Sağlık-Sen’den ‘şiddet raporu’

Memur-Sen Konfederasyonuna bağlı Sağlık-Sen, temmuz ayında yaşanan ve kamuoyuna yansıyan sağlıkta şiddet olaylarını rapor haline getirerek yayımladı. Sağlık-Sen’in hazırladığı sağlıkta şiddet olayları raporunda, sağlıkçılara karşı Temmuz ayında 14 şiddet olayının gerçekleştirildiği bildirildi.
Sağlık-Sen, temmuz ayında yaşanan ve kamuoyuna yansıyan sağlıkta şiddet olaylarını rapor haline getirerek yayımladı. Kamu veya özel sağlık hizmetlerinin sunumunda şiddetin, temmuz ayında da hızından pek bir şey kaybetmediği belirtildi.
Yayımlanan raporda şu ifadelere yer verildi:
“Sağlık çalışanları, kutsal görevlerini yine şiddetin gölgesinde geçirme mecburiyetinde kaldılar.
Bilindiği üzere sağlık emekçilerinin öteden beri çok yoğun bir iş yükü bulunmaktadır.
“ BU DURUMU HAFİFE ALMAK VEYAHUT GEÇİŞTİRMEK DOĞRU DEĞİLDİR”
Zorlu pandemi mücadelesi bu iş yükünü daha da artırmıştır.
Bu ağır yük, ne yazık ki sağlık birimlerinde kol gezen şiddet korkusu nedeniyle tüm çalışanların daha fazla belini bükmekte, psikolojilerini bozmakta ve onları meslekten soğutmaktadır.
Bu durumu kabul etmek mümkün olmadığı gibi sessiz kalmak, görmezden gelmek, hafife almak veyahut geçiştirmek de doğru değildir.
Doğru ve ahlaki olan, şiddet gören sağlık çalışanının yanında olup, şiddet uygulayanlardan sonuna kadar hesap sormaktır.
“Bir sağlık çalışanına uygulanan şiddetin, toplumun her ferdine uygulandığı” gerçeği temel kriter alındığında ve buna göre toplumsal duruş sergilendiğinde, sağlıkta şiddetin miniminize edileceği unutulmamalıdır.
Bu duyarlılıktan hareketle, Sağlık-Sen olarak ilkini Haziran ayında paylaşmış olduğumuz “Sağlıkta Şiddet Raporu”nun Temmuz ayı gelişmelerini de yine kamuoyuna yansıyan olayları temel alarak hazırlamış bulunuyoruz.
“22 SAĞLIK ÇALIŞANI ŞİDDETİN KURBANI OLMUŞTUR”
“Temmuz Ayı Sağlıkta Şiddet Raporu” sağlıkta şiddetin can yakan bir sorun haline geldiğini açıkça gözler önüne sermektedir.
Bu kapsamda Temmuz ayına baktığımızda 14 şiddet olayının yaşandığını görüyoruz. Olaylarda 21 saldırgan yer alırken, 22 sağlık çalışanı bu olaylardaki şiddetin kurbanı olmuştur.
Yaşanan 14 olayın; 8 fiili, 2, sözlü, 3 fiili ve sözlü, 1 taciz şeklinde yaşandığı görülmekte. Yani şiddetin her türlüsü yaşanmıştır.
Alışıla geldiği üzere çoğunlukla bizzat hastalar şiddetin faili konumundalar.
14 şiddet vakasının 7’sini bizzat hastalar, 5’ini hasta yakınları ve 2’sini de kendini bilmez kimseler oluşturuyor.

“TEMMUZ AYI VERİLERİ, ŞİDDETİN KİMLİK AYIRT ETMEDİĞİ GERÇEĞİNİ BİR DEFA DAHA ORTAYA KOYMUŞTUR”
Temmuz ayında yaşanan olaylarda 8 fail ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakılmışlardır. Sevindirici olan ise 13 saldırganın çıkarıldıkları mahkemece tutuklanmış olmalarıdır.
Vakaların görüldüğü yerlere bakıldığında ise şiddetin sınır tanımadığını görüyoruz. 6 vaka hastanelerde, 2 vaka aile sağlığı merkezlerinde, 6 vaka ise saha çalışmalarında vuku bulmuştur.
Temmuz ayı verileri, şiddetin kimlik ayırt etmediği gerçeğini bir defa daha ortaya koymuştur. Bahsi geçen olaylarda; 5 doktor, 8 112 ekibi, 2 güvenlik görevlisi, 1 hemşire ve 6 da diğer sağlık çalışanı şiddetin kurbanı olmuşlardır.
Bu arada, geçtiğimiz dönemlerde yaşanan iki şiddet vakasının da Temmuz ayında mahkemece karara bağlandığını görüyoruz. Bu kararların ilkinde, bir diş hekimini bıçakla yaralayan saldırgana mahkeme 11 yıl 8 ay hapis cezası verdi.
Çiğli’de iki doktora sözlü ve fiili şiddet uyguladığı iddiasıyla yargılanan şahsı ise mahkeme beraat ettirmiştir.
(*) Rapor, kamuoyuna yansıyan verilerden derlenmiştir.

(Eren GÜVENDİK)

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
2.392.963

VAKA

2.270.769

İYİLEŞME

24.161

ÖLÜM

122.194

AKTİF VAKA

sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
96.984.258

VAKA

53.508.849

İYİLEŞME

2.077.803

ÖLÜM

43.475.409

AKTİF VAKA

Yazarlar
Video
Galeri
Güçlü Anadolu Gazetesi'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Güçlü Anadolu Gazetesi'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.