a

‘Şehir Sağlık Profilini’ hazırlayan ilçeler arasında Çankaya’da var

Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği tarafından ‘Şehir Sağlık Profilini’ hazırlayan 13 belediye içerisinde Ankara’nın merkez ilçesi Çankaya Belediyesi’ne sertifika verildi.

Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği tarafından birliğe üye olan 64 belediye arasından ‘Şehir Sağlık Profilini’ hazırlayan Bursa, İzmir, Denizli, Trabzon Büyükşehir belediyeleri ile Yalova, Tepebaşı, Çankaya, Pendik, Gölcük, Kadıköy, Karşıyaka, Nilüfer ve Osmangazi belediyelerine sertifika verildi.

Şehir Sağlık Profilleri ile temel sağlık göstergelerinin izlenerek, sağlık alanındaki eşitsizliklerin giderilmesine yönelik yol haritası oluşturularak bu çerçevede Belediye çalışmalarına yön veriliyor. Çalışmalarda yeşil alan, spor alanları ve rekreasyon alanlarının oluşturulması amacıyla çalışmalar yürüyor. Bunun yanında sahil bandının tekrar düzenlenmesi, çevreci ulaşım alternatiflerinin arttırılması, trafik ve yol düzenlemeleri, tarihi ve kültürel mirası koruma ve yaşatma projeleri, iklim değişikliği ile mücadele, entegre atık yönetimi, sanayi envanterinin hazırlanması, yerel düzeyde katılımcı demokratik yönetişimin geliştirilmesi amaçlı Kent Konseyi uygulamalarıyla Sağlıklı Şehirler Projesinde aktif rol alarak sağlık alanında eşitliği, kentsel yönetim ve planlamanın tam merkezine yerleştirmek amaçlanıyor.

Çankaya Kent Sağlık Gelişim Planının kısa vadeli hedefleri arasında: Çankaya ilçesinde yaşayan toplumun değişik kesimleri arasında kent sağlık bilincinin yaratılması, sağlıklı bir kent yaratma sürecinde tarafların katılımını ve ortaklığını, çalışmaların sürekliliğini sağlayacak organizasyonlar oluşturulması, bu anlayıştan hareketle, oluşturulan organizasyonları dayanışma içerisinde harekete geçirilmesi hedefleniyor.

(iha)

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Turizm şirketi adı altında “Korsan taksicilik” yapılıyor

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.