a

ŞDT: TBMM’deki şiddet görüntüleri ülke imajına zarar veriyor

Şiddetsiz Toplum Derneği(ŞDT), yurtta barış ve dünyada barışın sağlanması, insana, hayvana ve çevreye yönelik şiddetin önlenmesi için hazırladığı 67 maddelik öneri dosyasını basın mensuplarıyla paylaştı. Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği Ankara Şubesi’nde, dernek üyeleri ile bir araya gelen Şiddetsiz Toplum Derneği Başkanı Rıza Sümer, 67 maddeden oluşan açıklamanın tarihsel bir açıklama olduğunu söyledi. TBMM’ye, hükümete, siyasi partilere, üniversitelere, sendikalara, odalara, medyaya ve diğer meslek kuruluşlarına sunulacak olan 67 maddelik öneri dosyası ile, toplumdaki şiddet oranını en aza indirmeyi hedeflediklerini dile getiren Sümer,”TBMM Anayasa komisyonunda yaşanan şiddet görüntülerinin ülke imajına zarar verdiğini” ifade etti.

“ŞİDDETSİZ BİR TOPLUM İÇİN UMUTLUYUZ”

Kanın durduğu bir barış ortamının geleceğine inandığını kaydeden Sümer, “Şiddetsiz bir toplum için hala umutluyuz. Gelecekte çocuklarımız şiddeti önlemek için ne yaptınız dediklerinde; bu 67 maddelik taslağı kendilerine sunacağız. Türkiye’nin bu şiddet sarmalından kurtulması için bu maddelerin hepsine ihtiyacı var. Kurunun yanında yanın da yaşın yanmaması için dikkat etmeliyiz. Çünkü kurunun içinde yaşta olabilir. Gücümüz yeterse önümüzdeki süreçte ulusal günlerde bir fark yaratmaya çalışacağız. Şiddetin önüne geçilmesi için toplumun şiddetsiz sivil hareketlere teşvik edilmesi gerekir” şeklinde konuştu.

“BANA GÖRE AVCILIK BİR SPOR DEĞİLDİR”

Türkiye’de şiddete karşı ciddi bir yargılanmanın başlatılması gerektiğine dikkat çeken Sümer, “Kesinlikle şiddet suçlarında indirim olmamalıdır. Gazetecilere, siyasi partilere ve yazarlara yönelik yargılanmaların tutuksuz olması gerekir. Bütün yargılanmalar televizyonlarda açık şekilde yapılmalıdır. Tüzel kişilikler kapatılmamalıdır. İçinde zanlılar varsa tutuksuz yargılanmalıdır. Spordaki şiddet olayları için komisyonlar kurulmalıdır. Bu şiddet olaylarına daha çok dikkat edilmelidir. Bana göre avcılık bir spor değildir. Bir cana kıyılarak spor yapılamaz. Bu maddelerin ve önerilerin yaygınlaşması demek, Türkiye’nin içinde olduğu şiddet sarmalından kurtulması demektir” dedi.

TAMAMI ÖNEMLİ OLAN 67 MADDEDEN BİR KAÇI

  • Türkiye Cumhuriyeti Devletinin, laik, demokratik ve sosyal hukuk devleti niteliğinin, kuvvetler ayrılığının ve siyasal parti temsilcilerinin oluşturduğu parlamenter sistemin korunması
  • Anayasa değişikliğinin bütün toplumu ve partileri kapsayacak şekilde yapılması
  • Olağan Üstü Halin (OHAL) Kaldırılması
  • OHAL sürecinde işten çıkarılanların, açığa alınanların, tutuklanmaların ve işten hasız şekilde atılanların tekrar yargıya başvurabilmesi
  • Şiddet suçlarına af getirilmemesi, savunma dışında, iyi hal, tahrik ve başka nedenlerle indirim yapılmaması
  • HSYK’nın ikiye ayrılması ve hakimlerin, savcıların ayrı ayrı demokratik şekilde örgütlenmesi
  • Çocuk hapishanelerinin açılmaması
  • Siyasi parti yöneticilerinin birbirleriyle yüz yüze ve önyargısız görüşebilmesi

 

(Güçlü ANADOLU / Kadir GÜRHAN)

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Candan: Ankara’nın üstü kadar altıda değerlidir

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.