilleri getiren teknolojik gelişmeler hala da getirmeye devam ediyor. Bundan daha birkaç yıl öncesine kadar hayal edemeyeceğimiz şeyleri artık elimizdeki küçük bir cihazla yaşayabiliyoruz. Hatta öyle ki bu gelişmelerden uzak yaşayamaz hale geldik.
Artık elinde akıllı telefonu olmayan neredeyse yok gibi. 7’den 70’e herkes bu rüyaya kapılmış durumda. Birçoğu da bundan dolayı sosyal medyada gördüklerinin neticesinde başkalarının hayatını yaşamaya başladı neredeyse…
Örneğin şuan elinize telefonunuzu alın ve sosyal medya hesaplarında birkaç dakika vakit geçirin. Göreceksiniz ki kim nerede, ne yapıyor, ne yiyor, kiminle vakit geçiriyor gibi bilgilere ulaşmanız vaktinizi çok almayacak. Buna çok samimi olmadıklarınız da dahil.
İlk başlarda bu durumu eleştirenler de yavaş yavaş buna adapte olmaya, alışmaya başladılar. Artık çok fazla garipsemiyoruz, sadece bu yaşamdan uzak kalmaya devam ediyoruz mesela.
Sosyal medya ve akıllı telefon bağlamını buraya kadar anlamak mümkün… Esas mesele sosyal medyada dikkat çekmek için canlarını tehlikeye atarak çeşitli hallere bürünenler. Akla, mantığa uymayan işlere girişmeler. Bunlardan en can alıcısı ise selfie çekmek için tehlikeli bölgeleri kullanarak canından olanlar. Bu çılgınlığın sonucundaki veriler ise korkutucu.
Bununla ilgili geçmiş zamanda yaşanan birçok vaka var. Ama ben sadece birkaçı sizlere hatırlatmak istiyorum.
Xenia Ignatyeva 17 yaşındaydı. 28 metre yüksekliğindeki inşaatta öz çekim yapmak istedi ve fotoğrafı çektikten hemen sonra kendisini tutan kablonun kopması sonucu yaşamını yitirdi.
Meksikalı pop star Jenni Rivera 2012 yılında arkadaşının özel jetiyle yol alırken öz çekim sırasında yere çakıldı.
Courtney Sanford sevgilisine ‘seninle çok mutluyum’ diye öz çekim fotoğrafı atarken arabasıyla kaza geçi
Antalya’da asfalt üzerine yatıp selfie çekmeye çalışan iki gencin üzerinden kamyonet geçti.
Şanlıurfa’da Halil Dağ, doğum gününde tarihi kalede öz çekim yapmak isterken 40 metreden kayalıklara düşerek yaşamını yitirdi.
ABD’de yapılan bir araştırma sonucuna göre, 2014’te 39 kişi olurken, 2016’nın ilk sekiz ayında 73 kişi selfie çekmeye çalışırken hayatını kaybetmiş.
Sayılar bu yönde, fakat bu sayıların her geçen gün arttığı aşikar. Bu artışı önlemek amacı ile tedbir alan ülkeler bile var. Mesela Rusya Federasyonu İçişleri Bakanlığı bu çılgınlığın daha fazla can almaması için bir broşür bastırdı. Bu broşürde slogan olarak “Havalı selfie’ler hayatınıza mal olabilir” cümlesi yer alıyor.
Şaka gibi değil mi? Açlığın, sefaletin, savaşların, adaletsizliklerin ve daha sayamadığım birçok sorunun olduğu dünyamızda insanların zihinlerini yorduğu ve uğruna can verdikleri, gerçekte var olmayan eylemlerine bir bakın. Bir fotoğraf karesi ile vermek istediği mesajın içeriğini ya da bağımlılık haline dönüşmüş insan ve teknoloji ilişkisini bir düşünün. Sanal bir alemde yapılan gerçek bir gösterinin hazin sonu demekten başka bir şey gelmiyor insanın aklına.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.