a

Sarıhan: Resmi rakamlar kamuoyu ile paylaşılsın

CHP Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan, üç bakanlıktan cinsel istismar, erken yaşta evlilik, zorla evlilik, taciz, tecavüz, kadına yönelik şiddet, kötü muamele, yasaklanan toplantı, miting ve etkinlikler hakkında resmi rakamların açıklanmasını istedi.

CHP’li Sarıhan, Adalet, Aile ve İçişleri Bakanlıklarına yönelttiği soru önergesinin gerekçesinde: “Hukuk devleti, insan haklarına dayanan, hak ve özgürlükleri koruyup güçlendiren, eylem ve işlemleri hukuka uygun olan, her alanda adaletli bir hukuk düzeni kurup bunu geliştirerek sürdüren, hukuk güvenliğini sağlayan, Anayasa’ya aykırı durum ve tutumlardan kaçınan, hukuku tüm devlet organlarına egemen kılan, Anayasa ve yasalarla kendini bağlı sayan, yargı denetimine açık olan devlet olarak tanımlanır. Türkiye Cumhuriyeti’nin Hukuk Devleti olduğu da, Anayasa’nın ikinci maddesinde belirtilmiştir. Ne yazık ki, AKP iktidarı hukuku da, yasaları da hiçe saymaktadır.” dedi.

RESMİ RAKAMLAR KAMUOYU İLE PAYLAŞILSIN

Geçtiğimiz 2016 yılı içerisinde 30’a yakın saldırının gerçekleştiğini ve bu saldırılarda 5 yüze yakın insanın yaşamını yitirdiğini hatırlatan Sarıhan, birçok çocuğun cinsel istismara maruz kaldığını, kadın ölümlerinin ise STK’ların yaptığı çalışmalara göre 328 olduğunu söyledi. Genel olarak 2016 yılında sivil toplum kuruluşlarının yaptığı çalışmalar, Kadına yönelik şiddetin ve kadın ölümlerinin, çocuk istismarının, tacizin, tecavüzün, faili meçhul cinayetlerin, erken yaşta evliliklerin, işkence ve kötü muamelenin arttığını belirtti. Türkiye’nin ilk imzacısı olduğu İstanbul Sözleşmesi maddelerine göre kadın cinayeti verilerinin çıkartılması ve nedenlerinin saptanmasının devletin görevi olduğunu ifade eden Sarıhan, resmi sayıların kamuoyu ile paylaşılmasını istedi.

Sarıhan önergesinde, Adalet, Aile ve İçişleri Bakanlıklarının yanıtlaması istemiyle şu sorulara yer verdi:

-Şiddete uğradığını beyan ederek kolluk güçlerine (Polis ve Jandarma karakolları) başvuran kadın sayısı kaçtır? Bu sayı ülke genelinde nedir?
-Kadın şiddeti nedeniyle kaç ceza soruşturması başlatılmıştır? Bu sayı ülke genelinde nedir?
-Kadın şiddeti nedeniyle kaç ceza davası açılmıştır? Bu sayı ülke genelinde nedir?
-Koruma talebiyle Adli makamlara başvuran kadın sayısı kaçtır? Bu sayı ülke genelinde nedir?
-Kaç kadın için koruma kararı verilmiştir? Bu sayı ülke genelinde nedir?
-Erken evlendirilen kız çocuğu sayısı nedir? Erken evlendirme nedeniyle açılan soruşturma sayısı ve verilen mahkûmiyet kararı sayısı kaçtır?
-Genel olarak kötü muamele, taciz, tecavüz, cinsel istismar iddiasıyla kolluk güçlerine (Polis ve Jandarma karakolları) ve Cumhuriyet Savcılıklarına başvuran kadın sayısı kaçtır?
-Genel olarak kötü muamele, taciz, tecavüz, cinsel istismar iddiasıyla Cumhuriyet Savcılıklarına kaç ceza soruşturması başlatılmıştır?
-Genel olarak kötü muamele, taciz, tecavüz, cinsel istismar suçlamasıyla açılan ceza davalarında kaçı beraat, kaçı mahkumiyet ile sonuçlanmıştır?
-Faili Kamu görevlisi (asker, polis, diğer kamu görevlisi) olan kötü muamele, taciz, tecavüz, cinsel istismar iddiasıyla kolluk güçlerine ve Cumhuriyet Savcılıklarına başvuran kadın sayısı kaçtır?
-Faili Kamu görevlisi (asker, polis, diğer kamu görevlisi) olan kötü muamele, taciz, tecavüz, cinsel istismar iddiasıyla Cumhuriyet Savcılıklarına kaç ceza soruşturması başlatılmıştır?
-Faili Kamu görevlisi (asker, polis, diğer kamu görevlisi) olan kötü muamele, taciz, tecavüz, cinsel istismar suçlamasıyla açılan ceza davalarında kaçı beraat, kaçı mahkumiyet ile sonuçlanmıştır?
-2911 sayılı kanun ile TCK’nın 299., 301., 220., 314. maddeleri ve Terörle Mücadele kanunun 7. Maddesinden kaç soruşturma başlatılmıştır? Kaç dava açılmıştır? Açılan davalarda kaç mahkumiyet kararı verilmiştir ve bunlardan kaçı kadındır?
-Hangi örgüt, kişi ya da kurumlarca kaç tane toplantı, gösteri yürüyüşü, basın açıklaması ve kamusal alan etkinliği gerçekleştirilmiştir?
-Örgüt, kişi ya da kurumlarca düzenlenen toplantı, gösteri yürüyüşü, basın açıklaması ve kamusal alan etkinliklerinden kaç tanesine izin verilmemiştir? Hangi etkinliklere güvenlik görevlileri müdahale etmiştir? Kaç tanesi zor kullanılarak dağıtılmıştır? Zor kullanılarak dağıtılan, engellenen, izin verilmeyen eylem ya da etkinlik kim tarafından tertip edilmiştir?
-Örgüt, kişi ya da kurumlarca düzenlenen toplantı, gösteri yürüyüşü, basın açıklaması ve kamusal alan etkinliklerine katılımcı sayısı kaçtır?
-25 Şubat, 8 Mart tarihlerinde gerçekleştirilen toplantı, gösteri yürüyüşü, miting, basın açıklaması ve diğer etkinliklerin kimin tarafından tertip edilmiştir? Bu etkinliklere kaç kişi katılmıştır?
-LGBT örgütleri, cinsel yönelim, cinsiyet kimliği bağlamında gerçekleştirilen toplantı, gösteri yürüyüşü, miting, basın açıklaması sayısı nedir? Katılımcı sayısı nedir? Hangilerine izin verilmemiştir?
-Kapatılan, ceza verilen dernek, vakıf, sendika sayısı nedir?

(Serkan DEMİRTAŞ)

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

TBMM’de haçlı kılıcı iddiası

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.