Sağlığınıza dikkat edin!

Sağlık gitti mi hiçbir şeyin anlamı ve önemi kalmıyor. Ne paranın, ne çalışmanın ne de yaşamın. Çünkü giden sağlığı iyileştirmek isterken bütün hayatınızdan olmuş oluyorsunuz. Toplumda sıkça kullanılan ’Sağlık olsun’ , ‘Her şeyin başı sağlık’ deyimleri bu yüzden çok önemli deyimlerdir.
Çok duyarız bu cümleleri. Klişeleşmiştir bu nedenle. İşin içinden çıkılmaz durumların vazgeçilmez kurtarıcısıdır çoğu zaman. İçeriğinin ne ifade ettiğini ya da ne kadar önemli olduğunu pek anlayamayız bu yüzden. Bu önemsizleştirme küçük bir sağlıksal sorunla birkaç günlüğüne ertelenir. Eski hale dönünce kişi için yine sıradanlaşır anlamı. Oysaki bu yargı, rutin ve sıkıntılı gündelik yaşamın kilit noktası olabilir.
Şöyle düşünün; Koca vücudunuzdan çıkan küçük bir diş parçası tüm dengemizi alt üst edebiliyor. Bu küçük parça vücudun başka bölgelerinde ağrılar oluşturabiliyor. Uyuyamıyorsunuz. Yemek yiyemiyorsunuz.
Ya da vücuda giren küçük bir virüsün etkisiyle gribin etkilerini anımsayın. Bir anda darmadağın olunur. Göz kapakları açılmaz. Ne yediğinin tadını alırsın ne de içtiğinin. Böyle durumlarda hemen anlayıveririz sağlığın ne kadar önemli olduğunu. Hastalık geçince de sahip olduğumuz sağlıklı halimizin değerini unuturuz.
Halbuki yaptığımız en basit eylemlerin bile sağlık durumumuzla ilintili olduğunun farkına varabilsek her şey çok daha farklı olurdu. En basitinden gözümüzde büyüttüğümüz sorunları daha farklı algılayabilirdik. Gün içerisinde yapmakla yükümlü olduğumuz sorumlulukları daha olumlu bir ruh haliyle yapabilirdik.
Yemek yemek, bir çay içmek, dinç bir şekilde düşünmek, ilerleyen saatlerini planlamak gibi en basit eylemlerde bile mutluluğu hissedebiliriz. Bu bir polyanacılık değildir. Var olan bir gerçektir. İnsanoğlunun bitmek tükenmek bilmeyen hırslarını ve daha fazlayı isteme, daha fazlaya sahip olma duygusunu törpüleyici bir gerçektir hem de. Kendisini tüm kayıplarına, tüm başarısızlıklarına rağmen iyi hissedebilmesinin bir yoludur.
Ancak maalesef ki bu basit gerçeği es geçiyoruz hepimiz. Hayat koşturmacasına kendimizi o kadar kaptırıyoruz ki dinç halimizin önemini kaçırıyoruz. Birçoğumuzun hayal bile edemeyeceği bir varlığa sahip olan Rahmetli Sakıp Sabancı’nın ölümünden hemen önce yazdığı ‘’Her şeyin başı sağlık’’ isimli kitabı bu durumun en somut örneğidir herhalde. Sağlıklı günler geçirmeniz ve bunun kıymetini unutmamanız dileğiyle..

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

15.08.2019

Hızlı Yorum Yap

0 0 0 0 0 0
Güçlü Anadolu Gazetesi'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Güçlü Anadolu Gazetesi'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.

Haber gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 470