Sağlıklı beslenme

Sağlıklı beslenmek hepimizin isteği fakat yaşadığımız dönem maalesef ki buna pek el vermiyor. Çoğu sağlıklı sandığımız gıda sağlığımıza zarar veriyor. Artık meyve ve sebzelerin bile yapılarıyla oynandığı için onların bile iyisini bulabilmek bir mucize istiyor.

Sağlıklı beslenmek hepimizin isteği fakat yaşadığımız dönem maalesef ki buna pek el vermiyor. Çoğu sağlıklı sandığımız gıda sağlığımıza zarar veriyor. Artık meyve ve sebzelerin bile yapılarıyla oynandığı için onların bile iyisini bulabilmek bir mucize istiyor. Aldığımız her besin sağlığımız açısından büyük önem taşıyor. Vitaminler bizi korurken, işlem görmüş besinler vücutta adeta zehir etkisi yaratıyor. Hastalıklar da bu şekilde alıp başını gidiyor işte. Yayınlanan bir makalede neredeyse her gün bir şekilde tükettiğimiz ürünlerin aslında ne kadar zararlı oldukları ortaya çıktı.
Bu listede; salamura gıdalar, mısır, konserve yiyecekler, cips, işlenmiş kırmızı etler, beyaz un, organik olmayan meyve ve sebzeler yer alıyor. Makaleye göre ise içerikleri şöyle:
Salamura gıdalar: Nitratlar veya nitritler, tuz ve sirke kombinasyonu ile sertleştirilir. Ayrıca yapay renklendirici de eklenebilir. Sirkenin kendisi bazı sağlıklı niteliklere sahipken, turşu gibi gıdalardaki yüksek tuz seviyesi ve nitratlar / nitritler sağlığınızı bozabilir.
Patlamış mısır: Nispeten sağlıklı bir atıştırmalıktır, ancak onu patlatmak için uygun olmayan yol, sağlığı bozuyor. Mikrodalga torbalarının içinde perflorooktanoik asit (PFOA) adlı bir kimyasal madde olduğunu belirten uzmanlar, birçok çalışmanın, PFOA tüketimi nedeniyle böbrek, mesane, karaciğer, pankreas ve testis kanserlerine neden olabileceğini gösterdiğini söyledi.
Konserve yiyecekler: Bu besinlerle ilgili sorun depolama alanından kaynaklanıyor. Hemen hemen tüm alüminyum kutular, bisfenol-A veya kısaca kansere sebep olan BPA ile kaplıdır. Domatesler ve asit oranı yüksek diğer yiyecekleri konserve kutusundan yemek çok tehlikelidir.
Cips: Sadece yüksek derecede yağ ve sodyum yok. Aynı zamanda vücudun tanımadığı yapay tatlar, koruyucu maddeler ve gıda renklendiren maddeler de var. Yüksek sıcaklıkta kızartılır ve istenen çıtır dokunun elde edilmesi sağlanır ancak bu durum sigarada da bulunan tanınmış bir kanserojen olan akrilamide zemin oluşturur.
İşlenmiş kırmızı etler: Bu liste hamburger, sosisli sandviç, sosis gibi yiyecekleri içerir. Genel olarak her gün yenilen kırmızı etin, kanser riskini yüzde 22’ye kadar arttırdığı çalışmalarda gösterilmiştir.
Beyaz un: İşlenmiştir. Tahıllarda doğal olarak bulunan besin maddelerinin çoğunu tahrip edilir. Değirmenler bir kimyasal olan klor gazı ile unun ağartılmasını sağlar.
Organik olmayan sebze ve meyveler: Organik olmayan ürünlerde atrazin, tiyodikarb ve organofosfatlar gibi çok tehlikeli pestisitler bulunuyor. Atrazin, insanlarda ciddi sağlık ve üreme sorunlarına neden olduğu bilinen bir kimyasaldır. Ne yazık ki, ürünü yıkamak üzerindeki kimyasal kalıntıları temizlemiyor.

0 0 0 0 0 0
  YORUMLAR

  En az 10 karakter gerekli

  Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

  Sıradaki haber:

  Sheyenne Shea

  sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
  527.070

  VAKA

  423.142

  İYİLEŞME

  14.509

  ÖLÜM

  103.928

  AKTİF VAKA

  sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
  65.842.942

  VAKA

  42.301.454

  İYİLEŞME

  1.518.560

  ÖLÜM

  23.541.488

  AKTİF VAKA

  Yazarlar
  Video
  Galeri
  Güçlü Anadolu Gazetesi'e üye olun

  Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

  Güçlü Anadolu Gazetesi'e giriş yapın

  Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.