a

Save Ralph

Kullandığımız tüm kimyasal ürünler, kısacası üretimi sırasında mutlaka test yapılan birçok ürünün hayvanlar üzerinde test edildiğini biliyoruz.

Kullandığımız tüm kimyasal ürünler, kısacası üretimi sırasında mutlaka test yapılan birçok ürünün hayvanlar üzerinde test edildiğini biliyoruz. Özellikle fareler ve tavşanlar üzerinde yapılan deneyler sonucu binlerce hayvan acı çekerek ölüyor. Bin yıllık mevzu aslında ama geçenlerde sosyal medyada bu konunun üzerine gidildi. PETA gibi kuruluşlar dünyanın her yerinde hayvanlara yapılan kötü muameleye dikkat çekmek için uzun yıllardır uğraşıyor. PETA, hayvanlara etik muamele için mücadele eden bir hayvan hakları organizasyonu. Merkezi ABD’de bulunan PETA’nın iki milyondan fazla üye ve destekçisi bulunuyor. Dünyanın en büyük hayvan hakları organizasyonu hayvan deneyleri konusunda uzun yıllardır mücadele ediyor.
Save Ralph isimli kısa film sosyal medyada büyük ses getirdi ve hayvan deneyleri konusunda birçok kişinin bilgilenmesine ve farkında olmasına yardımcı oldu. Kısa filmde deney tavşanlarından birinin hikayesi anlatılıyor. Tavşanın bunu bir iş olarak gördüğü ve insanlık için kullanılmanın onu memnun ettiği vurgusu yapılıyor. Tabi ki bu kısım bir eleştiri. Kozmetik ve kişisel bakım sektörlerinin acımasız arka yüzlerinde birçok hayvan kullanılıyor. Diş macunu, şampuan, deodorant, parfüm, makyaj malzemeleri gibi birçok ürünün imalatının arka planında hayvanların acı çekerek ölmesi yatıyor maalesef. Hayvanlar üzerinde deney yapan firmaların tercih edilmemesi çağrısı son yıllarda büyük artış gösterdi. Humane Society International tarafından yayımlanan Save Ralph (Ralph’i Kurtar) isimli kısa film oldukça hızlı şekilde ses getirdi. Tabi ki yalnızca kısa filmi izlemekle kalmamamız gerekiyor. Hayvan deneyinin yapılmadığı markaları tercih etmemiz gerekiyor. Tek yapmamız gereken satın aldığımız ürünlerin arkasını birkaç saniye incelemek ve ona göre tercih yapmak. Cruelty Free işaretleri arasında tavşan ve fare gibi hayvanların simgeleri yer alıyor. Ürünlerin vegan içeriklere sahip olması da hayvan deneyi yapılmadığını gösterebilir. Kısa bir araştırma ile hangi markaların hayvan deneyi yapmadığını öğrenebilir, bu acımasız sektöre bir şekilde tepki gösterebiliriz. Teknoloji bu kadar ilerlemişken ürünleri test etmenin mutlaka bir yolu vardır…

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.