Seçim analizleri

Her seçimin bir kazananı, bir de kaybedeni olduğu gibi, bu erken seçimin de birçok kazananı ve kaybedeni var. Bana göre, hatta birçok kişiye göre de bu seçimin tartışmasız kazananı Muharrem İnce’dir. Seçimin kaybedeni ise –ki üzerinde durulması gereken elzem konu da budur- CHP ve Kılıçdaroğlu olmuştur. 1977 yılından beri (Bülent Ecevit’in iktidar olduğu dönem) yüzde 30’luk bandını aşamayan ve hep kritik yüzde 25’lik bantta dolaşan CHP, aday gösterdiği Muharrem İnce’nin yüzde 31 oy alması ile 40 yılın ardından bu kritik bandı aştı. İlk defa o psikolojik eşik kırılmış oldu. Ve bu eşik sadece 50 gün sürdürülen bir çalışma ile aşıldı.

Seçimin kaybedeni Kılıçdaroğlu ve CHP’ye gelince, önce parti içi muhalefeti dışarıda bırakan Kılıçdaroğlu, Muharrem İnce’yi de Cumhurbaşkanı adayı göstererek CHP içindeki muhalefete tamamen son vermek istedi. Fakat evdeki hesap her zaman çarşıya uymuyor. Alanlara çıkan ve milletin dilinden konuşmayı kısa zamanda başaran İnce hem Türkiye siyasetinin hem de CHP tabanın kabul edilen yıldızı olmayı başardı. Şüphesiz ki bu süreçte birçok partilinin ve vatandaşın aklından İnce’nin CHP Genel Başkanı olma fikri ve gerekliliği geçmiş oldu. Bu fikrin reel de karşılığı mümkün olduğu anda CHP parti olarak da kazanmış olacaktır. Kılıçdaroğlu’nun bu son seçimden sonra ciddi derecede oturup düşünmesi gerektiği fikrindeyim. Az politik olan ve politikadan anlayan herkesin de benimle aynı fikirde olduğunu düşünüyorum.

Ağır bir rahatsızlık geçiren ve hareket edemez halde olan Deniz Baykal’ı aday göstermek konusuna ise hiç girmek bile istemiyorum. Bunun seçmenin iradesine ağır bir hakaret olduğunu belirterek bu konuyu başka bir yazıya bırakmak istiyorum. Seçimi muhalefete kaybettiren şey ise ‘kale’ denilen yerler oldu. Muhalefetin kalesi konumunda olan İzmir, Diyarbakır, Edirne, Van, Eskişehir vb. yerlerde AKP, yüzde 30 civarlarında ve üstünde oy aldı. İstanbul ve Ankara gibi büyükşehirlere bu kaleler de eklenince muhalefet için düşüş kaçınılmaz hale geldi.

Seçime ilk defa giren ve anket şirketlerinin şişirdiği kadar oy alamayan İyi Parti’nin ilk seçimine göre yine de güzel bir oy oranı aldığını düşünüyorum. MHP’den ayrılan bir sağ partinin oy koparması gereken partiler AKP ve MHP olması gerekirken CHP oldu. Seçim kararı alınmadan iki ay önce bir gazeteci olarak İyi Parti’nin Keçiören İlçe Tanıtım Toplantısına katılmıştım. Bu toplantı da Keçiören İlçe yönetiminde yer almak isteyenlerin çoğu CHP’den istifa eden kadın kitlesinden oluşuyordu. O esnada gazeteci arkadaşımın kulağına eğilip şunu söylemiştim; ‘İyi Parti CHP’den oy koparacak’ ki öyle de oldu. CHP’liler Akşener’in yıldızını söndüren İnce’ye inandılar. İnce gibi bir aday alanlara çıkmamış olsaydı CHP’nin şu anki oy oranı yüzde 19’larda olabilirdi.

Kürt’lerin ve öteki kesimlerin kendini ifade ettiği HDP’nin barajı geçmesi ve temsil hakkı elde etmesi ise seçimin en anlamlı noktasıydı. Van, Muş, Bitlis, Erzurum, Bingöl, Iğdır, Adıyaman gibi yerlerde AKP’nin yükseldiğini HDP’nin ise beklenen oy oranını almadığı görülüyor. HDP’nin barajı geçtiği takdirde AKP’nin Meclis’te çoğunluğu kaybedeceği düşüncesi ile HDP’ye verilen oy gerçeği küçümsenmeyecek derecede büyüktür. Aksi takdirde HDP’nin oy oranı daha düşük olabilirdi.

Yazımın başında değinmeyi unuttuğum ve seçimin kazananlarından bir tanesi de MHP ve Bahçeli oldu. Anket şirketlerinin yüzde 6 bandında gösterdiği MHP beklenenin çok üstünde oy aldı.

Sonuç olarak, her seçim sonrası sosyal medyada Aziz Nesin’den paylaşımlar yapıp milleti aptal yerine koymayı bırakma vakti gelip geçmedi mi??

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

26.06.2018

sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
363.999

VAKA

316.008

İYİLEŞME

9.874

ÖLÜM

47.991

AKTİF VAKA

sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
43.385.581

VAKA

29.095.845

İYİLEŞME

1.157.714

ÖLÜM

14.289.736

AKTİF VAKA

 • KOÇ
 • BOĞA
 • İKİZLER
 • YENGEÇ
 • KOÇ BURCU

  Bilinçaltınız sizin düşünceleriniz ile şekillenecektir. Olumlu düşüncelerle zihninizi donatırsanız olumlu olayları yaşarsınız.

  Devamı

  BOĞA BURCU

  Arkadaşlık ilişkileriniz, sosyal çevrenizle alakalı geçmişten gelen bazı durumlar ya da şu anki yaşananlardan kaynaklı çeşitli gelişmeler olabilir.

  Devamı

  İKİZLER BURCU

  Bazen olmuyorsa olmuyordur deyip yeni başlangıçlar yapmanız gerekebilir.

  Devamı

  YENGEÇ BURCU

  İlişki kurarken dikkatli olmanız gereken bir süreçtesiniz.

  Devamı
 • ASLAN
 • BAŞAK
 • TERAZİ
 • AKREP
 • ASLAN BURCU

  Kadersel tanışmalar hayatınızda büyük dönüşümlere gebe olabilir.

  Devamı

  BAŞAK BURCU

  Ani kararlar, hızlı durum değişiklikleri, yaşayabilirsiniz. Adım atarken düşünmeniz ve ileriyi görerek davranmanız oluşabilecek sorunları azaltacaktır.

  Devamı

  TERAZİ BURCU

  Haklılık payınız elbet anlaşılacaktır. Herkese tüm her şeyinizi anlatmamaya özen göstermelisiniz.

  Devamı

  AKREP BURCU

  Bu dönemde çevrenizle alakalı bazı durumlar için sizden yardım istenebilir.

  Devamı
 • YAY
 • OĞLAK
 • KOVA
 • BALIK
 • YAY BURCU

  Sert çıkışlardan kaçınmalısınız ve tatsızlıklardan olabildiğince uzak durmalısınız.

  Devamı

  OĞLAK BURCU

  Değişiklik yapmak hayatınızın her alanında size iyi gelecektir. Değişiklikten, farklılıktan çekinmeyin. Buna ihtiyacınız var.

  Devamı

  KOVA BURCU

  Sorunlarınızı iletişim kurma şeklinizle çok rahat çözebileceksiniz. Bugün sadece agresif yaklaşımlardan uzak durun.

  Devamı

  BALIK BURCU

  Yeni bir başlangıç yapabilirsiniz ancak değişken olmamalı kararlarınızda emin olarak yürümelisiniz.

  Devamı
Yazarlar
Video
Galeri
Güçlü Anadolu Gazetesi'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Güçlü Anadolu Gazetesi'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.