Sanna Marin

Finlandiya’nın genç başbakanı hepimizi gururlandırdı. Artık yönetimlerde daha genç ve dinamik insanların yer alması yeni dünya düzeni için gerekli bir durum. Finlandiya Başbakanı Sanna Marin, Finlandiya Başbakanı Antti Rinne’nin koalisyon hükümetinde yaşanan güven kaybı üzerine istifa etmesinin ardından görev için seçildi. Parti liderliği için yapılan oylamada az farkla galip gelen Marin, ilk açıklamasında, “Hiçbir zaman yaşım ya da cinsiyetim hakkında düşünmedim. Siyasete girme sebeplerimi ve seçmenin güvenini almış olmamı göz önünde bulunduruyorum. Güveni tekrar inşa etmek için yapacak çok işimiz var” dedi.
Sanna Marin’in hayat hikayesi ise şöyle; 16 Kasım 1985 doğumlu olan Sanna Marin, 27 yaşında Finlandiya’nın Pirkanmaa bölgesinin merkezi sayılan Tampere’nin Şehir Konseyi üyeliğine seçildi. 2015 yılından beri parlamento üyesi olan Marin, Ulaştırma Bakanlığı görevini de 6 Haziran’dan beri sürdürüyordu. Devlet televizyonu YLE, Marin’in bekâr bir anne tarafından büyütüldüğü ve aileden üniversiteye giden ilk kişi olduğu bilgisini verdi. Finlandiya’da Sosyal Demokrat Parti’nin liderliğine seçilerek, Haziran ayında kurulan koalisyon hükümetinin başına geçen 34 yaşındaki Ulaştırma ve İletişim Bakanı Sanna Marin, dünyanın en genç başbakanı oldu.
Finlandiya’da Nisan ayındaki seçimlerden birinci çıkan Sosyal Demokrat Parti’nin önderliğinde Haziran ayında kurulan merkez-sol koalisyonda yer alan beş partinin tamamının liderlik koltuğunda kadınlar oturuyor. Marin de dahil olmak üzere koalisyonu oluşturan beş partinin dördünün yaşı 35’in altında.
Marin’in liderlik vasıfları Ocak ayında önemli bir sınav verdi. Partinin lideri ve başbakan Rinne’nin sağlık sorunları nedeniyle görevlerinden geçici olarak ayrılmasının ardında partinin seçim kampanyasını da Marin yürüttü. Partinin Nisan ayındaki seçimlerden galip çıkmasının ardından Haziran ayında kurulan hükümette Ulaştırma ve İletişim Bakanlığı görevine getirildi. Marin, Finlandiya’nın üçüncü kadın başbakanı. Finlandiya ayrıca, bu ay sonuna kadar Avrupa Birliği’nin (AB) dönem başkanlığını yürütüyor.
Kendisinin de dediği gibi başarısının kadın olması ya da yaşıyla bir alakası yok ve bu durumlar üzerinden de gündem olmak istemiyor. Bir insan başarılıysa bunu fiziki koşulları etkilemez… Yine de daha da başarılı kadınların yükselmesi ve konuşulması dileğiyle…

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sıradaki haber:

Meşguliyetlerimiz

Hızlı Yorum Yap

Güçlü Anadolu Gazetesi'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Güçlü Anadolu Gazetesi'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.

Haber gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 470